Alergie útočí i v zimě

Alergie útočí i v zimě

Publikováno: 27.01.2020

Zobrazení: 2064

Pylová sezóna už dávno skončila, ale vás pořád trápí neustálé posmrkávání a pokašlávání. Pokud nejste nachlazeni, může jít o alergii. Když je venku zima a sychravo, většina z nás raději zůstane pěkně doma v teple. Teplé, vlhké a nevětrané prostředí představuje ideální podmínky pro roztoče, plísně a prach, časté příčiny alergických reakcí.

Typické příznaky „domácích“ alergií

Příznaky alergií, získaných v našich domácích podmínkách, se nijak neliší od těch pylových. V zimě se můžeme potýkat s kašlem, pálením a svěděním nosu a očí, vodnatou rýmou, kýcháním a slzením očí. Nutné je ale odlišit alergie od počínajícího nachlazení či chřipkových stavů, pro které je navíc typická také horečka, celková únava, bolesti svalů a kloubů. Při déletrvajících obtížích je vždy nutné vyhledat lékaře, který určí diagnózu.
 

Základem léčby je správná diagnóza

Alergii diagnostikuje alergolog pomocí krevních nebo kožních testů. V případě alergie je nasazena léčba, která pacientovi uleví, tzv. antihistaminika. Antihistaminika blokují účinky histaminu, který je zodpovědný za nepříjemné reakce. Antihistaminika mají buď celkový nebo lokální účinek, mohou být ve formě tablet, kapek či mastí. Od alergické rýmy nebo astmatu uleví spreje a inhalátory s lokálně působícími kortikosteroidy. Alergolog může nasadit i alergenovou imunoterapii, kdy je organismu dodáváno postupně se zvyšující množství alergenu. Tělo si na alergen zvykne a přestane na něj přehnaně reagovat.
 

Roztoči jako hlavní zimní alergen

Hlavním zimním alergenem vnitřních prostor jsou roztoči. Nejčastěji způsobují alergie dýchacích cest. Nejvíce roztočů najdeme v prachu, matracích, polštářích, péřových přikrývkách, kobercích, čalouněném nábytku, závěsech, plyšových hračkách, ale i v místech, kde uchováváme potraviny. Alergické projevy se objevují hlavně po probuzení a jsou způsobovány úlomky odumřelých těl a exkrementů roztočů. K rozmnožování potřebují roztoči teplo, vlhko a dostatek potravy (živí se šupinami lidské kůže a lupy). Na roztoče můžeme být alergičtí celoročně, nejvíce však na podzim a v zimě, kdy jsou pro ně ideální podmínky (nevětrané, přetopené a vlhké místnosti).
 

Jak na vnitřní alergeny

Alergenů se nikdy zcela nezbavíme, ale můžeme udržet jejich množství.
 
  • Zbavte se tapet, koberců a sprchových závěsů, na kterých se drží plísně.
  • Vyhněte se v domácnosti flanelu, kožešinám a huňatým plédům.
  • Koupelnu myjte dezinfekčními prostředky, likvidují i plísně.
  • Ložní prádlo perte ideálně každý týden na alespoň na 60 °C.
  • Často větrejte, zbavte se prachu a pravidelně vysávejte.
  • Udržujte v celém bytě teplotu do 25 °C, v ložnici nejlépe do 20 °C, relativní vlhkost pak 40–50 %.
  • Alergikům pořizujte domácí mazlíčky bez chlupů (např. rybičky). Máte-li doma psa, kočku či jiného chlupatého mazlíčka, nepouštějte ho do ložnice.
     

Novinka Sinulan Forte Allergy v boji proti rýmě a zánětům dutin

Alergické projevy lze také mírnit či jim předcházet volně prodejnými zdravotnickými prostředky. Jedním z nich je Sinulan Forte Allergy, vytvářející ochranný film na nosní sliznici, který zabraňuje přímému kontaktu alergenů a patogenů se sliznicí. Díky tomu předchází a minimalizuje projevy rýmy a zánětů dutin. Xyloglukan chrání epitel a snižuje nadměrnou sekreci nosního sekretu. Sinulan Forte Allergy je speciálně navržen k regulaci a léčbě symptomů rýmy a zánětům dutiny nosní a vedlejších nosních dutin, zejména alergického původu. Sinulan Forte Allergy ulevuje od projevů alergií způsobených pyly, prachem nebo domácími zvířaty. Lze ho užívat preventivně v době předpokládaného pobytu v prostředí se zvýšeným obsahem vzdušných alergenů (období květu, práce na zahradě, domácího úklidu aj.), protože přináší ochranu již v raném stádiu, ještě před propuknutím prvních projevů.
 

Alergici a infekty dýchacích cest

Podzim a zima přináší zvýšený výskyt infektů horních i dolních dýchacích cest. Alergici jimi trpí častěji a bohužel i průběh bývá komplikovanější v důsledku oslabeného imunitního systému. Alergici by proto měli dbát na zdravý životní styl, zdravou výživu a zásobit tělo vitamíny. Vhodné je také otužování a podpora imunity prostřednictvím doplňků stravy.
 

Imunitu a celkové zdraví podpořte doplňky stravy

Jaro přichází a s ním i pylové alergie
01.04.2022

Jaro přichází a s ním i pylové alergie

Je tu jaro a s ním i nepříjemné pylové alergie. Slunce svítí a všechno kolem kvete. Pro většinu ideální počasí. Bohužel ne pro alergiky. S jarem se totiž probouzí řada pylových alergenů. Pokud patříte mezi ty, kteří právě bojují s neustálým kýcháním, rýmou a slzením očí, je dobré se zamyslet, zda na vině nejsou právě pylové alergeny.

Přečtěte si více
Zobrazení: 809