renata, český krumlov:
dobrý den. chtěla bych se zeptat a poradit v obou podpažích se mi dělá furunkl ( absest) řekla bych tak 3 cm velký, dělá se mi to opakovaně pomalu 15 let. párkrát už jsem byla na gir. ambulanci, tak jednou do roka, když už je to k nevydržení, nechat si to propíchnout a ošetřit. je to pro mě velice nepříjemné, dělá se mi to pomalu každé 3 měsíce. když se rána zanítí hromadí se hnis a hodně to bolí při každém pohybu. a když fur. dozraje a praskne je to sice úleva, ale vytéká a jak hýbu v práci rukama mám okolo po pár hodinách odřeninu - místo je celé červené, pálí to. sem bezradná. chtěla bych nějaké doporučení jak postupovat, poradit nějaký prostředek na lepší hojení, na nějaké obklady, nebo aby se můj problém neopakoval, jak přírodní tak i nějaké mastičky, čaje a podobně.vyzkoušela jsem i všelijaká antibiotika a nic nezabírá. děkuji za pomoc.
11.11.2012 dne 21:57
 

Vážená paní,

děkujeme za Váš dotaz.

Sice se nedá začlenit do našich běžných dotazů, ale něco málo Vám mohu odpovědět.

K Vašemu problému, na začátek bych chtěla říci, že všechny druhy abscesů je nutné chirurgicky ošetřit a následně podávat antibiotika. V 90% případů se jedná o bakterii Streptokoka, která se „musí dostat z organismu“, aby nedošlo k celkové infekci. To znamená, že se musí nasadit po chirurgii též antibiotika.

Bylo by určitě dobré, pokud by Vás někdo vyšetřil i na cukrovku pokud ji již nemáte diagnostikovanou. Vaše problémy se vyskytují více u lidí s cukrovkou, neboť tato nemoc má bohužel pomalé a těžké hojení veškerých infekcí. Potom samozřejmě výkyvy v glykémii (způsobené ať už stravou či stresem atd.) jsou spouštěcím mechanismem k tvorbě abscesů.

Bylo by dobré, pokud byste též užívala nějaké vitamíny a minerály, které by udržovaly Váši imunitu v dobrém stavu, konzumovala ovoce a zeleninu, prostě zavést zdravý životní styl v celém rozsahu i ve stravě, která opravdu má velký vliv na imunitu jedince. Tvorba abscesů se může vyskytovat v souvisloti s oslabenou imunitou.

Jediné co si můžete v lekárně koupit je Višněvského balzám, který je výborný na vytažení hnisu a urychluje celkové hojení abscesu. Používejte 1 nebo 2x denně na oblast abscesu hned při prvních příznacích. K lékaři se vždy dostavte.

S pozdravem

15.11.2012 dne 13:51