Čekáte miminko? Doplňujte minerály!
Publikováno: 26.04.2018
Zobrazení: 338
Správná výživa ženy během těhotenství je velmi důležitá. Organismus má v tomto období zvýšené nároky na příjem živin, aby mohl zajistit nejen správný rozvoj děťátka, ale také zdraví matky. Základ jídelníčku by proto měla tvořit pestrá vyvážená strava s dostatečným množstvím vitaminů a minerálů.
Říká se, že těhotná žena by měla jíst to, na co má chuť, a neměla by se omezovat, ani co se týče množství, vždyť jí přece za dva. Odborníci jsou však jiného názoru. Zvýšení energetického příjmu je v těhotenství žádoucí o pouhých 15 procent. Získaný tuk se pak jen velmi obtížně shazuje a kilogramy navíc, které ženě zůstávají, představují zbytečné zdravotní riziko. Budoucí maminky by si také měly uvědomit, že období těhotenství v žádném případě není vhodnou dobou k razantním změnám stravovacích návyků včetně různých diet apod.
V jídelníčku by měly být v odpovídajícím poměru zastoupeny všechny složky potravy (bílkoviny, cukry, tuky), strava by měla být pestrá a chybět by neměly ani minerály. Které jsou ty nejdůležitější?
Vápník pro zdravé kosti
Těhotné ženy potřebují dostatečný přísun vápníku, který je potřebný pro zdravé kosti a zuby, ale i k podpoře buněčného dělení, správné srážlivosti krve, či dostatečné hladině energie. Je-li vápníku málo, organismu nezbývá nic jiného, než si ho vzít právě z kostí nebo zubů, což následně může vést nejen k horší kvalitě zubů, ale také k menší hustotě kostní hmoty. U dětí může extrémní deficit vápníku zapříčinit deformace páteře a končetin, a kromě jiného způsobit i předčasný porod. Vápník je důležitý také pro správnou funkci svalů, konkrétně se spolu s hořčíkem starají o svalovou kontrakci a relaxaci.
Přirozeným zdrojem vápníku jsou různá olejnatá semínka, jogurty, mléko, sýry, losos a sardinky, čočka a fazole, mandle, mák, syrovátka, některé druhy listové zeleniny (především špenát, kapusta a merlík bílý), rebarbora, tofu, fíky a nezralé sojové boby (edamame).
Hořčík pro svaly a nervy
Další minerál, který je pro těhulky přínosný. Hořčík je důležitý pro podporu správné činnost svalů (to, že vám chybí, poznáte i podle brnění či tuhnutí končetin). Přispívá k normální nervové činnosti, zajišťuje správný přenos nervových impulzů v těle.
K nejbohatším přírodním zásobárnám hořčíku patří banány, mandle, ořechy, sušené meruňky, datle, lněné semínko, červená čočka, kukuřice, fazole, zelené listové saláty, hovězí maso, treska, cizrna, pohanka, listový špenát a některé druhy minerálek.
Zinek pro řádnou imunitu
Zinek podporuje proces buněčného dělení a syntézu DNA, což jsou procesy aktivní zejména v těhotenství. Přispívá ke správné funkci imunitního systému, stavu kůže a plodnosti obou pohlaví. Zinek také pomáhá tělu správně využívat všechny makroživiny, které přijímáme, ať už se jedná o sacharidy, tuky či bílkoviny. Ovlivňuje i naši náladu, pohodu a koncentraci, stejně jako důležité projevy kognitivních funkcí. Jeho nedostatek se projevuje nejen zhoršeným stavem nehtů, vlasů a kůže, ale i podrážděností.
Zinek se nachází hlavně v potravinách bohatých na bílkoviny, zejména v hovězím, vepřovém a drůbežím mase, vejcích a mořských plodech. Z dalších zdrojů jsou to obiloviny, fazole, sýry a ořechy – ty však poskytují zinek ve formě obtížněji přijatelné pro lidský organismus.
Chcete-li mít jistotu, že vám ani vašemu miminku během těhotenství nechybí žádné z těchto důležitých minerálů, využijte vysoce kvalitní doplňky stravy s obsahem vápníku a hořčíku v optimálním poměru, obohacené o vitaminy D a B6 a také zinek a měď, které jsou důležité pro normální imunitní systém. Tyto přípravky jsou volně k dostání v lékárnách či na e-shopech.