Podpořte svou imunitu. Na jaře je to třeba!
Publikováno: 18.04.2018
Zobrazení: 42
Chřipka, angína či nachlazení nás mohou potrápit i na jaře.
To, že svítí sluníčko a teploty se šplhají do příjemných výšek, ještě neznamená, že bacily už „mají po sezóně“. Často to bývá právě naopak. A protože nejlepší je nemoci odolat, pečujme aktivně o náš obranný štít, imunitní systém. Můžeme k tomu vyžít mnoho pomocníků z rostlinné říše – kopřivu, česnek, podběl, bazalku, lichořeřišnici, ibišek, jeřabinu… Příroda je v tomto směru více než štědrá. Mezi nejlepší opory imunity patří také rakytník a echinacea.
O blahodárných účincích echinacey (neboli třapatky) dobře věděli už domorodí Indiáni, kteří její kořen žvýkali prakticky při všech zdravotních potížích. Právě v kořeni je totiž ukryto největší množství bioaktivních látek.
Echinacea podporuje imunitní systém, který likviduje i chřipkové viry
Nás imunitní systém bojuje proti infekcím, ničí řadu bakterií, virů i plísní – a to díky aktivitě bílých krvinek. Echinacea, která o imunitní systém pečuje, je v tomto směru vhodným pomocníkem. Nejen to, tradičně je doporučována i při respiračních onemocněních, kdy je tato bylinka opravdu mocným spojencem. Je to vždy naše imunita, která rozhoduje o tom, jestli onemocníme, nebo odoláme.
Při ohrožení infekčními nemocemi (chřipková sezóna, nachlazení v rodině, jaro, podzim) se doporučuje užívat tinkturu z echinacey, kterou si snadno vyrobíte i doma: cca do třetiny zavařovací sklenice nasypte 30 dkg pokrájených částí rostliny (od kořene po květ) a dolijte až po okraj 60% lihem. Nechte louhovat 2–4 týdny, potom sceďte a uložte v uzavíratelných lahvičkách. Hotová tinktura vám vydrží i několik let. Při intenzivní potřebě užívejte 2 lžičky každé 3 hodiny (dlouhodobě 2 lžičky jednou denně).
Rakytník je obří zásobárna živin
Zářivě oranžové bobulky rakytníku jsou něco jako malý zázrak. Každá z nich je totiž doslova napěchovaná živinami – nacházejí se zde vitaminy A, B1, B2, B6, C (kterého je zde až 25krát víc než v citrusech), D, E, F (esenciální mastné kyseliny), K (fylochinon – látka, která ovlivňuje srážlivost krve) nebo P (skupiny rostlinných bioflavonoidů). Dále beta-karoten, kyselina listová, organické kyseliny, třísloviny, minerální soli, esenciální mastné kyseliny omega-3, 6 a 9 a rovněž velmi vzácná omega-7.
Rakytník se dá využít na nespočet způsobů. Můžete z něj vyrobit olej, tinkturu, sirup, víno, džem i domácí džus (nejlépe v kombinaci s jablky, aronií nebo černým rybízem). Dá se také zamrazit, marinovat, zavařit, pasterizovat a přimíchat do medu. Při bohaté sklizni si můžete bobulky rakytníku naložit do cukru: čisté kuličky smíchejte v poměru 1 : 1 s cukrem, částečně pomačkejte (většina bobulek by měla zůstat celá) a dejte do sklenic. Navrch ještě zasypte cukrem a pevně uzavřete. Na chladném místě vám bez problémů vydrží až rok.
Chcete-li cíleně podporovat svůj imunitní systém, můžete využít také některé z doplňků stravy s vysokým obsahem kvalitního extraktu z echinacey a rakytníku, které doplňují hlívu ústřičnou. Ta přirozeně obsahuje mnoho živin, jako jsou vitaminy, minerály, stopové prvky a betaglukany – látky, které v posledních letech vzbuzují velký zájem vědců. Tyto doplňky stravy jsou volně k dostání v lékárnách nebo na e-shopu.