Inkontinence není jen problémem seniorů
Publikováno: 14.05.2024
Zobrazení: 653
Inkontinence, samovolný či nechtěný únik moči, není jen velmi nepříjemným zdravotním problémem, ale také problémem sociálním. I když se s inkontinencí setkávají především ženy, inkontinencí mohou trpět v důsledku zvětšené prostaty také muži. Nedovolte, aby vás inkontinence uvěznila doma, a řešte ji raději včas.
Proč dochází k úniku moči?
Inkontinencí trpí až třetina populace nad 65 let. Inkontinencí rozumíme nejen samovolný či nechtěný únik moči, ale také stav, kdy člověk není schopen moč zadržet. Inkontinencí trpí častěji ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Bohužel mnoho inkontinentních osob se zdráhá vyhledat odbornou pomoc, a to zejména díky studu, který však není na místě. Ačkoliv výskyt onemocnění v populaci se zvyšuje s věkem, inkontinence se může objevit i dříve než v seniorském věku. Vyhledat lékaře by proto měly i osoby, u kterých dochází k úniku moči během kašle a smíchu, příp. nestihnou díky silnému tlaku dojít na toaletu včas. Únik moči může probíhat zpočátku pouze v několika kapkách, později však může dojít k naprostému pomočení. Zatímco v mladším věku může být výskyt inkontinence u ženské populace až čtyřikrát častější, u osob starších 65 let však rozdíly již nejsou tak markantní. Obavy z úniku moči, který nelze ovlivnit vůlí, mohou být častou příčinou toho, proč se i jinak velmi aktivní lidé izolují doma. Inkontinence tak velmi významně snižuje kvalitu života nemocných. Lékaře proto vyhledejte hned, jakmile bude inkontinence zasahovat do vašich běžných denních aktivit.
Nejčastější příčiny inkontinence
Inkontinence může mít mnoho příčin. Jedním z důvodů inkontinence může být oslabení svalů pánevního dna, které nemusí být způsobené jen vyšším věkem, ale také porodem, či obezitou. Častými příčinami mohou být také opakované infekce močových cest, poúrazové stavy spojené s poraněním míchy a mozku, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba, či nádorové onemocnění močového měchýře. U mužů může být inkontinence způsobena tzv. cystolitiázou, tedy přítomností močového konkrementu v močovém měchýři. Týká se hlavně mužů v seniorském věku a bývá spojena s obstrukcí dolních cest močových v důsledku zvětšené prostaty působící dlouhodobou překážku při močení. Díky zvětšené prostatě je průtok moči zpomalen, proud moči je slabý a nedochází k úplnému vyprázdnění močového měchýře. Ženy obvykle inkontinence začne trápit v období menopauzy.
Jsem inkontinentní. A co dál?
V případě obtíží by vaše kroky měly vést k návštěvě ošetřujícího lékaře, který doporučí vyšetření u urologa. Přesné stanovení příčiny je pro léčbu nesmírně důležité. Urolog díky podrobnému rozhovoru zmapuje pacientovy obtíže a doporučí další postup. Kromě laboratorního vyšetření moči může provést vyšetření krve a ultrazvukové vyšetření. Důležité je vyloučit onemocnění ledvin, močového měchýře a vyloučení přítomnosti kamenů v močových cestách. Součástí léčby bývá zpravidla tzv. mikční deník, do kterého si pacient zaznamenává příjem a výdej tekutin, množství vyloučené moči, čas močení, počet úniků moči a další obtíže související s močením. Na základě údajů urolog posoudí stav pacienta a může doporučit další specializovaná vyšetření. Během obtíží naštěstí existuje řada inkontinenčních pomůcek jako jsou např. vložky pohlcující moč a zápach, které jsou uzpůsobené i mužům. Inkontinenční pomůcky může předepsat praktický lékař či specialista (např. urolog, gynekolog, geriatr). Pacientovi je možné předepsat inkontinenční pomůcky již od 3 let věku, v případě patologické inkontinence. Příspěvek na inkontinenční pomůcky závisí na konkrétní zdravotní pojišťovně a je limitován kusovým a finančním limitem dané pojišťovny. Příspěvek se také odvíjí od stupňů závažnosti postižení, které stanovuje lékař. Díky inkontinenčním pomůckám je však kvalita života pacientů výrazně zlepšena. Léčba inkontinence se vždy odvíjí od její příčiny, a proto může být u různých pacientů odlišná. V některých případech postačí úprava životosprávy, fyzikální léčba (např. elektrostimulace nízkofrekvenčními impulsy) a fyzioterapie. U těžších forem inkontinence může být doporučena léčba chirurgická. Obecně však platí, že čím dříve je léčba inkontinence zahájena, tím vyšší je šance na zlepšení, či dokonce úplné odstranění obtíží.
Lze vznik inkontinence ovlivnit?
Jak již bylo v úvodu řečeno, inkontinence může být u mužů způsobena zvětšenou prostatou. Podpořte zdraví prostaty a močových cest doplňkem stravy Prostenal CONTROL, který má navíc příznivý vliv na vitalitu. Prostenal CONTROL obsahuje extrakt ze Saw palmetta pro udržení zdravé prostaty a normálního proudu moči a extrakt z kopřivy dvoudomé pro správnou funkci močového ústrojí a ledvin. Prostatické obtíže se mohou začít objevovat už po 40. roce věku, a proto začněte pečovat o zdraví prostaty včas. Pro podporu zdraví močových cest, a to jak u mužů, tak u žen, jsou vhodné doplňky stravy Urinal a Uroval pro komplexní péči o močové cesty a ledviny. V rámci prevence inkontinence je doporučený zdravý životní styl, dostatek aktivního pohybu, zdravý pitný režim, správné hygienické návyky a Kegelovy cviky posilující svaly pánevního dna.
Další doplňky stravy, které podpoří nejen zdraví močových cest, najdete na našem e-shopu!