Prvních 1000 dní života dítěte

Prvních 1000 dní života dítěte

Publikováno: 07.05.2019

Zobrazení: 606

Období od počátku početí do batolecího věku je pro život dítěte zásadní. Každý rodič může ovlivnit cca 80 % celoživotního zdraví svého dítěte. Rozhodujícími faktory jsou výživa, vhodná strava a správné stravovací návyky.

Harmonická střevní mikroflóra je cestou ke zdraví již od novorozeneckého věku. Bakterie ve střevech, mají vliv na kondici střeva, která je určující pro rozvoj alergických onemocnění, nemocí trávicího traktu a vývoj celkové imunity dětského organismu. Zdravé trávení je ten nejlepší start do života, který můžeme našim dětem dát.

Probiotika

Probiotika jsou živé organismy, které, jsou-li podávány v adekvátním množství pozitivně ovlivňují zdraví člověka. Mezi probiotika jsou obvykle řazeny organismy bakteriálního původu, které jsou přirozenou součástí lidské střevní mikroflóry. Probiotika jsou přirozenou součástí řady potravin (jogurty, jogurtové nápoje), či jsou tyto produkty probiotiky obohaceny,( umělá dětská výživa). Probiotika jsou také součástí řady potravinových doplňků. Nejčastějšími probiotiky jsou mléčné bakterie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium.

Zdraví dítěte začíná v těhotenství

Dávno neplatí mýtus, že v těhotenství se musí jíst za dva. Budoucí maminky by měly dbát na vyváženou stravu, vyvarovat se alkoholu a kouření. K osídlení střevní mikroflóry novorozence dochází u novorozence během porodu (při průchodu porodními cestami) a kojení. Při císařském řezu či absenci kojení dochází k narušení přirozeného osídlení mikrobiomu dítěte. Je velmi důležité, aby nastávající maminky optimalizovaly bakterie svých střev již během těhotenství. Pomoci může např. BIOPRON PREGNA+, probiotika pro těhotné ženy, obsahující i kyselinu listovou, nutnou pro správný vývoj miminka.

Prvních 6 měsíců života

Většina imunitního systému člověka se nachází v trávicí soustavě. V tomto období je optimální výživou kojení. Mateřské mléko obsahuje vše potřebné pro růst a vývoj miminka a to včetně probiotik a prebiotik. Pokud kojení není možné, a umělá výživa probiotika neobsahuje, je možné přidat novorozencům probiotika přímo do lahvičky. Stejně tak je doporučeno podávat probiotika dětem porozeným císařským řezem, které mají odlišné složení mikroflóry než děti narozené přirozenou cestou. Ke správné funkci imunitního systému u dětí je důležitý i vitamín D, který je součástí probiotických kapek BIOPRON BABY+ pro správný vývoj a podporu imunity u dětí. Probiotika podporují rovnováhu střevní mikroflóry, jejíž poruchy mohou být příčinou křečí a nadýmání.

Výživa batolat

Základem je správná skladba jídelníčku. V jídelníčku by měla být zelenina, libové červené a bílé maso, dostatek mléka a mléčných výrobků. Cílem je správný dětský vývoj a současné omezení rozvoje dětské obezity. Důležité je zajistit dítěti potřebný přísun vitamínu D, železa a vápníku. V dětských kolektivech se doporučují produkty obohacené o vitamín C a B6 pro podporu imunity. Chystá-li se vaše dítko do jeslí či školky, doporučujeme BIOPRON KIDS+, probiotika pro děti od 1 roku s komplexem vitamínů B a C. Dětem doporučujeme podávat dětská probiotika, protože obsahují právě takové kmeny bakterií, které jsou v tomto období vhodné.

Prvních tisíc dní miminka začíná už v těhotenství. Zjistěte více s doplňky stravy Biopron: