Inkontinence, citlivé téma pro ženy i pro muže

Publikováno: 18.06.2021

Inkontinence znamená samovolný nebo nechtěný únik moči. I když se s touto nepříjemnou zdravotní obtíží setkávají především ženy, potkat může také muže. U žen jsou nejčastěji na vině oslabené pánevní svaly, u mužů zvětšená prostata. Jaké jsou nejběžnější typy inkontinence a kdo je jimi nejvíce ohrožen?

Proč dochází k úniku moči?

Inkontinencí trpí až třetina populace a má mnoho důvodů. Pod pojmem inkontinence se skrývá nejen samovolný či nechtěný únik moči, ale také stavy, kdy člověk není schopen moč zadržet. S inkontinencí se setkávají ženy i muži, ale ženy trpí únikem moči častěji. Mnoho z těch, kteří inkontinencí trpí, se zdráhají vyhledat pomoc lékaře, a to zejména z důvodu studu.

Nejčastější příčiny inkontinence

Inkontinence má mnoho důvodů. Může jít o oslabení svalů pánevního dna, což může být dáno např. vyšším věkem, porodem, obezitou. Ženy obvykle inkontinence začne trápit v menopauze. Infekce močových cest může být další příčinou inkontinence, stejně jako poúrazové stavy spojené s poraněním míchy a mozku. S inkontinencí se mohou setkat pacienti s roztroušenou sklerózou a Parkinsonovou chorobou. U mužů bývá inkontinence spojena se zvětšenou prostatou, kdy je průtok moči zpomalen, proud moči je slabý a nedochází k úplnému vyprázdnění močového měchýře. U mužů lze podpořit zdraví prostaty a močových cest kvalitními doplňky stravy. Naším tipem pro mužské zdraví je Prostenal Control obsahující rostlinné extrakty a živiny pro podporu celkového zdraví prostaty a močových cest. Navíc má Prostenal Control příznivý vliv na vitalitu.

Stresová inkontinence

Jde o nejčastější typ úniku moči vznikající v důsledku náhlého nitrobřišního tlaku např. při kašli, kýchání, zvedání těžkých předmětů, smíchu nebo cvičení. Příčinou jsou oslabené svaly pánevního dna, což trápí ve větší míře ženy v období těhotenství, porodu a menopauzy. Stresová inkontinence u mužů se objevuje především po operaci prostaty. U pacientů se stresovou inkontinencí dochází k úniku velmi malého množství moči v důsledku nedostatečného uzavření močové trubice.

Typy inkontinence

Urgentní inkontinence bývá označována také jako hyperaktivní močový měchýř. Dochází k náhlému a velmi intenzivnímu nutkání na močení. Urgentní inkontinence se objevuje i v noci, během spánku, kdy pacient musí opakovaně vstávat a vyhledat toaletu. Urgentní inkontinence se může objevit i ve dne, např. když pacient slyší téct vodu. Jde o nejčastější typ inkontinence u mužů. Tento typ inkontinence se vyskytuje také při poškození nervů močového měchýře, při roztroušené skleróze či mozkové mrtvici. Postihuje jak muže, tak ženy.

Smíšená inkontinence - Postihuje jak muže, tak ženy. Jde o kombinaci několika typů inkontinence, kdy každý typ je třeba vyšetřit zvlášť a zjistit příčiny.

Funkční inkontinence - Tento typ inkontinence se často objevuje u pacientů se sníženou pohyblivostí a u těch, kteří trpí psychickým onemocněním (např. Alzheimerova choroba).

Inkontinence moči z přetékání - Jde o nechtěný únik moči při přeplnění močového měchýře, kdy moč samovolně odtéká po kapkách. Nejčastěji postihuje starší muže se zvětšenou prostatou, ale objevuje se i u žen při zúžení močové trubice.

Únik moči v těhotenství a po porodu

Téměř 60 % žen se během těhotenství setká s inkontinencí a více než 30 % žen trápí únik moči po porodu. Příčinou jsou oslabené svaly pánevního dna. Proto je doporučováno cvičit tzv. Kegelovy cviky, jejichž autorem je americký gynekolog Arnoldem Kegel, který v roce 1948 vytvořil sestavu cviků na procvičování a zpevnění svalů v oblasti pochvy, močové trubice a konečníku (tzv. pánevního dna). Kegelovy cviky jsou doporučovány jak mužům, tak ženám, a to zejména při problémech s inkontinencí. Zároveň tyto cviky mohou vést ke zkvalitnění sexuálního života.