Trombóza, strašák lidí po padesátce

Trombóza, strašák lidí po padesátce

Publikováno: 17.03.2020

Zobrazení: 8700

Sedavé, zaměstnání či sedavý způsob života, dlouhé cesty autem či letadlem a k tomu věk nad padesát let. To jsou hlavní rizikové faktory, které ovlivňují vznik trombózy. Trombóza je zánětlivé žilní onemocnění postihující převážně dolní končetiny. Její příznaky bývají nenápadné, a proto jsou často přehlíženy. S léčbou by pacienti přitom otálet neměli, protože neléčená forma může končit smrtí.

Příčiny trombózy

Trombóza vzniká na základě zpomaleného průtoku krve žílami. Žilní cévy se poté ucpávají a vznikne krevní sraženina. Pokud se trombóza objeví, musí být ihned léčena. Uvolnění krevní sraženiny může způsobit plicní embolii, a proto je trombóza tak nebezpečná. Kdy bychom se před trombózou měli mít na pozoru? V praxi jde o situace, které zvyšují riziko vzniku a rozvoje trombózy, především chirurgické výkony (i úrazy), nepohyblivost (dlouhodobého ležení), obezitu, o pacienty s křečovými žilami a onkologickými onemocněními. Riziko je také vyšší u těch, kteří již trombózu prodělali.
 

Pozor na otok a bolest končetin

Trombóza se často neprojevuje výraznými zdravotními obtížemi. Někteří pacienti si stěžují jen na netypickou bolest končetiny, což mylně přisuzují např. zvýšené námaze či změně počasí.  Mezi příznaky žilní trombózy patří zejména otok a bolestivost v lýtku, zvýšená náplň podkožních žil a změna barvy a teploty pokožky pod postiženou oblastí.
 

Trombóza a rizikové skupiny

Trombóza je často spojována s nedostatkem pohybu. Nejvíce ohroženou skupinou jsou proto ti, kteří mají sedavé zaměstnání či sedavý způsob života, hodně cestují, pacienti s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, obezitou, senioři, kuřáci, ale i ti, kteří jsou vystaveni nadměrné psychické zátěži a stresu.
 

Léčba trombózy

Je-li trombóza odhalena včas, je léčitelná. V případě podezření na trombózu, neodkladně vyhledejte lékaře, protože jde o život ohrožující stav. Doporučen je klid na lůžku a podávaní protisrážlivých léků, které zabraňují růstu sraženiny a usnadňují její rozpuštění. Babské rady doporučují obklady ze studeného tvarohu na obě končetiny (tedy i na zdravou) a mazání nohy každý večer jablečným nebo vinným octem. Ale pozor, to vše až po konzultaci s lékařem. Oblíbenou součástí masážních gelů je kaštanu koňský a smetánka lékařská. Po prodělané žilní trombóze je pacientům doporučováno cvičení, střídání poloh, a vyhnutí se delšímu stání či sezení. Vhodnou aktivitou je plavání či jízda na kole a turistika (s kompresními punčochami).
 

Prevencí proti trombóze

Mezi zásadní doporučení v prevenci trombózy patří zdravý životní styl, absence kouření, dodržovat dostatek pohybu a vyhýbat se stresu. Patříte-li mezi ty, kteří absolvují dlouhé cesty či lety, je důležité myslet na pravidelné zastávky na cvičení či alespoň protahování nohou. Zároveň je nutné dodržovat dostatečný příjem tekutin a pokud trpíte křečovými žilami, pravidelně nosit kompresivní punčochy.
 
Podpořit zdraví cév lze také doplňky stravy či kosmetickými prostředky (masážními gely). Řada Varixinal, to je optimální kombinace bylinných extraktů, které přináší úlevu při pocitu těžkých a unavených nohou. Doplněk stravy Varixinal je navíc obohacen o vitamín C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci cév a bioflavonoid hesperidin.
 
 
 

Řada Varixinal, to je podpora zdraví Vašich cév.
Pro pocit těžkých a unavených nohou doporučujeme také

Pozor na žilní trombózu
13.05.2021

Pozor na žilní trombózu

Příznaky mohou být nenápadné, ale určitě je potřeba věnovat jim dostatek pozornosti

Přečtěte si více
Zobrazení: 49884
6 největších mýtů o křečových žilách
30.12.2017

6 největších mýtů o křečových žilách

Nohy vás nosí celý život. Věnujte jim trochu víc pozornosti.

Přečtěte si více
Zobrazení: 888