Míváte bolesti prstů?

Míváte bolesti prstů?

Publikováno: 22.11.2024

Zobrazení: 115652

Příčin bolestí prstů může být mnoho. Pokud jsou potíže krátkodobého charakteru, je vhodné se zamyslet, zda tělu nechybí některé důležité nutrienty. Pokud je bolest dlouhodobá, může jít o vážnější problém, a proto je nutné konzultovat zdravotní stav s lékařem. Mezi možné příčiny bolestí prstů se řadí např. syndrom karpálního tunelu, revmatoidní artritida, Raynaudův syndrom, periferní neuropatie, onemocnění páteře aj. Jen díky včasné diagnostice může být nasazena vhodná léčba, a proto návštěvu lékaře zbytečně neodkládejte.

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je způsoben utlačováním nervu v zápěstí ruky, ke kterému dochází nadměrným užíváním šlach v zápěstí. Onemocnění postihuje ženy 2x častěji než muže. Průměrný věk osob s touto diagnózou je mezi 40 a 60 lety. Syndrom karpálního tunelu je doprovázen necitlivostí, brněním a bolestí zápěstí či některých prstů. Bolesti se zhoršují v noci a narušují spánek. Příčin vzniku syndromu karpálního tunelu může být mnoho. Často se jedná o přetěžování ruky při manuální práci, ale může jít také o anatomické změny oblasti karpálního tunelu či následek zlomeniny kosti zápěstí. Syndrom karpální tunelu může být spojen také s některými onemocněními jako je např. revmatoidní artritida, dna, diabetes a nadváha. Mezi možné příčiny patří také hormonální změny v období těhotenství či menopauzy. V případě podezření na syndrom karpálního tunelu konzultujte své obtíže s lékařem, který doporučí vhodnou léčbu. 

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida, lidově řečeno revma, je kloubní zánětlivé onemocnění vyskytující se především u žen středního věku (mezi 30 a 50 lety). Nejčastěji trpí drobné klouby ruky a zápěstí. Onemocnění začíná ranní ztuhlostí kloubů. Po měsících, někdy i letech, se objeví zduření a silná bolestivost, která může vést ke zhoršení hybnosti a vzniku deformit (pokřivení prstů, rukou aj.). Onemocnění nelze zcela vyléčit, ale jeho vývoj lze zpomalit. Léčba zahrnuje režimová opatření (klid na lůžku v akutním období, polohování končetin), podávání analgetik, které současně potlačují zánět (nesteroidní antirevmatika), léků upravujících průběh nemoci (kortikoidy), rehabilitaci a chirurgickou léčbu. I když artritida primárně postihuje klouby, může se projevit i v některých dalších orgánech. Jedním z častých mimokloubních projevů revmatoidní artritidy může být např. anemie (chudokrevnost)

Raynaudův syndrom

Raynaudův syndrom se obvykle vyskytuje nezávisle na jiných onemocněních (primární Raynaudův syndrom), ale může být spojen i s některými dalšími onemocněními (sekundární Raynaudův syndrom). Zatímco primární Raynaudův syndrom se obvykle poprvé projeví již během dospívání a po několika letech může samovolně odeznít, sekundární Raynaudův syndrom je nebezpečnější, protože může vést k poškození tkání. Z tohoto důvodu je nutné při podezření na toto onemocnění navštívit lékaře. Typickým projevem Raynaudova syndromu je zúžení tepen vedoucí krev do periferních částí těla, kdy postižená místa zblednou a zchladnou. Přítomno je znecitlivění spojené s bodavou bolestí či mravenčením. Tato vazokonstrikční fáze může trvat až 30 minut. Zúžení tepen poté odezní a nastává tzv. cyanotická fáze, kdy je přívod kyslíku sice obnoven, ale není dostatečný. Z přitékající krve se rychle odčerpá kyslík a tkáň zmodrá, ale zároveň je již teplejší než v první fázi. Poté se tepny rozšíří ještě více, záchvat pomine a kůže zčervená. Jde-li o sekundární Raynaudův syndrom, může nedostatečné zásobení kyslíkem vést až k poškození kůže. Obtíže je nutné konzultovat s lékařem, který provede podrobné vyšetření tepen na rukou, případně na nohou, aby vyloučil jiné možné příčiny. 

Periferní neuropatie

Bodavá či pálivá bolest, ale i brnění může signalizovat periferní neuropatii, která vzniká v důsledku poškození periferních nervů. Periferní nervový systém zaznamenává podněty jako je teplo, bolest dotyk a tyto informace posílá do mozku. V mozku je informace zpracována a poté na ni tělo adekvátně reaguje. Při neuropatii je postižena jakákoliv část periferního nervového systému. Neuropatie může být způsobena infekcí, zraněním, metabolickým onemocněním, vrozenými vadami aj. Jednou z nejčastějších příčin je cukrovka. Mezi možné projevy periferní neuropatie patří např. pocit brnění nebo mravenčení v končetinách, zejména v nohách a rukou, bolest (ostrá, bodavá nebo pulzující), slabost svalů, změny v citlivosti a problémy s koordinací, především s chů­zí a s udržením rovnováhy. Lékaře navštivte co nejdříve od zaznamenání příznaků. Včasná diagnóza zvyšuje úspěšnost léčby. Pro diagnostikování neuropatie může lékař provádět řadu testů (např. neurologické vyšetření, krevní rozbory, biopsie nervu aj.). 

Onemocnění páteře

Pokud při rozvoji degenerativních změn páteře dojde k významnému útlaku nervových struktur, objeví se typické příznaky, které pacienta přivedou k lékaři.  Nejčastější obtíží je bolest, která je ostrá a vystřeluje do horní končetiny, doprovázena mravenčením či brněním prstů. V některých případech se přidává slabost svalů a snížení nebo ztráta citlivosti. Bolest, která vyzařuje až do konečků prstů rukou může být způsobena útlakem meziobratlové ploténky v oblasti krční páteře. Při výraznějším postižení krční páteře může dojít k poruše funkce míchy, což se může projevit brněním horních i dolních končetin, zhoršením chůze, častým zakopáváním až neschopností chůze. Diagnóza je v tomto případě nazývána cervikální myelopatie. Podle příčiny a závažnosti obtíží s páteří může lékař nasadit nejen léky ulevující od bolesti, ale také rehabilitaci či fixaci (sádra, ortéza). Ve vážnějších případech je na místě léčba chirurgická.

Nedostatek vitaminů a minerálních látek

Může jít např. o deficit hořčíku a vitaminů skupiny B. Nedostatek hořčíku se je v populaci poměrně častý. Důvodem je zejména stres, zvýšená fyzická námaha, působení některých léků a nedostatečný příjem tohoto minerálu v stravě. Deficit hořčíku se týká ale také kardiaků, diabetiků, těhotných a kojících žen a těch, kteří často konzumují příliš alkoholu nebo kofeinu. Zdrojem hořčíku je celá řada potravin jako např. banány, ořechy, luštěniny aj. Některé neurologické projevy mohou signalizovat nedostatek vitaminů skupiny B. Může jít např. o mravenčení a brnění, změněná citlivost (snížená citlivost nebo naopak pocit přecitlivělosti. Nedostatkem vitaminů B mohou trpět především senioři, dialyzovaní pacienti, vegetariáni a vegani. Vitaminy skupiny B se vyskytují v borůvkách, banánech, mléku aj. V případě, že trpíte deficitem hořčíku a vitaminů skupiny B, zaměřte se v první řadě na složení jídelníčku a doplňte je. V případě, že chcete mít jistotu, že váš organismus dostává to správné množství vitaminů a minerálních látek, zařaďte do jídelníčku kvalitní doplňky stravy, které pomohou zajistit jejich optimální množství pro správné fungování organismu. Naším tipem je doplněk stravy Magnesium + B6 obsahující magnesium prémiové kvality obohacené o vitamin B6 pro normální fungování nervového systému, normální tvorbu červených krvinek a normální funkci imunitního systému

Proč zvolit Magnesium + B6 ze Žluté řady Walmark?

  • Jde o velmi dobře vstřebatelné magnesium získané z organických zdrojů.

  • Často užívaná kombinace magnesia a doplňkového vitaminu B6.

  • Užitečný doplněk pro osoby, které jsou vystaveny zvýšené duševní a fyzické zátěži nebo pro sportovce.
  • ​Vhodné pro těhotné a kojící ženy.


Zdroje: 
https://www.prolekare.cz/tema/metabolismus/detail/nedostatek-horciku-se-projevuje-u-stale-vice-lidi-6708
https://www.drmax.cz/pece-o-zdravi/karpalni-tunel-priznaky-prevence-a-lecba
https://www.revmaticke-nemoci.cz/revmatoidni-artritida-priciny-onemocneni
https://www.nzip.cz/clanek/929-raynauduv-syndrom
https://www.pilulka.cz/neuropatie-prehled-priciny-a-lecba
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/problem-s-rukou-priznaky-a-lecba/
https://www.homolka.cz/nase-oddeleni/11635-neuroprogram/11635-neurochirurgie-nch/11751-nase-sluzby/11752-spondylochirurgie/degenerativni-onemocneni-krcni-patere
https://www.benu.cz/brneni-snizeni-citlivosti-rukou-ci-nohou

 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

 
Obtíže s pamětí? Studené ruce a nohy? Zkuste ginkgo!
01.11.2024

Obtíže s pamětí? Studené ruce a nohy? Zkuste ginkgo!

Pokud potřebujete podpořit paměť, soustředěnost, duševní pohodu s přibývajícími lety a zmírnit pocit studených nohou a rukou, doporučujeme vám doplněk stravy obsahující extrakt ze stromu jménem jinan dvoulaločný, známý také jako ginkgo biloba. Účinky tohoto stromu vás zcela jistě překvapí!

Přečtěte si více
Zobrazení: 574
Cholesterol pod kontrolou
21.10.2024

Cholesterol pod kontrolou

Vysoký cholesterol je strašákem nejen těch, kteří holdují fast-foodovým pochutinám, ale také těch, kteří mají genetické predispozice k jeho vyšším hodnotám. Tzv. zlý cholesterol se usazuje ve stěnách cév v podobě aterosklerotických plátů a je spojený s mnoha zdravotními komplikacemi včetně kardiovaskulárních onemocnění a vysokého krevního tlaku. Pokud přemýšlíte, jak podpořit zdravou hladinu cholesterolu v krvi, máme pro vás několik tipů!

Přečtěte si více
Zobrazení: 1477
Dopřejte očím tu správnou péči!
08.11.2024

Dopřejte očím tu správnou péči!

Prostřednictvím zraku získáváme až 80 % informací z okolního světa. Zrak je proto právem považován za nejdůležitější smyslový orgán. Pomáhá nám orientovat se v prostoru, rozeznávat tváře, číst, hodnotit vzdálenost a reagovat na rychle se měnící podněty. Zrak podporuje také další smysly a umožňuje nám komplexní vnímání světa. Na péči o zrak však stále mnozí zapomínají. Víte, jak o zrak správně pečovat?

Přečtěte si více
Zobrazení: 410
ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas
03.07.2024

ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas

O zdraví pohybového aparátu se většinou začneme zajímat až ve chvíli, kdy máme s hybností problém. Co můžeme udělat pro to, abychom se mohli až do vyššího věku pohybovat snadno a bez bolesti, jsme se zeptali prof. MUDr. Pavla Horáka, CSc., ze III. interní kliniky FN a LF UK Olomouc.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2084
ROZHOVOR: Navštívit urologii by měli muži po padesátce i bez obtíží
08.08.2024

ROZHOVOR: Navštívit urologii by měli muži po padesátce i bez obtíží

Zejména pro muže může být návštěva urologa, byť zbytečně, velmi stresující. Nejen stud, ale také bagatelizace obtíží může vést k tomu, že urologii navštíví mnozí až za pět minut dvanáct. Aby obtíže s ledvinami, močovými cestami a prostatou byli řešeny včas, zeptali jsme se MUDr. Barbory Žemličkové, působící na Urologickém oddělení Nemocnice v Mladé Boleslavi, na vše, co by Vás mohlo o urologii zajímat. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 96