Tipy pro zdraví močových cest

Tipy pro zdraví močových cest

Publikováno: 22.01.2021

Zobrazení: 357

Infekcemi močových cest si během svého života projde více než polovina žen a každý pátý muž. Ženy jsou více ohroženy díky jiné anatomické stavbě močových cest. Kratší močová trubice je lokalizována v blízkosti konečníku a gynekologických cest, což usnadňuje vstup bakterií do močových cest. Jak o zdraví močových cest pečovat, abychom se vyhnuli nepříjemnému pálení a řezání při močení?

Základem je pitný režim

Zdravé močové cesty si vyžadují dodržování pitného režimu. Doporučeno je vypít denně 2 až 2,5 litry tekutin. Ideální je obyčejná voda, kterou lze v chladných měsících nahradit bylinnými a ovocnými čaji. Příjem tekutin by měl být rovnoměrně rozložen do celého dne.
 

Důkladná hygiena

Pravidelnou a důkladnou hygienou významně přispějete k ochraně zdraví močových cest. K intimní hygieně není vhodné každodenní používání dezinfekčních a hygienických mýdel a gelů, která narušují poševní mikroflóru a vysušují sliznice. V rámci prevence by ženy měly dávat přednost sprchování namísto koupeli. Hygienu je nutné provádět také před a po pohlavním styku a při rizikovém pohlavním styku používat kondom.

 

Obohaťte svůj jídelníček

Zařaďte do jídelníčku močopudné potraviny (celer, petržel, okurky aj.), aby se močové cesty pročistily od moči a bakterií. Stejně tak jsou důležité potraviny nebo doplňky stravy na podporu imunitního systému. Severoamerická brusinka, neboli klikva velkoplodá, je velmi oblíbenou a doporučovanou přírodní „superpotravinou“. Je vyzdvihována zejména pro své složení nabité aktivními látkami. Kvalitní extrakty z tohoto ovoce jsou charakteristické vysokým obsahem proanthokyanidinů, tedy fenolických sloučenin v tom správném poměru a množství. Oblíbené je také užívání bylin jako je například zlatobýl, bříza, přeslička, kopřiva či vřes.

 

Doplňky stravy s D-manosou

Zdraví močových cest je vhodné podpořit doplňky stravy s D-manosou. D-manosa je monosacharid přirozeně se vyskytující v lidském těle. Vyskytuje se také v některých druzích ovoce, např. v pomerančích, jablkách, broskvích, brusinkách, borůvkách nebo černém rybízu. D-manosa je vylučována ledvinami do močového měchýře a při močení proplachuje celý močový trakt. Extra silnou péči o močové cesty představuje doplněk stravy Urinal D-manosa FORTE. Vysoký obsah D-manosy spolu s kombinací kanadských brusinek a vitaminu D dostupný v sáčcích ve formě rozpustného prášku ve vodě. Přidaný extrakt z listu břízy navíc podporuje zdraví močových cest a vylučovací funkce ledvin.
 

Banner image
Banner image