Co se skrývá za bolestí ucha?

Co se skrývá za bolestí ucha?

Publikováno: 21.11.2019

Zobrazení: 45775

Bolest ucha má většina z nás spojenou s dětstvím. Bolestmi ucha bývají nejvíce postiženy děti, ale může potkat i dospělé pacienty. Bolest ucha má mnoho příčin, z nichž nejčastější je zánět středního ucha a zánět zevního zvukovodu. Bolest ucha dokáže malé i velké pacienty pěkně potrápit, a proto by neměla být podceňována.

Bolest ucha má mnoho příčin

Může jít o bolest způsobenou zuby, krční páteří, rýmou, ale na vině může být i průvan. Nejčastější příčinou problémů je ale zánět středního ucha nebo zánět vnějšího zvukovodu.

Dalšími příčinami bolestí ucha jsou např.:
 
  • nahromadění tekutiny v uchu,
  • ucpání uší ušním mazem nebo jinými předměty,
  • poranění ušního kanálu vatovými tyčinkami nebo jinými předměty.
Pokud není zřejmé, co je příčinou bolesti ucha, je vždy na místě návštěva lékaře.
 

Zánět středního ucha

Zánět středouší je bolestivé a poměrně časté onemocnění převážně u malých dětí. Rozlišuje se akutní forma trvající několik dní a chronický zánět, který je dlouhodobějšího charakteru. Zánět středního ucha obvykle začíná jako virové onemocnění horních cest dýchacích, později se ale dostaví hnisavý zánět způsobený bakteriemi. Pacient pociťuje silný tlak způsobený přebytečnou zánětlivou tekutinou, která se hromadí v Eustachově trubici a tlačí na bubínek. Zánět je často doprovázen teplotou, zhoršením sluchu, průjmem či zvracením. Rizikem je i roztržení ušního bubínku.
 

Zánět zevního zvukovodu

Další bolestivé onemocnění ucha je zánět zvukovodu, způsobený virovou, bakteriální nebo plísňovou infekcí. Rizikovými faktory je koupání ve špinavé vodě, pobyt ve vlhkém či prašném prostředí, vniknutí cizího tělesa do ucha aj. Příčinou je i ucpání zvukovodu mazem a vznikem infekce např. při nesprávném čištění uší, kdy je maz zatlačován hlouběji. Zánět zvukovodu bývá spojený s bolestí uzlin pod uchem, zarudnutím kůže, nevolností, pocitem zalehlých uší nebo výtokem. Kromě silné bolesti je ucho citlivé na dotek.
 

Návštěvu lékaře neodkládejte

V případě silné bolesti ucha navštivte odborníka z ORL, specialistu na léčbu ušních, nosních a krčních chorob. Ten zjistí přítomnost a rozsah zánětu, příp. provede výtěr z krku a odběr krve. Pokud jde o nehnisavý zánět středního ucha, může předepsat speciální nosní kapky. Někdy uleví přikládání studených obkladů. Při hnisavém zánětu jsou nasazena antibiotika či antibiotické kapky do ucha. Někdy se léčba neobejde bez propíchnutí ušního bubínku, aby hnis mohl vytéct. Jedná-li se o zánět zvukovodu, je nejdůležitější vyčištění a vypláchnutí zvukovodu. Lékař předepíše kapky snižující otok ucha, antibiotické kapky nebo antibiotika. Pokud je příčinou zánětu plíseň, nasadí lékař antimykotika.

 

Jak se chránit proti zánětům ucha

Ti, kteří trpí na záněty uší, by měli být obezřetní zejména při koupání v bazénu, protože dlouhé koupání v bazénu, kdy nejde zamezit namočení ucha, je ideálním podhoubím pro tvorbu zánětu. V zimních měsících je nutné nosit čepici a chránit uši před větrem, vlhkostí a zimou. Při prvních známkách rýmy nezapomeňte tělo zásobit vitamíny, smrkat a povzbuzovat imunitu. K povzbuzení imunity můžete vyzkoušet oblíbený doplněk stravy Spektrum Imunita, s vitaminem C a zinkem pro přirozenou obranyschopnost těla. Spektrum Imunita je vhodný nejen v chladných měsících, ale i během zvýšené fyzické a duševní námahy.

Řada doplňků stravy Spektrum obsahuje komplexní multivitaminy s minerály ve vyváženém poměru určené pro specifické potřeby a období. 
 
Jak na zalehlé uši?
21.08.2019

Jak na zalehlé uši?

Pocit zalehlého ucha zná každý. V uchu pociťujeme tlak, praskání, bolest či hůře slyšíme. Zalehlé ucho se často objevuje jako následek rýmy. Existuje spousta babských rad, jak si se zalehlým uchem poradit. Někdy postačí poskočit na jedné noze, ale jindy se nevyhneme vyšetření na ORL a antibiotikům. Záleží na příčině zalehnutí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 327129