Lámavé nehty: co je na vině?

Lámavé nehty: co je na vině?

Publikováno: 09.06.2021

Zobrazení: 7213

Lámou se vám nehty? Příčin může být hned několik. Někdy může jít jen o špatnou péči, jindy je na vině nemoc. Lámavé nehty často postihují starší lidi, jde totiž o přirozený projev stárnutí.

Ani mokré ani suché

Mytí nádobí, časté namáčení rukou nebo práce s chemikáliemi. I to může mít vliv na zdraví vašich nehtů. Lámání nehtů postihuje nejvíce ty, jejichž práce tyto úkony zahrnuje. Pokud nechtějí změnit zaměstnání, jen těžko se jim vyhnou. Proto by neměli při práci zapomínat na ochranné rukavice.

Za lámavé nehty může na jedné straně přílišná vlhkost, ale také sucho. Například nevhodné mýdlo, které vaše nehty vysušuje, se pravděpodobně podepíše i na jejich pevnosti. To samé platí i o některých saponátech.

Svou roli na lámavosti vašich nehtů však může sehrát také plíseň – nejčastěji se týká dolních končetin. Někdy je také jako příčina lámavosti nehtů uváděn dlouhodobý stres.

Zkroťte nemoci, pomůžete nehtům

Lámavé nehty mohou být také projevem různých onemocnění. Příčinu tedy hledejte ve své lékařské kartě. Častou příčinou lámavých nehtů je snížená funkce štítné žlázy.

Štítná žláza totiž tvoří hormony, které ovlivňují náš metabolismus. Pokud těchto hormonů tvoří málo, dochází k nesprávnému fungování metabolismu a tím pádem také nedostatečné výživě nehtů. Pokud se vám podaří funkci štítné žlázy upravit (řeší se medikamentózně po domluvě s lékařem) bude se lépe dařit i vašim nehtům.

Další z onemocnění, které má vliv na lámavost nehtů je anémie neboli chudokrevnost. Anémie má mnoho forem, jednou z nich je anémie z nedostatku železa.

V případě tohoto onemocnění dochází k nedostatečnému okysličení organismu, protože tělo není schopno vytvářet dostatek hemoglobinu. Léčbu byste měli opět konzultovat s lékařem. Malou měrou se však můžete přičinit sami – zvýšit konzumaci potravin bohatých na železo.

Pomoci ke zdravějším nehtům si můžete i různými doplňky stravy, které dodají vašemu tělu potřebné vitaminy a minerály, ze kterých jsou právě zinek a selen těmi nejprospěšnějšími.
 

Minerály pro zdravé a silné kosti
18.05.2018

Minerály pro zdravé a silné kosti

Kosti tvoří nedílnou součást našeho těla – chrání vnitřní orgány a společně s klouby nám umožňují pohyb. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 2879
Vitamíny a minerály - přehled
09.06.2021

Vitamíny a minerály - přehled

Přehled vlastností vitamínů a minerálů, kde je najdete a jak působí na lidský organizmus.

Přečtěte si více
Zobrazení: 14104
Vitaminy a minerály mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře
12.01.2010

Vitaminy a minerály mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře

Zvýšený příjem vitaminu E může snížit riziko rakoviny močového měchýře o 35 procent, uvádí nová studie mezinárodního týmu výzkumníků. Závěry byly zveřejněny v Cancer Causes and Control a ukázalo se také, že karotenoidy, niacin, thiamin a vitamin D mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře u starších lidí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 276