Mužská inkontinence není tabu
Publikováno: 02.11.2020
Zobrazení: 736
Samovolný únik moči bývá často mylně považován pouze za problém žen po menopauze. Inkontinence však postihuje i mužskou část populace, a to zejména v souvislosti se zbytnělou prostatou. Mnozí nemocní se zdráhají navštívit lékaře a o inkontinenci hovořit. Na vině bývá nejčastěji stud. Inkontinence je ale problém trápící až desetinu populace a jen díky včasné diagnóze a odpovídající léčbě je možné problémy s únikem moči léčit.
Samovolný únik moče jako zdravotní a psychosociální problém
Inkontinencí bývají postiženy dvakrát častěji ženy, ale nevyhýbá se ani mužům.
Prevalence stoupá s věkem a nejčastěji trápí
muže nad 65 let. Samovolný únik moči se poměrně často vyskytuje
po operaci prostaty a při benigní hyperplazii prostaty. Mezi další příčiny úniku moči patří různá nervová onemocnění (např. roztroušená skleróza) nebo stav po cévní mozkové příhodě. Obavy z úniku moči podstatně omezují kvalitu života pacientů, kteří se mohou vyhýbat společenským aktivitám a sociálně se izolují.
Projevy a stupně inkontinence
Projevy úniku moči se liší podle
stupně inkontinence. V případě
lehké formy moč uniká po kapkách jednou či dvakrát denně. Pro
střední formu inkontinence je typický únik moči o objemu 100‒200 ml za 4 hodiny.
Těžký stupeň inkontinence je diagnostikován tehdy, pokud pacienta trápí únik moči neustále, a to i během noci. Těžká forma se vyskytuje nejčastěji u seniorů, kdy během 4 hodin unikne více než 200 ml moči. Dalšími doprovodnými projevy může být
pálení a řezání při močení, časté noční močení, záněty, zápach, podrážděná kůže a opruzeniny.
Benigní hyperplazie prostaty
Nejčastější
příčinou mužské inkontinence je
benigní hyperplazie prostaty neboli zbytnělá prostata. Prostata je tvořena z hladké svaloviny a nachází se mezi močovým svěračem a močovým měchýřem. Tvoří se v ní prostatický sekret, který je součástí ejakulátu. Průměrná váha prostaty se kolem 20. roku života pohybuje kolem 29–40 gramů, ale v průběhu života se zvětšuje, a to dokonce i na více než 200 gramů.
Zbytnělá prostata může zpomalovat průtok moči, což se projeví jako častá potřeba močení, obtížné močení, slabý proud moči, potřeba tlačení při močení, pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře aj. Ve vážných případech může dojít až k úplné zástavě močení.
Problémy s únikem moči řešte včas
Inkontinenci je nutné řešit včas a vyžaduje návštěvu lékaře specialisty. Inkontinence způsobená zbytnělou prostatou je léčena prostřednictvím léků při lehčích formách, nebo operativně. Léky uvolňují napětí svalstva prostaty a hrdla močového měchýře a usnadní odtok moči z měchýře do močové trubice. Chirurgická léčba probíhá odstraněním části prostaty přes močovou trubici, naříznutím hrdla měchýře nebo klasickou otevřenou operací. Obtíže s močením lze ale zlepšit také posilováním svalů pánevního dna, které jsou upraveny speciálně pro muže.
Podpořte zdraví prostaty
Potíže s prostatou postihují i muže po 40. roce věku, a proto se péče o prostatu netýká pouze seniorů. K podpoře
celkového zdraví prostaty je určena řada
Prostenal představující přední značku v péči o prostatu kombinující znalost rostlinných extraktů s nejnovějšími vědeckými poznatky.
Prostenal Control přispívá ke správné funkci močových cest a má příznivý vliv na vitalitu.
Prostenal Control obsahuje
kotvičník zemní, přírodní stimulant dodávající tělu přirozenou vitalitu a zároveň pomáhá podporovat sexuální aktivitu.
Vitamin B6 přispívá k normálnímu energetickému metabolismu a ke snížení míry únavy a vyčerpání a pomáhá také při regulaci hormonální aktivity.
Vitamín D3 hraje roli v procesu buněčného dělení a podporuje imunitní systém. Standardizovaný extrakt ze
Saw palmetta je doporučovaná přírodní pomoc pro udržení zdravé prostaty a normálního proudu moči a
extrakt z kopřivy dvoudomé podporující správnou funkci močového ústrojí a ledvin.