ROZHOVOR: Co je důležité vědět o opalování?

ROZHOVOR: Co je důležité vědět o opalování?

Publikováno: 10.06.2024

Zobrazení: 107

Léto už pomalu klepe na dveře, a proto není od věci si připomenout, jaká pravidla při pobytu na slunci je třeba dodržovat. Na to, jak si užít slunce bez rizika, jsme se zeptali dermatoložky MUDr. Kateřiny Macháčkové. 

Která místa na těle jsou při pobytu na slunci nejohroženější?

Nejnáchylnější ke spálení je tenká kůže v oblasti obličeje a dekoltu. Velmi často se zapomíná například na oblast ušních boltců, zátylek, nos, u žen na oblast mezi prsy. Hovoříme samozřejmě o kůži dospělého. Z obecného hlediska platí, že nejnáchylnější ke spálení je dětská kůže, protože její pigmentační odpověď ještě není plně vyvinutá, rohová vrstva je tenká a průnik záření je tedy snadnější. Péče o pokožku dětí je naprosto zásadní – celkem 80 % celoživotní dávky UV záření člověk získá do 18 let věku. A bohužel, spálení kůže v dětském věku „do puchýřů", je rizikovým faktorem pro vznik nádorových změn kůže v dospělosti.
 

Jak se změnilo složení opalovacích krémů oproti době před dvaceti lety?

Složení současných krémů, takzvaných sunscreenu, a těch, které se vyráběly před 20 lety, je naprosto nesrovnatelné. Je to, jako bychom srovnávali žebřiňák a závodní auto. Dnešní krémy obsahují velmi účinnou a efektivní clonu UV záření. Tu tvoří buď chemické filtry tzv. absorbéry, nebo fyzikální, tzv. blokátory UV záření, které jsou vhodné zejména pro děti a alergiky. Z novějších populárních látek, které sunscreeny obsahují, je to např. drometrizol trisoloxan/Mexoryl XL/, který je vhodný k aplikaci i na dětskou pokožku. Pro pokrytí spektra UVA a UVB záření se většinou používá kombinace více filtrů. Naprosto nesrovnatelná je také kosmetická přijatelnost těchto přípravků, které dříve velmi často zanechávaly těžko odstranitelný bílý film, nemluvě o špatné roztíratelnosti, voděodolnosti a nestálosti.
 

Je důležité, aby krémy obsahovaly také vitaminy?

Vitaminy obsažené v krémech vhodně doplňují péči o pokožku. Kůže pod vlivem UV záření pigmentuje, dochází k imunologickým změnám, hyperplazií svrchních vrstev kůže vzniká radiačně podmíněný zánět. Právě vitaminy E a C působí jako antioxidanty, které snižují fotochemické poškození kůže.  
 

Komu byste doporučila při pobytu na slunci faktor 50?

Faktor 50 vyjadřuje nejvyšší stupeň solární ochrany. Je určen zejména dětem, ale také těm, kteří trpí alergií na slunce či nejrůznějšími kožními nemocemi vyvolanými UV zářením, tzv. fotodermatózami. Nepostradatelný je také pro osoby fototypu I. (velmi světlá pleť, pihy, světlé oči, rezavé nebo velmi světlé vlasy). Faktor 50 lze také doporučit, pokud jedeme do oblastí s extrémním slunečním svitem, kdy bude neopálená kůže vystavena silnému slunění.
 

Jak se používají tzv. suché oleje?

Suché oleje jsou přípravky, které jsou kosmeticky velmi oblíbené, zejména pro svoji texturu. Mají zpravidla nižší filtry, ale jejich aplikace je velmi komfortní. Většinou se prodávají ve spreji, a ačkoli se jedná o oleje, technologie jejich výroby zajištuje rychlé vstřebání a jejich aplikace nezanechává pocit nežádoucí „mastnoty". 
 

Kdy je vhodné používat na pokožku termální vodu?

Použití termální vody je při pobytu na slunci a též po oslunění velmi vhodné. Její aplikace osvěžuje, hydratuje pokožku a díky minerálnímu složení zklidní kůži. Termální voda působí blahodárně, a protože nemá žádné nežádoucí účinky, dá se aplikovat i u nejmenších dětí (od narození) a u lidí s nejrůznějšími solárními dermatitidami a alergiemi. 
 

Jak může při pobytu na slunci pomoci užívání beta karotenu?

Beta karoten je přirozeným zdrojem vitaminu Anapomáhá chránit pokožku před fotochemickým poškozením a přispívá ke kosmeticky žádoucímu zbarvení kůže. Vzhledem k příznivému efektu na kůži jej doporučujeme také u některých typů kožních onemocnění v souvislosti s nadcházející sluneční sezonou.
 

Pro léto plné letní pohody Klub zdraví doporučuje:

Beta karoten prémiové kvality pro zdraví pleti, ke správné funkci imunitního systému a zdravý zrak. V olejové bázi pro lepší vstřebatelnost. 

Vysoká dávka beta karotenu obohacená o biotin a selen. Doplněk stravy pro krásnou pleť a ochranu buněk.
Nová generace sluneční ochrany od značky Ladival. Produkty značky Ladival přispívá k ochraně proti slunci pro každý typ pokožky včetně pokožky dětské a alergické.
 

 
Riziko cestovatelského průjmu nehrozí jen v daleké exotice
06.06.2024

Riziko cestovatelského průjmu nehrozí jen v daleké exotice

Chystáte se na dovolenou? Pak si dejte pozor na jednu z nejčastějších zdravotních obtíží, se kterou se můžete na cestách setkat, a to je cestovatelský průjem. Nepříjemné zažívací obtíže však nehrozí jen v Indii, Thajsku, Latinské Americe a v zemích s nižším hygienickým standardem. Úporný průjem může zkazit dovolenou i v poměrně blízkém Egyptě a Turecku. Na letní dobrodružství proto připravte i své zažívání a užijte si vytouženou dovolenou ve zdraví.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 1343
Krevní tlak pod kontrolou
30.05.2024

Krevní tlak pod kontrolou

Diagnóza hypertenze je pro mnohé velmi překvapující. Člověk s vysokým krevním tlakem se může cítit zdravě a žádný konkrétní zdravotní problém ho trápit nemusí. I v tom se ale skrývá záludnost hypertenze. Ačkoliv projevy vysokého krevního tlaku nemusí člověk zaznamenat, představují velmi vážné zdravotní riziko. Nezapomínejte proto na preventivní prohlídky a nechte svůj tlak pravidelně kontrolovat praktickým lékařem.

Přečtěte si více
Zobrazení: 76
Protikvasinková dieta
03.05.2024

Protikvasinková dieta

Přemnožení kvasinek v organismu se netýká jen žen, ale i mužů. Kvasinkami jsou ohroženy zejména intimní partie, nicméně zasažen může být také trávicí trakt, močové ústrojí, pokožka a ústní dutina. Onemocnění se léčí prostřednictvím antimykotik, ale vhodné je podpořit léčbu také úpravou jídelníčku. Doporučuje se tzv. protikvasinková dieta, která je založená na vyřazení jednoduchých cukrů z jídelníčku. Více o dietě, kterou kvasinky opravdu nepotěšíte, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 255
ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho
15.04.2024

ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho

V České republice se neplodnost týká až 20 % párů a jejich počet bohužel stále roste. O diagnóze neplodnosti hovoří lékaři v případě, že pár není schopen počít při pravidelném nechráněném pohlavním styku po dobu minimálně alespoň jednoho roku. Na vině může být problém jak na straně ženy, tak i muže. Příčina může být však také neznámá. Po jak dlouhé době snažení vyhledat odbornou pomoc, na jaké vyšetření se připravit a zda může být prevencí neplodnosti mražení vajíček, jsme se zeptali MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, vedoucí lékařky Pronatal Group.

Přečtěte si více
Zobrazení: 181
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 180