Strašák jménem mononukleóza.  S návratem do školy posilujte imunitu.

Strašák jménem mononukleóza. S návratem do školy posilujte imunitu.

Publikováno: 29.09.2018

Zobrazení: 8553

Návrat do školy je pro děti velkým zátěžovým faktorem. Spolu se změnami režimu, dětským kolektivem zavřeným dlouhodobě v jedné místnosti, vznikem nových povinností a také klimatickými změnami souvisejícími s přicházejícím podzimem, je jejich organismus výrazně oslaben. Objevují se nemoci. Od drobných či silnějších nachlazení, přes střevní potíže, po rozpuk různých virových a bakteriálních nemocí. Jednou z nemocí, která postihuje právě mladistvé je infekční mononukleóza. Jak posílit imunitu a tím i zdraví svého dítěte?

Posilujte imunitu průběžně
Imunitní systém našeho těla je schopnost čelit vnějším i vnitřním útokům na správné fungování organismu jedince. Takovým útokem vedoucím k oslabení imunity může právě být i změna režimu. Přechod z prázdninového režimu „volno“ do školního „výkonnostního,“ a to doslova ze dne na den, navíc doprovázeného nedostatkem odpočinku (vstává se výrazně dřív než o prázdninách), změnou venkovních teplot a nárůstem aktivit, je pro psychiku i fyzično dítěte velmi náročné. Zejména v tomto období je tedy třeba imunitu dětí podpořit. Jak?
  1. Dodržujte pravidelné stravování (optimální podíl bílkovin, sacharidů a tuků, minerálů a stopových prvků, dostatek vlákniny)
  2. Vytvořte spánkový režim ideálně v zatemněné místnosti.
  3. Udržujte zdravá střeva (rovnováha střevní mikroflóry a její správné fungování je základem naší obranyschopnosti).  Své trávení kromě probiotik podpoříte například kysanými výrobky.
  4. Dejte dětem čas na rozjezd = nepřežeňte to s mimoškolními kroužky, zejména u menších dětí.
Neváhejte sáhnout po vhodných potravinových doplňcích, které mohou pomoci imunitě dostat se do lepší formy a nebo zařaďte podpůrné bylinné přípravky jako echinacea purpurea či lichořeřišnice.

Pozor na mononukleózu = nemoc náctiletých
Infekční mononukleóza je infekční onemocnění způsobené EB virem. K nákaze dochází prostřednictvím slin (polibek, pití ze společné láhve či špinavá sklenička). Snad proto nejčastěji postihuje mladistvé. Inkubační doba mononukleózy je nejčastěji 30 - 50 dní. Ačkoli může být dítě, mladistvý či dospělý nositelem tohoto viru, nemusí se u něj nemoc rozvinout. Závisí vždy na více faktorech, které nemoc aktivují. Jedním z nich je oslabený imunitní systém.

Mezi základní projevy infekční mononukleózy patří horečka, bolesti krku podobné angíně, zvětšení uzlin, vyrážka, bolestivost jater (zjistitelná pohmatem na pravé straně pod žebry) a únava. Léčba tohoto onemocnění (léčí se „jen“ příznaky nemoci nikoli sám virus) je dlouhodobá, například speciální jaterní dieta je potřeba držet minimálně 6 měsíců. Důležité je i dodržování klidového režimu (únava totiž souvisí se zhoršenou činností jater). Při léčbě i po léčbě se poraďte s ošetřujícím lékařem dítěte, jak nejlépe dostat Vaše dítko zase do formy, ať v péči o imunitní systém nebo při obnově zažívání po užívání léků či dietě.