Proč nás pálí žáha?

Proč nás pálí žáha?

Publikováno: 30.10.2018

Zobrazení: 22422

Zřejmě jste už někdy zažili palčivou bolest za hrudní kostí, spojenou s kyselou či hořkou pachutí v krku a ústech. Pálení žáhy (odborně pyróza) se obvykle dostavuje jako následek konzumace většího množství tučných nebo pikantních jídel a může trvat od pár minut až po několik hodin, což je vskutku zážitek, na který se jen tak nezapomíná...

Co se přitom děje uvnitř těla a proč to tak ukrutně pálí? Na vině je tzv. reflux neboli zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu, ke kterému může dojít během trávení. Je-li přitom produkováno velké množství žaludečních kyselých šťáv, sliznice jícnu je silně drážděna, což se projevuje právě oním palčivým pocitem. Otázkou zůstává, proč vlastně k refluxu a nadměrné tvorbě žaludečních kyselin dochází. Možných příčin je celá řada.
 
Když jícnový svěrač povolí...
Jedním z důvodů může být oslabení svěrače, který brání zpětnému toku kyselého obsahu ze žaludku do jícnu. Důvodem je například zvýšený tlak v dutině břišní během těhotenství (proto si na pálení žáhy tak často stěžují budoucí maminky), dále užívání některých druhů léků (proti hypertenzi, astmatu, srdečním onemocněním či hormonální antikoncepce), pomalejší vyprazdňování žaludku kvůli vředové chorobě, onemocnění pojivové a svalové tkáně nebo brániční (hiátová) kýla, kdy se část žaludku vyklene přes oslabenou bránici do hrudní dutiny. S pálením žáhy se někdy potýkají také děti a mladiství v období růstu.
 
Pozor na večerní přejídání
Nadměrnou produkci žaludečních šťáv často způsobuje konzumace vydatných jídel, zejména ve večerních hodinách, kdy se trávení zpomaluje. Mezi rizikové potraviny patří především smažené pokrmy, uzeniny, majonézy, tučné ryby, cibule, zelí, kapusta, papriky, vejce natvrdo, čerstvý chléb a luštěniny, ale také sladkosti, alkohol, silně kořeněná jídla, příliš horké či naopak studené pokrmy, turecká káva a perlivé nápoje.

Cigareta po jídle? Ani náhodou!
Typickým spouštěčem je také stres, při kterém se žaludek křečovitě stáhne a začne produkovat zvýšené množství kyselin. Negativní vliv na jícnový svěrač má i kouření, přičemž nejhorší je cigareta, kterou si zapálíte bezprostředně po vydatném jídle, paradoxně často se záměrem, aby „vám to lépe trávilo“. Výsledek však bývá zcela opačný. S pálením žáhy musí počítat také každý, kdo trpí nadváhou. Nadbytečná kila totiž zvyšují tlak na žaludek, jícnový svěrač tuto zátěž nevydrží.
 
Co pomáhá při pálení žáhy
  • Sklenka vody s čerstvě vymačkanou šťávou z poloviny citronu – citron navzdory své kyselé chuti působí v těle jako silná zásada, která neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku.
  • Zázvorový čaj – působí protizánětlivě a mírní bolest. Popíjejte preventivně 2–3krát denně mezi jídly.
  • Sklenice vlažné vody se dvěma lžičkami jablečného octa – urychluje trávení a pomáhá potlačit bolest spojenou s pálením žáhy.
  • Čerstvá šťáva z brambor (připravíte v odšťavňovači) – je zásaditá a při pálení žáhy přijde velmi vhod. Užívejte malou skleničku 4krát denně na lačno mezi jídly.
  • Hrstička mandlí – křupavá pochoutka podporuje trávení a vysoký obsah zdravých tuků neutralizuje aktivitu žaludečních kyselin.
  • Sklenka vody, ve které jste rozmíchali malou lžičku jedlé sody – tato silná zásada spolehlivě zneutralizuje žaludeční kyseliny.
  • Stroužek česneku – funguje podobně jako zázvor. Při potížích rozžvýkejte jeden syrový stroužek.
 
Pravidlo 20 minut
Pokud jíte příliš rychle, vaše trávicí soustava nemá dost času na to, aby do mozku vyslala signál: „Jsem sytý“. Takže jíte dál a dál a nakonec toho zkonzumujete mnohem víc, než je zdrávo. Rychlé jedení také dvojnásobně zvyšuje riziko vzniku obezity a cukrovky druhého typu, nemluvě o dalších nepříjemnostech, jako je právě pálení žáhy. Abyste toho snědli tak akorát, jídlo si užili a neohrozili své zdraví, měli byste nad talířem strávit minimálně 20 minut. Přesně po této době totiž mozek obdrží signál, že už máte dost.