Jiřina, Praha 5:
Mám nemocná játra po proběhlé a neléčené hep. A i B,le občas mám i slušné hodnoty. Můj dotaz se týká užívání zinku. Když si vezmu tbl. váp+hoř.+zinek nebo zinek sv kombinaci s vit. C,mám nauseu a někdy i zvracím,bolí mě žaludek. Někdy zkusím zinek jen samostatně a nic se celkem neděje.Zjistili mi vys. hladinu B12 ačkoli žádnou neužívám.Nevíte prosím,co za tím může být a čemu se vyvarovat, Děkuji. Chlumská
4. 9. 2017 dne 10:12

Dobrý den,

zvýšená hladina vitamínu B12 v krvi je pojována s narušenou funkcí jater.

Co se užívání zinku týče, pravděpodobně se bude jednat o individuální reakci. Je možné že zinek reauguje s Vašimi žaludečními šťávami, a to způsobuje tyto potíže. Vhodné je užívat zinek spolu s jídlem a snížit dávku. Je možné, že v kombinaci s dalšími minerály, ktreré jsou rovněž zásadité, dojde k takovéto reakci žaludku.

Z Vašeho dotazu mi není jasné, jaké přesně dopňky se zinkem jste užívala, a tedy v jaké koncentraci byl zinek, ani v jaké chemické formě.

Doporučuji oba dotazy konzultovat s ošetřujícím lékařem

 

Příejmný den

4. 9. 2017 dne 15:24