Jak předejít zánětu močových cest

Jak předejít zánětu močových cest

Publikováno: 30.10.2018

Zobrazení: 4976

Začíná podzim – období, kdy se naše tělo stává mnohem náchylnějším k různým onemocněním. Také se už předem děsíte toho, až ucítíte obávanou bolest v podbřišku, která neomylně ohlašuje zánět močových cest? S těmito trablemi se (nejen na podzim) potýká spousta žen. Jde sice o onemocnění, které jde většinou dobře léčit a nebývá nijak vážné. Problém ovšem je, že se velmi rádo vrací. Opakovaným potížím lze však předejít důslednou prevencí.

Močové infekce mohou samozřejmě postihnout i muže, ale ženy jimi trpí až 10krát častěji. Mohou za to přirozené anatomické rozdílnosti – ženská močová trubice je cca o 3–4 centimetry kratší a vyúsťuje pouze kousek od poševního vchodu a konečníku, což v praxi znamená, že do ní mnohem snáze proniknou bakterie, které pak následně mohou způsobit zánět. Nebo také nemusí. Záleží i na tom, v jaké kondici je vaše imunita. A jak těmto problémům co nejlépe předcházet?
 
Noste raději bavlnu
Bakterie milují vlhko a teplo. Takovým podmínkám velmi nahráváte tím, když nosíte spodní prádlo ze syntetických materiálů. Vraťte se raději ke staré dobré bavlněné klasice. Bavlna dobře saje a odvádí vlhkost. Velmi záludná dokážou být také tanga, která perfektně natahují pot a bakterie a díky svému tvaru je pohodlně dopraví až k močové trubici.
 
Průběžně se proplachujte
Kolik jste dnes vypila vody? Sotva sklenku? A to je skoro poledne... Potom se nedivte, že se bakterie ve vašem močovém měchýři množí o sto šest. Je třeba, abyste každý den vypila alespoň 6–8 sklenic čisté neperlivé vody. Močový měchýř musí být průběžně proplachován. Limonády, džusy, mléčné koktejly, cappuccino – nic z toho se nepočítá. Bakterie totiž prahnou mimo jiné právě po sladkém.
 
Nedržte to do poslední chvíle
Běžným zlozvykem nás žen je, že „to“ držíme až do poslední chvíle, a pak sotva doběhneme na toaletu. Nedělejte to! Dlouhé zadržování moči může podpořit růst bakterií v močových cestách. Partner, děti nebo nějaký „veledůležitý“ email pár minut počkají. Nic není přednějšího, než vaše zdraví.
 
Používejte šetrné přípravky
Čím se myjete „tam dole“? Obyčejným mýdlem nebo sprchovým gelem? Běžné přípravky nebývají k ženským partiím zrovna dvakrát šetrné. Volte spíš jemné prostředky určené přímo pro intimní hygienu. A rozhodně se vyhněte používání parfémovaných menstruačních tamponů a vložek, které mohou dráždit intimní partie a způsobovat potíže. Totéž platí o parfémovaném toaletním papíře.
 
Po sexu si dojděte na malou
Svou roli při vzniku infekce někdy hraje i to, jakým způsobem se utíráte po vykonání velké potřeby. K přenosu bakterií do pochvy totiž může dojít také tímto způsobem. Utírejte se proto vždy směrem ven.
Na důkladnou hygienu dbejte také při sexu. Právě během intimních radovánek může docházet k přenosu mnoha různých typů bakterií, které se pak usídlí v močové trubici. Proto si dojděte na toaletu a osprchujte se, předtím i potom.
 
Vemte na milost spodní košilku
Nejen nohy, ale i ledviny je třeba mít v teple, pokud se nechcete potýkat se zánětem. Ačkoli sluníčko přes den ještě hezky hřeje, rána už bývají o poznání chladnější, takže nekoukejte na parádu a pořádně se oblečte.
 
Vsaďte na doplňky stravy
Protože je důležité, aby byla moč správně vyplavována, je podstatný nejen pitný režim, ale také vylučování - tento proces můžeme podpořit také bylinami. Zlatobýl obecný pečuje o zdraví močových cest a podporuje přirozené vylučovací funkce. V kombinaci s vitamínem D, který podporuje správnou obranyschopnost organismu je výbornou volbou, ideálně v kombinaci s moderními kanadskými brusinkami, o kterých se v poslední době hodně hovoří a řadí se mezi tzv. superpotraviny. Kvalitní brusinkový extrakt poznáte podle deklarovaného vysokého množství PAC, tedy proanthokyanidinů. V lékárnách a na e-shopech jsou tyto doplňky volně k zakoupení ať už ve formě tablet či sirupů. Novinkou na trhu jsou látky pro neutralizaci kyselého pH moči, jejíž kyselost způsobuje pálení a řezání. Pro první dny nepříjemných pocitů, jednoduše vypijete drink z prášku, který uleví. Vhodné jako doplněk ke klasické léčbě.