Červený jetel může snižovat symptomy deprese u starších žen

Červený jetel může snižovat symptomy deprese u starších žen

Publikováno: 09.03.2010

Zobrazení: 72

U žen v postmenopauze, které užívají doplňky obsahující extrakt z červeného jetele se může vyskytovat méně příznaků deprese a úzkosti, říká nová randomizovaná studie z Rakouska.

Příznaky deprese a úzkosti byly snížené o 80 procent po 90 dnech užívání doplňků obsahujících 80 mg izoflavonů z červeného jetele.

Studie se zúčastnilo 109 žen v postmenopauze, ve věku nad 40 let. Ženy byly náhodně rozdělené do skupiny dostávající buď červený jetel, nebo placebo po dobu 90 dnů.

Měření depresivních a úzkostných symptomů, získané pomocí škály HADS (Hospital Anxiety and Depresion Scale) a Zungovou sebehodnotící škálou (SDS), ukázalo, že úzkost se snížila o 76 procent a deprese o 78 procent.  Ve skupině dostávající placebo došlo k poklesu úzkosti a deprese o 21 procent u obou hodnotících škál.

Zdroj: Maturitas
March 2010, Volume 65, Issue 3, Pages 258-261
“Improvement of postmenopausal depressive and anxiety symptoms after treatment with isoflavones derived from red clover extracts”
Autoři: M. Lipovac, P. Chedraui, C. Gruenhut, A. Gocan, M. Stammler, M. Imhof

Ženám v období přechodu je třeba rozumět…
29.11.2007

Ženám v období přechodu je třeba rozumět…

Jen málokterý muž u nás může prohlásit, že ženám opravdu rozumí. Doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc., ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze tak může učinit se svědomím naprosto klidným. Třicetiletá praxe v oboru gynekologie a porodnictví ho k tomu opravňuje a doslova předurčuje. Množství žen, které léčil, operoval, kterým pomáhal přivést na svět děti je jen těžko spočitatelné. Jsou jich tisíce. Velmi dobře rozumí i období, které je pro mnoho žen obávaným strašákem. Přechod – odborně klimakterium – je slovo, které u žen vyvolává mnohé obavy a v jejich myslích evokuje nesčetné otázky. Na ty nejpodstatnější pan docent zaměřil svoje odpovědi.

Přečtěte si více
Zobrazení: 10278
Antioxidanty a cvičení mohou posílit kosti u starších žen
13.07.2009

Antioxidanty a cvičení mohou posílit kosti u starších žen

Kombinace suplementace antioxidanty a cvičení může chránit proti ztrátě kostní hmoty u žen po menopauze.

Přečtěte si více
Zobrazení: 70
Hořčík snižuje riziko náhlého srdečního selhání u žen
08.12.2010

Hořčík snižuje riziko náhlého srdečního selhání u žen

Zvýšený příjem potravin bohatých na hořčík je spojen se snížením rizika náhlé srdeční smrti.

Přečtěte si více
Zobrazení: 334