Hana, Jičín:
Dobrý den, moc prosím, jak léčit bércvý vřed u starších lidí, kteří mají cukrovku / 9 /.Moc Vám děuji Hana Petrová, Jičín
19.12.2011 dne 21:00

Dobrý den, paní Petrová!

Léčbu bércových vředů konzultujte s ošetřujícím lékařem. Je možné užívat přípravek Varixinal, který obsahuje látky, které podporují zdraví cévních stěn. Nejdřív je však nutné vyléčit bércový vřed.

Onemocnění bércovými vředy je ošetřováno na kožní ambulanci nebo na ambulanci praktického lékaře, je však léčbou komplexní. Kromě lokální léčby, ke které jsou používány různé roztoky k vyčištění defektu a následné použití granulačních a epitelizačních mastí, je nutná také léčba podstaty onemocnění, kterým je onemocnění žil dolních končetin.

Onemocnění bércovými vředy je totiž výsledným stavem onemocnění žil dolních končetin, někdy geneticky slabší cévní soustavy v celém organismu. Bércové vředy jsou tedy projevem pokročilého stádia onemocnění křečovými žílami. Vzhledem k tomu, kromě výše uvedené lokální terapie, je také nutná léčba celková tzn. venotoniky. Při terapii je nezbytná komprese končetiny elastickým obvazem, který napomáhá lepšímu odtoku krve a zlepšuje tlakové poměry v žilním systému. Komprese se přikládá na normální obvaz vždy ráno, kdy končetina není oteklá, na noc se nepřikládá. 

Lepšímu odtoku krve a zamezení tvorby otoku napomáhá podložení končetiny v posteli nad úroveň srdce. Dalším nezbytným opatřením je redukce nadváhy, v případě diabetu úprava hodnot krevního cukru (konzultujte s internistou).

Je nutno vyvarovat se dlouhému stání nebo sedění, vhodné jsou procházky a cvičení. Končetiny nesmí prochladnout, ale také se nesmí vyhřívat. Důležité je rovněž ošetření meziprstních prostorů - nejčastější místo výskytu plísňových onemocnění a tvorba prasklin je pak otevřenou bránou infekce končetiny.

S pozdravem a přáním pěkného dne

20.12.2011 dne 13:50