Marie, Bořetice:
Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu, jaký výživový doplněk by byl vhodný pro kojící matku, která má tři týdny po porodu a měla vyčerpávající těhotenství, protože jí bylo celé těhotenství nevolno.Byl by vhodný nějaký přípravek s ženšenem?Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem
28.06.2016 dne 11:51

 

Dobrý den paní Michalová,

v každém případě bych Vám doporučila, zaměřit se na stravu, bohatou na bílkoviny, komplexní sacharidy, kvalitní rostlinné i živočišné tuky (ryby, za studena lisované oleje, máslo..) a také nenadýmavou zeleninu. Porce si rozdělte do malých dávek, a vnímejte své tělo, poslouchejte své chutě a dejte tělu čas regenerovat. Pokud možno spěte, když spí dítě a odpočívejte.

Po Vašem náročném těhotenství je pravděpodobné, že jste vyčerpala tělesné zásoby živin.

Doporučila bych proto, nějaký multiminerální a multivitaminový doplněk, obsahující železo, vitamín C, vápník, zinek, selen a další. Například v produktu Spektrum Energy.

https://www.klubzdravi.cz/produkty/spektrum-energy_864.aspx

Velmi vhodné při kojení jsou Omega 3 mastné kyseliny, které najdete v produktu Omega 3 rybí olej forte, protože tyto látky, které kojením předáváte dítěti, podporují přirozený vývoj jeho mozku a očí.

https://www.klubzdravi.cz/produkty/omega-3-rybi-olej-forte_940.aspx

Co se týče ženšenu a bylinných přípravků vůbec, je v souvislosti s kojením vždy nutná opatrnost. Ačkoli jsou tyto byliny užívány tradičně i po při kojení, nejsou provedeny dostatečné bezpečností studie. Je tedy vždy na zvážení rizik a pozitiv, zda tyto byliny užívat. Proto bych doporučila, abyste se obrátila na svého ošetřujícího lékaře, či pediatra, zda Vám doporučí ženšen užívat.

 

Přeji mnoho zdraví, Vám i miminku.

29.06.2016 dne 7:46