Bolest v krku nás může překvapit i v létě

Bolest v krku nás může překvapit i v létě

Publikováno: 22.08.2019

Zobrazení: 11157

Přivezli jste si z dovolené bolest v krku? Bolest v krku nepatří jen k chladným měsícům, ale může nás přepadnout i v létě. Mezi nejčastější příčiny patří ledové nápoje, klimatizace, chození v mokrých plavkách, teplotní výkyvy aj. Co všechno se ale za bolestí v krku může skrývat? My vám přinášíme přehled nejčastějších onemocnění, která mohou být s bolestí v krku spojena.

Bolest v krku není nemoc

Bolesti v krku představují asi 1/3 případů z celkového počtu pacientů, přicházejících k lékaři. Bolest v krku není nemoc, ale příznak onemocnění. Můžeme pociťovat škrábání, pálení, řezání, silnou bolest při polykání, doprovázenou zvětšenými krčními uzlinami či pocit „knedlíku“ v krku. Imunitní odpověď organismu způsobuje zánět a otok sliznic v hrdle, což je příčinou bolesti. Může jít o nachlazení, virózu, chřipku, angínu, zánět horních cest dýchacích a mnoho dalších onemocnění.

Mohou za to bakterie nebo viry

Příčinou bolesti v krku je bakteriální nebo virová infekce. Při virové infekci je začátek bolesti rychlý, průběh mírný a většinou brzy odezní. U bakteriální infekce jde vždy o bolestivější a těžší průběh, který doprovází horečka.

Nachlazení provází většinou škrábání v krkurýma. Nejčastěji jde o jarní a podzimní virózy. Doprovodnými příznaky mohou být zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, rýma. Obvykle nejde o závažné onemocnění a není potřeba antibiotik. 

Bolest při polykání je typická pro zánět mandlí, angínu. Hrdlo je rudé a oteklé, na mandlích se mohou objevit bílé hnisavé čepy. Původcem jsou jak bakterie (nejčastěji streptokoky), tak viry. K nasazení léčby je nutné zjistit původce onemocnění. Lékař provede CRP-test z kapky krve, který odhalí případnou bakteriální infekci. Při podezření na streptokokovou angínu je možné provést výtěr z krku

Chřipka může vypadat jako běžné nachlazení s rýmou a bolestí v krku. Oproti nachlazení má ale chřipka náhlý nástup a nemocný se cítí mnohem hůře než při nachlazení. Chřipka začíná horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, bolestmi ve svalech, bolestmi kloubů, malátností, později nastupuje suchý kašel. Onemocnění trvá obvykle 2–7 dní a spontánně končí po krátké rekonvalescenci uzdravením. U starších, oslabených nebo chronicky nemocných osob je doporučováno navštívit lékaře. Chřipka u těchto ohrožených skupin může vyvolat zápal plic, postižení srdečního svalu nebo nervové tkáně a u dětí zánět středního ucha. Nejlepší ochranou před chřipkou je každoroční očkování.

Léčba může být různá, záleží na původci onemocnění

Bolesti v krku jsou léčeny společně s diagnostikovaným onemocněním a léčbu stanoví lékař dle původce. U bakteriálních infekcí jsou účinnou léčbou antibiotika a klid na lůžku. U virových infekcí se mírní pouze příznaky (bolení v krku, rýma aj.). Doporučuje se udržovat vlhkou sliznici (pití, cucání pastilek), dezinfikovat ústní dutinu antiseptickými pastilkami, kloktat, inhalovat, pít bylinkové čaje, v případě potřeby lze užít analgetika.

Při bolení v krku pomohou také babské rady

Priessnitzův obklad: kousek látky namočíme do studené vody, vyždímáme a přiložíme na krk. Poté přiložíme igelit (někdo vynechává) a poslední vrstvu tvoří suchá látka (šála, šátek). Necháme působit 2-3 hodiny.
Tvarohový zábal: tvaroh rozetřeme na igelitový pytlík, položíme na šátek a ten si obvážeme kolem krku.

Podpora imunity: vitamín C, echinacea a zinek

Nejen při bolesti v krku se doporučují doplňky stravypodpoře imunity. Pomoci mohou doplňky stravy s vitaminem C, echinaceou či zinkové tablety. Kombinovat je lze s volně prodejnými léky či předepsanými antibiotiky. Z naší nabídky doporučujeme produkty řady Sinulan, které díky obsahu bylin (černý bez, divizna, lípa...)přináší podporu dýchacích cest a současně pečují o imunitu. Vitamín C a zinek obsahuje Spektrum Imunita pro přirozenou obranyschopnost a Spektrum Gummies Imunita s echinaceou, obsahující vyvážený poměr vitamínů a minerálů pro podporu imunity.

A protože děti potřebují pečovat o dýchací cesty častěji než dospělí, k usnadnění vykašlávání, zklidnění krku, hrtanu i hlasivek, doporučujeme sirup Sinulan Forte Junior s lípou, černým bezem a dalšími bylinami, který mohou užívat děti od 3 let. Dětskou imunitu podpoříte produkty z oblíbené řady Marťánci, např. Marťánci Gummy echinacea s vitaminem C a zinkem, které přispívají ke správné funkci imunitního systému.

Připravte dětskou imunitu na jaro!
27.03.2023

Připravte dětskou imunitu na jaro!

Na jaro se těšíme všichni, i když možná rodiče malých dětí o něco méně. Jarní proměnlivé počasí a dětský kolektiv patří k častým příčinám zvýšeného výskytu respiračních infekcí, a to zejména u dětí. Jak si užívat jaro bez bolesti v krku, rýmy a kašle? Podpořte dětskou imunitu a užívejte si jaro naplno!

Přečtěte si více
Zobrazení: 390
Podporovat imunitu je třeba i v létě!
15.05.2018

Podporovat imunitu je třeba i v létě!

O imunitě se nejčastěji mluví v chladných měsících, kdy za oknem řádí plískanice a vzduchem poletují bacily.

Přečtěte si více
Zobrazení: 180
Podpořte svou imunitu. Na jaře je to třeba!
18.04.2018

Podpořte svou imunitu. Na jaře je to třeba!

Chřipka, angína či nachlazení nás mohou potrápit i na jaře.

Přečtěte si více
Zobrazení: 39