Pupalka – poklad pro ženské zdraví

Pupalka – poklad pro ženské zdraví

Publikováno: 31.10.2018

Zobrazení: 20501

Potýkáte se každý měsíc s premenstruačním syndromem a diskomfortem během periody? Trápí vás nepříjemné projevy, které provázejí období klimakteria? Dejte šanci přírodě – ta zná recept na každý neduh – a vyzkoušejte pupalkový olej, který velmi oceníte nejen při typicky ženských potížích.

Pupalka dvouletá, jejímž původním domovem je Severní Amerika, je výjimečná i tím, že rozkvétá až v podvečer kolem osmnácté hodiny a životnost květu nepřesahuje 24 hodin (proto je lidově nazývána „noční svíce“). Její plod tvoří protáhlé tobolky, ve kterých se ukrývají drobná lysá semínka. Kdysi se pěstovala především pro jedlý kořen, který platil za nesmírně výživnou potravinu. Dnes se pěstuje hlavně kvůli semenům – z těch se lisuje velmi kvalitní olej, který se pyšní celou řadou blahodárných účinků na lidské zdraví.
 
Obsahuje vzácné mastné kyseliny
Pupalkový olej je bohatým přírodním zdrojem esenciálních mastných kyselin: zejména kyseliny linolové a gama-linolenové, které patří do skupiny omega-6 mastných kyselin. Tyto látky si není náš organismus schopen sám vyrobit, proto je nutné doplňovat je stravou. Kyselina linolová je silný antioxidant a účastní se v těle celé řady důležitých metabolických procesů. Nachází se v některých rostlinných olejích a také různých živočišných potravinách (plnotučné mléčné výrobky, hovězí a skopové maso). Kyselina gama-linolenová se nachází pouze v nepatrném množství potravinových zdrojů. Nejvíce je zastoupena právě v pupalkovém oleji, dále v oleji ze semen brutnáku lékařského a černého rybízu. Je známá především svými pozitivními  vlastnostmi na kůži a uplatňuje se také při ženských hormonálních potížích souvisejících s menstruačním cyklem a menopauzou.
 
Pečuje o naši plěť a brání vypadávání vlasů
Využití pupalkového oleje je však ještě mnohem všestrannější. Jeho pravidelná konzumace podporuje činnost srdečně-cévního systému, pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi, přispívá ke správné funkci imunity, a významně ovlivňuje komplexně metabolické funkce. Pupalkový olej je vhodné zařadit i v rámci různých detoxikačních kúr, neboť podporuje metabolismus. Je také osvědčeným prostředkem pro krásnou a zdravou pokožku – pomáhá při kožních problémech., Výborná je při topické aplikaci přímo na kůži při stavech jako jsou ekzémy, lupenka či akné, používá se k hojení ran nebo při popáleninách. Výborně se také hodí k ošetření citlivé, suché a zralé pleti. Blahodárně ovšem působí i na nehty a vlasy (zabraňuje jejich vypadávání). Při užívání vnitřně také podporuje zdraví kostí, kloubů a  udržuje jejich pohyblivost.
 
Květy krásně ozdobí různé dezerty
Pupalka se dá dobře využít i v kuchyni, a to podobným způsobem jako každá jiná kořenová nebo listová zelenina (do polévek, soté apod.). Syrový kořen, který chutí připomíná petržel či pastinák, je vhodný do zeleninových salátů. Případně se také suší a používá jako koření. Květy se krásně vyjímají jako ozdoba na různých dezertech. Olejem můžete dochutit saláty, polévky, zálivky či majonézy. Nehodí se ale pro tepelné zpracování a je třeba chránit ho před světlem a teplem, na kterém rychle oxiduje.