Co se skrývá za bolestí prstů?

Co se skrývá za bolestí prstů?

Publikováno: 28.01.2020

Zobrazení: 113895

Co vlastně bolest prstů signalizuje? Příčin bolestí prstů může být mnoho. V případě občasné a krátkodobé bolesti se můžeme zkusit zamyslet, zda tělu nechybí některé významné vitamíny či minerály. Pokud je ale bolest častá a dlouhodobá, měli bychom navštívit lékaře, protože může jít o vážné onemocnění. Mezi nejčastější příčiny bolestí a brnění prstů patří syndrom karpálního tunelu, revmatoidní artritida, Raynaudův syndrom, periferní neuropatie, onemocnění páteře, nedostatek minerálních látek a vitamínů aj. Jedině odhalení příčiny může vést k nasazení vhodné léčby.

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je způsoben utlačováním nervu v zápěstí ruky, ke kterému dochází nadměrným užíváním šlach v zápěstí. Jde o časté onemocnění ruky, ke kterému dochází častěji při hormonálních změnách, a proto jím ženy trpí až 4x více než muži. Rizikovou skupinou jsou také těhotné ženy a ženy v období menopauzy. Příčinou může být úraz, ale především přetěžování ruky namáhavou manuální prací či vykonáváním určité stereotypní činnosti. Tento syndrom se vyskytuje u lidí dlouhodobě píšících na počítači, u klavíristů, u pracujících se sbíječkou apod. Tento syndrom je považován za nemoc z povolání. Typická je snížená citlivostí ruky a brnění prstů. Léčba probíhá fixací zápěstí, masážemi, příp. operací.
 

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida, lidově řečeno revma, je kloubní zánětlivé onemocnění vyskytující se především u žen středního věku. Nejčastěji trpí drobné klouby ruky a zápěstí. Onemocnění začíná ranní ztuhlostí kloubů. Po měsících, někdy i letech, se objeví zduření a silná bolestivost, vedoucí ke zhoršení hybnosti a časem ke vzniku deformit (pokřivení prstů, rukou aj.). Onemocnění nelze zcela vyléčit, ale jeho vývoj lze zpomalit. Léčba zahrnuje režimová opatření (klid na lůžku v akutním období, polohování končetin), podávání analgetik, které současně potlačují zánět (nesteroidní antirevmatika), léků upravujících průběh nemoci (kortikoidy), rehabilitaci a chirurgickou léčbu.
  
Banner image
  

Raynaudův syndrom

Jde o onemocnění oslabující přítok krve, postihující nejčastěji drobné cévy na koncích prstů rukou a nohou. Je častější u žen a způsobuje ho abnormální nervově-cévní reakce na periferii, často vyvolaná stresem. Nejčastější komplikací je ztráta citlivosti konců prstů. Oslabení přítoku krve může být mírné projevující se krátkodobým zblednutím prstů, až po těžké formy způsobující trvalé poškození nervů vedoucí až k nekróze (odumření tkání).
 

Periferní neuropatie

Bodavá či pálivá bolest, ale i brnění může signalizovat periferní neuropatii, která vzniká v důsledku poškození periferních nervů. Periferní nervový systém zaznamenává podněty jako je teplo, bolest dotyk a tyto informace posílá do mozku. V mozku je informace zpracována a poté na ni tělo adekvátně reaguje. Při neuropatii je postižena jakákoliv část periferního nervového systému. Neuropatie může být způsobena infekcí, zraněním, metabolickým onemocněním, vrozenými vadami aj. Jednou z nejčastějších příčin je cukrovka. Lékaře navštivte co nejdříve od zaznamenání příznaků. Včasná diagnóza zvyšuje úspěšnost léčby.
 

Onemocnění páteře

Bolest, která vyzařuje až do konečků prstů rukou může být způsobena útlakem meziobratlové ploténky v oblasti krční páteře. Pravidelnou rehabilitací a domácím cvičením lze degenerativní proces zpomalit, či dokonce zastavit. Při velmi silných bolestech podáváme analgetika, v některých případech může pomoci také neurochirurgická operace.
 

Nedostatek minerálních látek a vitamínů

Nedostatek některých vitamínů a minerálů se může projevovat zhoršenou kondicí, hybností komfortem klobů v okolí prstů. Nejčastěji se jedná o hořčík a skupiny vitamínu B. Doplnit chybějící látky je snadné. Zdrojem hořčíku jsou některé potraviny jako např. banány, ořechy, luštěniny aj. Vitamín B se vyskytuje v borůvkách, banánech, mléku aj. Chybějící látky lze doplnit také formou doplňků stravy, které pomůžou zajistit jejich optimální množství pro správné fungování organismu. Z naší nabídky doporučujeme doplňky stravy řady Walmark. Magnesium + B6 ACTIVE obsahue vysokou dávku hořčíku, obohacený o vitamin B6 a BioPerine®. Hořčík přispívá k normální funkci svalů a spolu s vitamínem B6 pomáhají snižovat únavu a vyčerpání a přispívají k normální funkci nervového systému,
 

Minerální látky a vitamíny obsahuje široká nabídka doplňků stravy

Jak přežít chladné počasí s bolavými klouby
22.04.2018

Jak přežít chladné počasí s bolavými klouby

Chladné měsíce jsou obávaným obdobím pro ty, kteří trpí revmatoidní artritidou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1744