Doplňky stravy s prebiotiky mohou podporovat vstřebávání minerálů

Doplňky stravy s prebiotiky mohou podporovat vstřebávání minerálůNová studie na hlodavcích ukázala, že příjem vlákniny bohaté na prebiotika může pomoci zvýšit hustotu kostí tím, že dojde ke zvýšení vstřebatelnosti důležitých minerálů ve střevě.

5.4.2012

Studie publikovaná v časopise Journal of Food Science dokazuje, že příjem dietní vlákniny, jako je inulin či polydextróza může zvýšit vstřebávání minerálů, které jsou důležité pro zdraví kostí.

Postupné stárnutí světové populace vede k vyššímu výskytu různých chronických onemocnění, včetně osteoporózy - onemocnění kostí, které primárně postihuje ženy v postmenopauzálním období (po období přechodu).

Příjem dietní vlákniny zvyšuje vstřebávání a využití vápníku a hořčíku, a tím může snižovat riziko postmenopauzálního řídnutí kostí u žen. Princip tohoto mechanismu spočívá v tom, že příjmem vlákniny dojde k podpoře růstu střevních bakterií, které zvýší svou produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem. Ty pak následně ovlivňují pH ve střevě tak, že minerální látky jsou lépe rozpustné a snadněji jsou pak do těla vstřebávány.

Kvůli své schopnosti zvyšovat absorpci minerálních látek, a tím i mineralizaci kostí, je největší pozornost věnována prebiotikům jako oligosacharidy, fruktooligosacharidy a inulin. Všechny tyto typy vlákniny vedly ke zlepšení vstřebávání a využití hořčíku.

Zdroj:

L.C.L. Legette, W.H. Lee, B.R. Martin, J.A. Story, J.K. Campbell, C.M. Weaver: „Prebiotics Enhance Magnesium Absorption and Inulin-based Fibers Exert Chronic Effects on Calcium Utilization in a Postmenopausal Rodent Model“, Journal of Food Science, 2011.

 

Diskuse

Počet reakcí: 1 | poslední: 18.4.2012 11:51:45

  • 18.4.201211:51:45

    Zdravá výživa

    Já osobně mám zkušenosti s výrobkem SARAPIS je vhodný pro období klimakteria.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.