Jemná masáž miminek krok za krokem

Jemná masáž miminek krok za krokem

Publikováno: 02.11.2020

Zobrazení: 2068

Jemný a pečující dotek je základním prostředkem masáží u dětí. Dotek prohlubuje vzájemný vztah mezi dítětem a rodičem a navozuje u dítěte pocit klidu a bezpečí. Masáže přispívají k podpoře správného psychomotorického vývoje a mají mnoho dalších zdravotních benefitů. U kojeneckých masáží je však třeba dodržovat určité zásady, a především respektovat aktuální náladu miminka. Jak správně masáž miminka provádět, se dozvíte v našem článku.

Masáže jako podpora celkového zdraví

Kojenecká masáž prohlubuje vztah mezi dítětem a rodičem, přináší miminku relaxaci a uvědomění si svého těla. Masáž podporuje správný psychomotorický vývoj, stimuluje a posiluje svalstvo, podporuje trávení, krevní oběh, posiluje imunitní systém a pomáhá zbavit dítě tenze a stresu. Masáže mají blahodárný vliv na psychické i fyzické zdraví miminka, ale vždy je potřeba respektovat jeho momentální náladu.
 

Masáž jako rituál

Udělejte z masáže rituál, který bude vaše miminko milovat. Správně provedená masáže dokáže miminku nejen ulevit od bolavého bříška, ale dokáže ho také zklidnit a uspat. Z tohoto důvodu je masáž vhodné provádět po koupeli před spaním nebo cca hodinu a půl po jídle. Pokud je miminko unavené, masáž zkraťte podle jeho potřeb. Pokud budete miminko masírovat pravidelně před ulehnutím, stane se z masáže příjemný rituál, signalizující miminku, že je čas na zklidnění a spánek.
 

Před masáží

Před masáží si připravte vše, co budete potřebovat, abyste nemuseli v průběhu masáže od miminka odcházet. Miminko masírujte vždy na stejném místě. Miminku to umožní lépe se zorientovat, v tom, co se bude dít. Podložka, na které bude miminko masírováno by měla být měkká a teplá, např. velmi oblíbené je „hnízdečko. Na podložku položte jednorázovou nepromokavou plenu. Připravte si kojeneckou deku (ručník), do které miminko po masáži zabalíte, aby bylo v teple. Nezapomeňte na vhodný masážní olej, případně relaxační hudbu, díky které si miminko relaxaci lépe užije. Pro kojenecké masáže volte jemné relaxační zvuky moře, lesa, delfínů či ptáků.
 

Masážní oleje a esenciální oleje

Pro miminka mladší 6 měsíců věku volte jemně vonící masážní oleje a esenciální oleje, které nepřebíjí přirozenou vůni maminky. Při použití příliš výrazných olejů by byl narušen pocit bezpečí u miminka. Doporučován je např.  slunečnicový a olivový olej, za studena lisovaný. Z esenciálních olejů lze použít heřmánek či levanduli. U starších miminek je vhodný jojobový olej, jeden z nejkvalitnějších a nejvšestrannějších prostředků pro péči o pokožku těla a vlasů dětí.
 

Jak na správnou masáž

Během masáže udržujte s miminkem oční kontakt a mluvte klidným hlasem. Masážní olej si nalijte do dlaní a zahřejte třením jak olej, tak dlaně. Poté dejte miminku přivonět ke svým dlaním. Nepropadejte panice, pokud se miminko při první masáži rozpláče. I na masáž si musí miminko zvykat. Řiďte se reakcemi miminka a nedělejte nic, co mu je nepříjemné. Masážní pohyby musí být pomalé, jemné a plynulé, opakovány v průměru třikrát. Postup správné masáže miminka se dozvíte z instruktážního videa firmy Nivea.


 

Novorozenecká kolika a masáž bříška

Novorozenecká kolika patří mezi časté zdravotní obtíže miminek a masáž přináší úlevu pro bolavé bříško. Masáž provádějte krouživým pohybem po směru hodinových ručiček, nikdy ne opačně. Správně provedená masáž pomůže posunout vzduch směrem ven, odvede pozornost miminka a zajistí úlevu. Vhodné je také podpořit zdraví střevního mikrobiomu probiotiky. BIOPRON BABY+ je ´doplněk stravy představující unikátní kombinaci dvou probiotických kmenů a vitaminu D3. Probiotika jsou živé mikroorganismy žijící ve střevech. Suplementace probiotiky je vhodná pro podporu obnovy rovnováhy střevní mikroflóry. Vitamin D přispívá k normálnímu růstu a vývoji kostí a přispívá ke správné funkci imunitního systému u dětí. 
 

Podpořte zdraví střevní mikroflóry vašich dětí také dalšími doplňky stravy řady Biopron.

Čekáte miminko? Doplňujte minerály!
26.04.2018

Čekáte miminko? Doplňujte minerály!

Správná výživa ženy během těhotenství je velmi důležitá. Organismus má v tomto období zvýšené nároky na příjem živin, aby mohl zajistit nejen správný rozvoj děťátka, ale také zdraví matky. Základ jídelníčku by proto měla tvořit pestrá vyvážená strava s dostatečným množstvím vitaminů a minerálů.

Přečtěte si více
Zobrazení: 308