Kvalita jako konkurenční výhoda značky

Kvalita jako konkurenční výhoda značky

Publikováno: 17.09.2007

Zobrazení: 0

(Třinec, 17.9.2007) Třinecký výrobce doplňků stravy a léků bude investovat především do nových výrobních technologií a dalšího zvyšování kontroly jakosti svých produktů.

V hospodářském roce 2007/08 (začal 1.6.2007)  vyčlenil Walmark na investice částku 144 mil. Kč. Jedná se o objem srovnatelný s loňským rokem. V tomto fiskálním roce se stanou  hlavními směry investic Walmarku nové výrobní a vývojové technologie, řídící systémy a rozšiřování stávajících mechanismů kontroly jakosti.

Výrobní závod Walmarku, který patří k nejmodernějším farmaceutickým závodům v ČR,  se tak ještě letos rozšíří o zařízení pro fluidní granulaci. Jedná se o novou technologi pro výrobu tablet. „ Dosud jsme k výrobě tablet užívali výhradně tzv. přímou kompresi. Přínosem nové technologie je možnost výroby technologicky náročnějších tablet,  úspory vstupních surovin a  zvýšení jakosti u stávajících tablet z důvodu lepší homogenity směsi“, vysvětluje provozní ředitel Miroslav Haratek.

Další investicí do kvality výroby bude ve Walmarku  postupné nasazení tzv. metaldetektorů na plnících linkách. Toto zařízení zcela eliminuje možnost kontaminace výrobku kovovými částečkami, ke které může vyjímečně dojít vlivem opotřebení  výrobních zařízení. Jedná se o nadstandardní kvalitativní opatření, které není zákonnými předpisy požadováno ani u výrobců léků. Generální ředitel Tomáš Macura k tomu dodává: „Umístění metaldetektorů až na plnících linkách nám umožní spolehlivě detekovat případnou kontaminaci nejenom tablet z vlastní výroby, ale také případy vzniklé u kontraktačních dodavatelů tablet. Jeden takový případ jsme již v minulosti zaznamenali a jeho opakování chceme proto do budoucna vyloučit. V tomto roce budeme rovněž pokračovat v transferu výroby dalších značkových produktů od kontraktačních dodavatelů do vlastní výroby. Vede nás k tomu vyšší garance kvality ve vlastní továrně a úspory ve výrobě“.

Výrobní závod Walmarku má certifikovaný systém  GMP (správná výrobní praxe), který je nezbytný pro výrobu léků. Ve stejném  závodě a za dodržování shodných kvalitativních postupů jako v případě léků se ve Walmarku vyrábějí i doplňky stravy, což není rozhodně  běžný standard. V posledních letech uvádí Walmark každoročně na trh tolik nových preparátů, že letos na jaře zahájila provoz vlastní vývojová laboratoř, která rovněž odpovídá normám GMP a  kopíruje technologické vybavení výrobního závodu. Samozřejmě s nižší kapacitou, odpovídající velikosti vývojových a pilotních šarží. Její přístrojové dovybavení je rovněž součástí plánovaných investic.

V tomto hospodářském roce se Walmark  rozhodl pro další rozšíření stávajících mechanismů kontroly jakosti.  Investovat se tak bude do rozšíření přístrojového vybavení laboratoří kontroly a jištění jakosti a také do vývoje a zavedení dalších analytických metod pro měření obsahu účinných látek ve výrobcích.  Generálního ředitele Tomáše Macury jsme se zeptali proč?  „Výrobci se obvykle spoléhají, pokud jde o obsah účinných látek, na deklaraci dodavatele vstupních surovin. Některé látky se při tom zpravidla neměří vůbec, protože k tomu nejsou běžně dostupné metody např. u některých rostlinných extraktů. Zavedení rutinního měření obsahu účinných látek u doplňků stravy ve Walmarku spolu s běžně prováděnými stabilitními testy je jednoznačný nadstandard, který potvrzuje naši orientaci na zákazníka. Budeme tak jediným výrobcem doplňků stravy v ČR, který bude moci přijmout úplnou garanci jakosti a účinnosti u svých přípravků, a to po celou dobu jejich použitelnosti“, odpovídá Macura.

Zajištění bezchybné kvality všech procesů a eliminace lidské chyby bude ve Walmarku sloužit i plánovaná implementace nových řídících systémů. Jde o systém pro elektronickou správu dokumentů (DMS = Document management system).  a počítačový systém pro řízení vstupních skladů na základě EAN kódů.  První systém je určen především pro udržování a aktualizaci registrační a předpisové dokumentace. Přínosem druhého bude, kromě vyloučení chybovosti, lepší využití skladových kapacit.

Společnost WALMARK byla založena v roce 1990. V roce 2001 byla firma transformována ze spol. s r.o. na akciovou společnost, která má aktuálně 8 akcionářů, tuzemských fyzických osob. V současnosti má jeden z nejmodernějších farmaceutických závodů v ČR, ve kterém zaměstnává 400 osob. Je největším výrobcem doplňků stravy ve střední a východní Evropě.  Má dceřiné společnosti v 8 evropských zemích a své produkty vyváží do 25 zemí světa. V celé skupině podniků zaměstnává téměř 900 lidí.

Více o Walmarku naleznete na www.walmark.cz
V případě zájmu o další informace, prosím, kontaktujte:

Mgr. Kateřina Ondřejková
tisková mluvčí

tel.: +420724616501
e-mail: katerina.ondrejkova@walmark.cz

Walmark,a.s.
Oldřichovice 44
739 61 Třinec