Podpořte svou imunitu. Na jaře je to třeba!

Podpořte svou imunitu. Na jaře je to třeba!

Publikováno: 18.04.2018

Zobrazení: 40

Chřipka, angína či nachlazení nás mohou potrápit i na jaře.

To, že svítí sluníčko a teploty se šplhají do příjemných výšek, ještě neznamená, že bacily už „mají po sezóně“. Často to bývá právě naopak. A protože nejlepší je nemoci odolat, pečujme aktivně o náš obranný štít, imunitní systém. Můžeme k tomu vyžít mnoho pomocníků z rostlinné říše – kopřivu, česnek, podběl, bazalku, lichořeřišnici, ibišek, jeřabinu… Příroda je v tomto směru více než štědrá. Mezi nejlepší opory imunity patří také rakytník a echinacea.

O blahodárných účincích echinacey (neboli třapatky) dobře věděli už domorodí Indiáni, kteří její kořen žvýkali prakticky při všech zdravotních potížích. Právě v kořeni je totiž ukryto největší množství bioaktivních látek.

Echinacea podporuje imunitní systém, který likviduje i chřipkové viry

Nás imunitní systém bojuje proti infekcím, ničí řadu bakterií, virů i plísní – a to díky aktivitě bílých krvinek. Echinacea, která o imunitní systém pečuje, je v tomto směru vhodným pomocníkem. Nejen to, tradičně je doporučována i při respiračních onemocněních, kdy je tato bylinka opravdu mocným spojencem. Je to vždy naše imunita, která rozhoduje o tom, jestli onemocníme, nebo odoláme.
Při ohrožení infekčními nemocemi (chřipková sezóna, nachlazení v rodině, jaro, podzim) se doporučuje užívat tinkturu z echinacey, kterou si snadno vyrobíte i doma: cca do třetiny zavařovací sklenice nasypte 30 dkg pokrájených částí rostliny (od kořene po květ) a dolijte až po okraj 60% lihem. Nechte louhovat 2–4 týdny, potom sceďte a uložte v uzavíratelných lahvičkách. Hotová tinktura vám vydrží i několik let. Při intenzivní potřebě užívejte 2 lžičky každé 3 hodiny (dlouhodobě 2 lžičky jednou denně).

Rakytník je obří zásobárna živin

Zářivě oranžové bobulky rakytníku jsou něco jako malý zázrak. Každá z nich je totiž doslova napěchovaná živinami – nacházejí se zde vitaminy A, B1, B2, B6, C (kterého je zde až 25krát víc než v citrusech), D, E, F (esenciální mastné kyseliny), K (fylochinon – látka, která ovlivňuje srážlivost krve) nebo P (skupiny rostlinných bioflavonoidů). Dále beta-karoten, kyselina listová, organické kyseliny, třísloviny, minerální soli, esenciální mastné kyseliny omega-3, 6 a 9 a rovněž velmi vzácná omega-7.
Rakytník se dá využít na nespočet způsobů. Můžete z něj vyrobit olej, tinkturu, sirup, víno, džem i domácí džus (nejlépe v kombinaci s jablky, aronií nebo černým rybízem). Dá se také zamrazit, marinovat, zavařit, pasterizovat a přimíchat do medu. Při bohaté sklizni si můžete bobulky rakytníku naložit do cukru: čisté kuličky smíchejte v poměru 1 : 1 s cukrem, částečně pomačkejte (většina bobulek by měla zůstat celá) a dejte do sklenic. Navrch ještě zasypte cukrem a pevně uzavřete. Na chladném místě vám bez problémů vydrží až rok.

Chcete-li cíleně podporovat svůj imunitní systém, můžete využít také některé z doplňků stravy s vysokým obsahem kvalitního extraktu z echinacey a rakytníku, které doplňují hlívu ústřičnou. Ta přirozeně obsahuje mnoho živin, jako jsou vitaminy, minerály, stopové prvky a betaglukany – látky, které v posledních letech vzbuzují velký zájem vědců. Tyto doplňky stravy jsou volně k dostání v lékárnách nebo na e-shopu.

Med a rakytník, spojenci silné imunity
24.03.2022

Med a rakytník, spojenci silné imunity

Nachlazení se v chladných měsících vyhne málokomu. Pokud vaši blízcí a většina vašich kolegů v zaměstnání smrká a kašle, není od věci podpořit imunitu a celkové zdraví osvědčenými přírodními prostředky. Co takhle vyzkoušet med a rakytník?

Přečtěte si více
Zobrazení: 823
Zvyšte příjem zinku – podpoříte celkově svůj organismus a  imunitní systém
03.03.2016

Zvyšte příjem zinku – podpoříte celkově svůj organismus a imunitní systém

Trápí vás rýma a kašel? První projevy nachlazení se objevují v důsledku reakce imunitního systému na bakterie a viry. Dobrá hygiena, mytí rukou a vyvážená strava, může ovlivnit reakci imunitního systému v jeho obranné fázi. Jednou z látek, která podpoří vaší imunitu v období kdy je to nejvíce potřeba je zinek.

Přečtěte si více
Zobrazení: 24708
Astaxantin a podpora imunitního systému
30.04.2010

Astaxantin a podpora imunitního systému

Denní konzumace astaxantinu – pigmentu, který lososům dodává jejich růžovou barvu – může chránit DNA před poškozením a posilovat imunitní systém u zdravých mladých žen.

Přečtěte si více
Zobrazení: 73