I nezhoubné zvětšení prostaty je pro mužské zdraví problém

I nezhoubné zvětšení prostaty je pro mužské zdraví problém

Publikováno: 13.03.2020

Zobrazení: 11669

Prostata, předstojná žláza, je mužský pohlavní orgán uložený pod močovým měchýřem. Prostata produkuje 15-30 % objemu tekutiny ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Růst prostaty je ovlivněn mužským pohlavním hormonem testosteronem. Prostata má v mládí velikost kaštanu, ale ve stáří může narůst až do velikosti pomeranče. Zvětšená prostata znamená pro muže vždy problém. Jaké jsou příznaky této nepříjemné zdravotní komplikace a jak s nimi bojovat? Otázka, která trápí nejednoho muže.

Typické příznaky onemocnění prostaty

 
  • časté a naléhavé nucení na močení s nechtěným únikem moči, noční močení,
  • obtížné zahájení močení,
  • slabý a pomalý proud při močení,
  • bolestivé, namáhavé či přerušované močení,
  • zbytková moč v močovém měchýři, opakované nutkání na močení krátce po vymočení, pocit neúplného vyprázdnění měchýře,
  • bolestivost v podbřišku,
  • zástava močení a odkapávání moči z přeplněného močového měchýře po kapkách.
 

Jak dochází ke zvětšení prostaty

Žlázky v okolí močové trubice postupně narůstají a vzniká tlak na močovou trubici. Zvětšená prostata tak vytváří překážku v průtoku moči s následnými poruchami močení. V důsledku toho nastanou obtíže, jako například oslabený proud moči, pocit neúplného vyprázdnění, obtížné spouštění močení, přerušované močení, časté močení, noční močení aj.

 

Kdy je nutné vyhledat lékaře

Lékaře by měli vyhledat muži nad 50 let, nebo nad 40 let, v jejichž rodině se vyskytla rakovina prostaty. Tito muži patří do rizikové skupiny, která by měla preventivně docházet na pravidelní prohlídky, obvykle 1-2 x do roka. Preventivní prohlídky umožní předejít vážným onemocněním jako je obávaná rakovina prostaty.
 

Úpravou životního stylu ke zdravé prostatě

U mírných obtíží je nutné sledování formou preventivních prohlídek. Důležitá je úprava životního stylu a pitného režimu. Doporučováno je omezit kouření, protože nikotin dráždí močový měchýř, omezit příjem kofeinu, alkoholu a většího množství tekutin před spaním. V zásadě by ale denní příjem tekutin neměl být nižší než 1,5litru.
 

Léčba pokročilejších forem

V případě vážnějších problémů jsou předepsány léky na zmírnění průběhu onemocnění. První skupinou léků jsou tzv. alfa-blokátory, které uvolňují svalstvo (prostaty a hrdla močového měchýře) a zlepšují odtok moči. Zlepšení pacienti pociťují za 1-2 týdny. Druhou skupinu tvoří léky blokátory 5 - alfa reduktázy, které ovlivňují činnost pohlavních hormonů (testosteronu) a zamezují růstu prostaty. Zmenšení prostaty je zjištěno cca po půl roce od zahájení léčby.
 

Chirurgická léčba jako krajní řešení zvětšené prostaty

V některých případech bohužel u pacientů ke zmírnění obtíží nedojde a lékař musí zvolit chirurgický způsob léčby. Tato léčba spočívá nejčastěji v endoskopické či laserové operaci.
 

Babské rady nesmí nahrazovat léčbu odborníků

Užívání bylin je vhodné vždy konzultovat s lékařem. Muži často domácí léčbou a babskými radami odsouvají urologické vyšetření, a mohou zanedbat příznaky vážnějšího onemocnění. Návštěva urologa by proto měla být zásadní a babské rady pouze doplňkovou léčbou. Bylinky podávané dlouhodobě mohou působit pozitivně na močové obtíže, většinou ale jen u pacientů s mírným zvětšením prostaty. Nejčastějšími bylinnými složkami doplňků stravy a podpůrných produktů jsou látky z plodu trpasličí palmy (saw palmeto) či výtažky z kořene kopřivy.
 

Na podporu zdraví, potence i vitality

Právě extrakt ze saw palmetta (Serenoa repens) je součástí řady Prostenal na podporu zdravé prostaty a normálního proudu moči. Řada Prostenal nabízí přípravky, které podporují správnou funkci prostaty a močových cest. Prostenal Control kombinuje tradičně užívané rostlinné extrakty a živiny, které podporují celkové zdraví prostaty, správnou funkci močových cest a sexuální aktivitu a výkonnost.
 

Z řady Prostenal podpořte mužské zdraví širokou nabídkou produktů

Prostata – na velikosti záleží
13.05.2019

Prostata – na velikosti záleží

Často diskutovaným tématem mužů v ordinacích lékařů jsou problémy se zvětšenou prostatou. Pro zvětšenou prostatu jsou typické potíže při močení, které velmi negativně ovlivňují kvalitu života mužů. Mnozí z nás ale neví, kde se tato předstojná žláza nachází a k čemu vlastně slouží.

Přečtěte si více
Zobrazení: 13434
Téma, o kterém muži neradi hovoří? Prostata!
15.11.2022

Téma, o kterém muži neradi hovoří? Prostata!

Ať už jste muž či žena, pak jistě znáte to, když Vás během noci vzbudí pocit, že musíte na záchod. U žen může být na vině mnoho faktorů. Dnes se zaměříme ale spíše na muže! Na vině může být totiž zvětšená prostata! Problém, o kterém se zdráhají muži mluvit nejen se svými blízkými, ale dokonce i se svým lékařem. Prostatické obtíže se mohou objevovat již u mužů po 40. roce věku, a proto je důležité vědět, jak o zdraví prostaty pečovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 464
Jak udržovat prostatu zdravou?
20.04.2022

Jak udržovat prostatu zdravou?

Prostata je téma, o kterém se stále spousta mužů zdráhá hovořit. Někdy i stud a bagatelizace projevů onemocnění prostaty způsobí, že muži vyhledají lékaře doslova na poslední chvíli. Součástí péče o zdraví, a tedy i o prostatu, je pravidelně sledovat její stav a nezanedbávat varovné signály, které mohou na zdravotní problém upozorňovat. Mužské zdraví je navíc téma, které mohou ovlivnit i ženy. Nevěříte? Tak čtěte dále!

Přečtěte si více
Zobrazení: 2408