Marie, Praha:
Dobrý den. Mám problém s přítelem. Je mu 51 let, a během pár měsíců šíleně zhubl, dřív byl takový pěkný, udělaný, teď je to jen kostra potažená kůží. Kvůli tomu se pořád hádáme, k doktorovi ho nedostanu, prý to nic není jen nějaké kvasinky v žaludku, nevím co si kde na to shání, ale na chvíli mu to pomůže. Trpí bolestí žaludku, bojí se najíst, že mu zase bude zle. A to je mu poslední dobou skoro pořád. Přítel podniká, takže má opravdu hodně stresu a nepravidelnou stravu, jsou dny kdy se nají jednou denně, někdy celý den vůbec ne, je dospělý, nemůžu ho nutit. Bojím se o něj. K lékaři ho nedostanu, nechce tam, připadá mi jako když se bojí že mu najdou něco zlého, a tak si radši namlouvá nějaké kvasinky... Chtěla jsem zkusit i čaje na žaludek, ne, prý je to seno a nikdy by to nepil... jsem zoufalá, přítele mám ráda a trápí mě takhle ho vidět. U lékaře už nebyl desítky let, takže ani nevím u jakého je vlastně zaregistrován... Vím, tenhle dotaz je dost zvláštní, ale jsem zoufalá. Pokud začnu o tom že by bylo nejlepší s tím žaludkem něco dělat, tak se jen s přítelem pohádáme. Chci mu pomoci a nevím jak. Děkuji moc za Vaši případnou radu, chápu že tento dotaz je trošku "mino".
18.02.2013 dne 14:13

Dobrý den,

pokud došlo ke ztrátě alespoň 10% z původní váhy za méně než 6 měsíců, jde o klinicky významný váhový úbytek, který je nutný lékařsky objasnit.

Vzhledem k popisu potíží u Vašeho přítele, se může jednat o žaludeční vředy (stres, bolesti žaludku jak nalačno tak při jídle), které jsou závažné, kdy může dojít až k perforaci vředu s ohrožením života. Další příčinou váhového úbytku spolu s popisem potíží může být i nádor v oblasti trávicího ústrojí, kdy každý den bez přesné diagnózy představuje hru o čas. Nebo se může jednat o psychosomatické onemocnění, kdy aktuální stav obtíží je způsoben nadměrným stresem. Možností je několik, rada jen jedna.

Musíte přesvědčit svého přítele, že by měl neprodleně navštívit praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu. Nic jiného Vám poradit nemohu.  

Držím Vám palce.

Romana Skálová - medicínksé oddělení

19.02.2013 dne 14:21