S návratem do škol posilujte imunitu. Mononukleóza, nemoc náctiletých.

S návratem do škol posilujte imunitu. Mononukleóza, nemoc náctiletých.

Publikováno: 13.09.2021

Zobrazení: 9705

Návrat do školy je pro děti velkým zátěžovým faktorem. Spolu se změnami režimu, dětským kolektivem zavřeným dlouhodobě v jedné místnosti, vznikem nových povinností a také klimatickými změnami souvisejícími s přicházejícím podzimem, je jejich organismus výrazně oslaben. Objevují se nemoci. Od drobných či silnějších nachlazení, přes střevní potíže, po rozpuk různých virových a bakteriálních nemocí. Jednou z nemocí, která postihuje právě mladistvé je infekční mononukleóza. Jak podpořit imunitu a tím i zdraví svého dítěte?

Podporujte imunitu průběžně

Imunitní systém našeho těla je schopnost čelit vnějším i vnitřním útokům na správné fungování organismu jedince. Takovým útokem vedoucím k oslabení imunity může právě být i změna režimu. Přechod z prázdninového režimu „volno“ do školního „výkonnostního,“ a to doslova ze dne na den, navíc doprovázeného nedostatkem odpočinku (vstává se výrazně dřív než o prázdninách), změnou venkovních teplot a nárůstem aktivit, je pro psychiku i fyzično dítěte velmi náročné. Zejména v tomto období je tedy třeba imunitu dětí podpořit. Jak?
  

  • Dodržujte pravidelné stravování (optimální podíl bílkovin, sacharidů a tuků, minerálů a stopových prvků, dostatek vlákniny)

  • Vytvořte spánkový režim ideálně v zatemněné místnosti.

  • Udržujte zdravá střeva (rovnováha střevní mikroflóry a její správné fungování je základem celkového zdraví).  Svou střevní mikrobiotu kromě doplňku stravy s probiotiky podpoříte například kysanými výrobky, které také obsahují probiotika.

  • Dejte dětem čas na rozjezd = nepřežeňte to s mimoškolními kroužky, zejména u menších dětí.

  
Neváhejte sáhnout po vhodných doplňcích stravy, které mohou podpořit imunitu  a nebo zařaďte podpůrné bylinné přípravky jako echinacea purpurea či lichořeřišnice.
 

Pozor na mononukleózu = nemoc náctiletých

Infekční mononukleóza je infekční onemocnění způsobené EB virem. K nákaze dochází prostřednictvím slin (polibek, pití ze společné láhve či špinavá sklenička). Snad proto nejčastěji postihuje mladistvé. Inkubační doba mononukleózy je nejčastěji 30 - 50 dní. Ačkoli může být dítě, mladistvý či dospělý nositelem tohoto viru, nemusí se u něj nemoc rozvinout. Závisí vždy na více faktorech, které nemoc aktivují. Jedním z nich je oslabený imunitní systém.

Mezi základní projevy infekční mononukleózy patří horečka, bolesti krku podobné angíně, zvětšení uzlin, vyrážka, bolestivost jater (zjistitelná pohmatem na pravé straně pod žebry) a únava. Léčba tohoto onemocnění (léčí se „jen“ příznaky nemoci nikoli sám virus) je dlouhodobá, například speciální jaterní dieta je potřeba držet minimálně 6 měsíců. Důležité je i dodržování klidového režimu (únava totiž souvisí se zhoršenou činností jater). Při léčbě i po léčbě se poraďte s ošetřujícím lékařem dítěte, jak nejlépe dostat Vaše dítko zase do formy, ať v péči o imunitní systém nebo při obnově zažívání po užívání léků či dietě.