Menstruace – proč to tolik bolí?

Menstruace – proč to tolik bolí?

Publikováno: 29.10.2018

Zobrazení: 64151

Tohle muži zkrátka nepochopí – příšerné stavy, kdy byste nejradši zůstala v posteli zachumlaná pod peřinou a nevystrčila celý den nos. Pekelně horké chvilky, kdy se svíjíte bolestí s termoforem na podbřišku a modlíte se, aby ty hrozné křeče konečně ustaly... Vědomí, že v tom nejste sama a že bolestivá menstruace (neboli dysmenorea) trápí každý měsíc spoustu žen, vám asi moc nepomůže. Ale nezoufejte. Existují způsoby, jak si ulevit. V první řadě přestaňte věřit mýtu, že bolestivá menstruace je přirozený ženský úděl, se kterým je třeba se smířit...

Fakt, že menstruace bolí, skutečně není v pořádku. Nehledě na to, že kromě silných bolestí v podbřišku a oblasti beder sužuje mnoho žen zároveň i nevolnost, průjem, zvracení, nadýmání, podrážděnost, depresivní nálady či stavy na omdlení.
 
Hormony utržené ze řetězu
Příčin, které to způsobují, může být několik. Nejčastěji se jedná o zvýšenou děložní aktivitu, za kterou stojí tzv. prostaglandiny – látky, jež zvyšují kontrakce děložní svaloviny, a hormon vazopresin, který ovlivňuje cévy a může vyvolat bolest kvůli nedokrvení tkáně uvnitř dělohy. Takový stav označují lékaři termínem primární dysmenorea – to znamená menstruační bolest, ke které dochází v případě neprokázaného základního onemocnění. Nejčastěji postihuje dívky během dospívání a s rostoucím věkem její četnost klesá. Po prvním porodu se hormonální aktivita obvykle upraví a potíže zmizí samy od sebe. Někdy však přetrvávají i nadále.

Strašák jménem endometrióza
Sekundární dysmenorea znamená, že bolestivá menstruace má nějakou konkrétní zjistitelnou příčinu, kterou lze odstranit. Tato bolest má i poněkud jiný charakter a může trvat déle než při primární dysmenoree.
Jednou z nejčastějších příčin bývá endometrióza (její název je odvozen od latinského výrazu endometrium – výstelka dutiny děložní). Přesnou odpověď na otázku, jak tato nemoc vzniká, medicína dosud nezná. Podle tzv. implantační teorie za endometriózu může zpětná menstruace. Co to znamená? Za běžných okolností se děložní sliznice vlivem hormonálních změn vyplavuje z dělohy pochvou a žena začíná menstruovat. V tomto případě jsou však částečky děložní výstelky vyplaveny vejcovody také do dutiny břišní, kde může dojít k jejich „zahnízdění“ (implantaci). Procházejí poté stejným hormonálním procesem, který se odehrává v děloze. Endometriózu lze řešit buď chirurgicky, nebo konzervativně pomocí hormonálních léků.
 
Nebezpečí náhle vzniklé bolesti
Další příčinou bolestivé menstruace mohou být různé záněty vyvolané mikroorganismy. V takovém případě je nezbytné absolvovat vyšetření u lékaře, který vám navrhne vhodnou farmakologickou léčbu. Probíhala vaše perioda dosud bezbolestně a náhle vás zaskočilo krvácení provázené intenzivní bolestí? Pak se vždy jedná o závažný příznak a je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Příčinou může být neplánované těhotenství (včetně mimoděložního) nebo zánět dělohy.
 
Účinní pomocníci z bylinné říše
Zmírnit menstruační potíže dokážou i některé potraviny – zejména ty, které jsou bohatým zdrojem minerálů, antioxidantů a nenasycených mastných kyselin. Zařaďte do svého jídelníčku listovou zeleninu, mandle, brokolici, mák, pekanové ořechy, nepražené kakaové boby, ostružiny, maliny, borůvky, třešně, kustovnici, bobule açai, zelený čaj, artyčoky, červené zelí, fazole, špenát, mořské ryby, kvalitní rostlinné oleje a lněné semínko. Omezte bílé pečivo, sladkosti, živočišné tuky, kofein a alkohol.
Výraznou úlevu mohou přinést i některé bylinky, například kontryhel obecný, ploštičník hroznatý, mochna husí, heřmánek, meduňka nebo pískavice. Expertem na ženské trable spojené s nepříjemnou menstruací, ale také potížemi provázejícími menopausu, je pupalka dvouletá. V lékárnách a na e-shopech jsou volně k zakoupení doplňky stravy s vysokým obsahem prvotřídního oleje z pupalky, jehož užívání přispěje k optimální pohodě před a během menstruace.