Akné netrápí jen puberťáky

Akné netrápí jen puberťáky

Publikováno: 21.08.2019

Zobrazení: 1850

Mnozí si myslí, že akné patří jen do období puberty. Akné se ale netýká jen dospívajících, dokáže potrápit i mnohé dospělé. Akné se u dospělých objevuje především v období stresu a hormonálních změn. Obličej plný pupínků tak dobře znají i ti, kteří už z puberty dávno vyrostli. Pokud se na obličeji objeví pár pupínků, není třeba hned panikařit. Někdy stačí zamyslet se nad možnou příčinou vzniku.

Akné a hormonální nerovnováha

Akné je kožní onemocnění, vznikající díky nadměrné produkci kožního mazu v důsledku hormonální nerovnováhy. Nahromaděný maz ucpává póry a dochází ke vzniku černých teček, tzv. komedonů. Přemnožením přítomných bakterií pak vznikají zanícená místa v podobě pupínků s bílou čepičkou nebo tvrdé bolestivé vřídky.

Akné se vyskytuje v každém věku

Akné se vyskytuje u 85 % dospívající populace, nejčastěji mezi 12. a 25. rokem života, ale objevit se může v každém věku, Typické je akné na tváři, někdy se může objevit i na zádech, krku či hrudníku. Na akné častěji trpí chlapci než dívky. Akné může mít různou formu od mírné, až po tu závažnou, kdy je nutné vyhledat odborníka a zahájit léčbu.

Co způsobuje vznik akné u dospělých

V dospělosti může mít akné různé příčiny. Nejčastěji se akné u dospělých vyskytuje v souvislosti se stresem a menstruačním cyklem u žen. Na vině je nerovnováha hormonů s nadměrnou produkcí kožního mazu. Příčinou může být ale i nevhodná strava s přemírou sladkostí či nesprávné hloubkové čištění pleti.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře je třeba vyhledat, pokud se stav nelepší, pupínků přibývá nebo se pupínky mění v červené boláky. Dermatolog na základě prohlídky pleti zjistí příčinu vzniku a nasadí vhodnou léčbu. K léčbě akné se používají krémy s obsahem účinných látek (např. antibiotik, retinoidů aj.). Při těžkém průběhu jsou nasazena antibiotika či retinoidy v tabletách, hormonální antikoncepce, laserová terapie, chemický peeling aj. Součástí léčby je i odborné kosmetické ošetření. Klíčem k úspěchu léčby akné je pravidelnost péče o pleť a dodržování léčby. První výsledky jsou vidět už za cca 8 týdnů od zahájení léčby.

Čemu se vyhnout pokud vás trápí akné?

Mezi základní pravidla patří akné nevymačkávat, nepotírat ho alkoholem a nesahat na pleť špinavýma rukama. Vše uvedené může způsobit jen další zánět. Ošetření pleti patří do rukou odborníka, který používá antibakteriální přípravky a zklidňující masky pro rychlejší hojení pokožky.

Zdravá pokožka má základ v životosprávě

Prevencí vzniku akné je správná životospráva. Doporučováno je vyhnout se tučným a příliš sladkým pokrmům, dráždivým kořenícím směsím a stabilizátorům v potravě. Stav pleti zhoršuje kouření, kofein a alkohol. Prevencí je pravidelné domácí čistění pleti ráno a večer. Při výskytu akné, jsou doporučovány doplňky stravy se zinkem, který je pro zdraví kůže významný, a jeho nedostatek může s projevy akné souviset. Zinek je důležitý pro produkci hormonů, zdravý metabolismus a správnou funkci imunitního systému. Zinek je obsažen v doplňku stravy Viaderm Beauty, což je unikátní kombinace vitaminů, minerálů a bylinných extraktů pro zdravé vlasy, krásnou pokožku a silné nehty. Kromě zinku Viaderm Beauty obsahuje také biotin, niacin, vitamín A, pupalku dvouletou pro zdraví pokožkyHormonální rovnováhu pozitivně ovlivňuje pupalka dvouletá, kterou najdete v doplňku stravy Pupalka 1000 mg nebo Pupalka dvouletá 500 mg PLUSPříznivý vliv na pokožku má také biotin. Z naší nabídky Biotin 300 µg s vysokou dávka biotinu v jedné tabletě pro zdraví vašich vlasů a pleti.

Pupalka – poklad pro ženské zdraví
31.10.2018

Pupalka – poklad pro ženské zdraví

Potýkáte se každý měsíc s premenstruačním syndromem a diskomfortem během periody? Trápí vás nepříjemné projevy, které provázejí období klimakteria? Dejte šanci přírodě – ta zná recept na každý neduh – a vyzkoušejte pupalkový olej, který velmi oceníte nejen při typicky ženských potížích.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20518