Darujte krev a darujete život

Darujte krev a darujete život

Publikováno: 14.06.2023

Zobrazení: 580

14. června je slaven Světový den dárců krve jako poděkování těm, kteří svou krví pomáhají zachraňovat lidské životy. Dárcovství krve je hrdinský čin, ke kterému se ne každý z nás odhodlá. Počet dárců v České republice ale v posledních letech klesá, a to jak v důsledku věku, tak různých onemocnění. Cílem Světového dne dárců krve je také zvýšit povědomí lidí o důležitosti dárcovství, protože nikdo neví, kdy mu něčí krev zachrání život. Přemýšlíte-li, zda se stát dárcem krve, přinášíme vám některé informace o tom, co všechno dárcovství krve obnáší.

Kdy je SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE? 14. června je slaven Světový den dárců krve jako poděkování těm, kteří svou krví pomáhají zachraňovat lidské životy. I my Vám děkujeme!

Krev a její funkce

Krev je životadárná tekutina složená z krevní plazmy a krevních elementů, kterými jsou červené krvinky (erytrocyty), bílé krvinky (leukocyty) a krevní destičky (trombocyty). Krev má v organismu nezastupitelnou funkci, nelze ji uměle vyrobit, a proto je tak důležité její dárcovství. Mezi hlavní funkce krve patří:
  • Funkce transportní (transport dýchacích plynů, živin, vitaminů, odpadních látek aj.).
  • Funkce termoregulační.
  • Udržování stálého vnitřního objemu a osmotického tlaku.
  • Udržování acidobazické rovnováhy, tj. stálého pH.
  • Funkce imunitní.
  • Funkce krvácení a srážení krve.
V lidském těle koluje cca 4,5-6 litrů krve, což je 6-9% tělesné hmotnosti. Ženy mají krve méně než muži, což je dáno zejména jejich tělesnou konstitucí.
 

Když je krev potřeba

V životě člověka se může vyskytnout mnoho situací, kdy jeho život závisí právě na darované krvi. Může jít o těžké úrazy, operace, zhoubná onemocnění krve, onemocnění s poruchami srážlivosti krve, poruchy obranyschopnosti aj. Průměrně dostane každý občan ČR za svůj život 4x krevní transfúzi a 12x preparát z krve vyrobený.
 

Kdo se může stát dárce krve?

Darování krve podléhá přísným pravidlům. Mezi základní podmínky darování krve patří:
  • Věk mezi 18 ­- 65 lety, váha nad 50 kg,
  • Dárce neprodělal a netrpí např. vážnější alergií, onemocněním jater, ledvin, toxoplazmózou, onemocněním srdce a cév, kožním onemocněním, tropickou nemocí, pohlavní nemocí, TBC, onemocněním žaludku, žlučníku, slinivky, revmatickým onemocněním, zvýšenou krvácivostí, onemocněním nervového systému, zhoubným onemocněním, neprodělal transplantaci orgánů, nejde o člověka závislého na alkoholu či drogách, HIV pozitivního aj.
  • Dárce nesmí být v době odběru nemocen, v posledním půl roce nebyl v kontaktu s nakažlivým onemocněním, nebyl operován, neabsolvoval akupunkturu, piercing, tetování mimo zdravotnické zařízení, v posledním měsíci neužíval antibiotika a neměl přisáté klíště, ženy nemohou mít při odběru menses, nesmí být těhotné, musí být alespoň půl roku po porodu aj.
  • Vhodnost konkrétního člověka vždy individuálně posoudí lékař na transfúzní stanici.
 

Standardní postup při odběru krve

Po příchodu na transfuzní stanici dárce vyplní dotazník, kde uvede prodělaná onemocnění, kontakt s infekcí, užívání alkoholu aj. Dárce podepíše informovaný souhlas a je mu provedeno základní laboratorní vyšetření (odběr krve a změřena tělesná teplota). Vyšetření lékařem zahrnuje měření krevního tlaku, fyzikální vyšetření, anamnézu a rozhodnutí o odběru. Může být podáváno malé občerstvení (např. čaj a pečivo), protože na odběry není vhodné chodit nalačno. Vlastní odběr se provádí v pololeže nebo leže na odběrovém křesle, délka odběru je maximálně 10 minut. Po odběru čeká dárce občerstvení či občerstvovací balíček a následuje krátký odpočinek přímo na transfúzní stanici. Poté dárce odchází domů, protože podle zákona č. 252/2006 Sb. Zákoníku práce náleží dárci v den odběru pracovní volno se 100% náhradou mzdy.
 

Typy odběrů krve

Odběry tzv. plné krve jsou nejčastějším typem odběrů, ročně jich proběhne kolem 400 tis. Krev je odebírána ze žíly dárce, odebírá se cca 450 ml krve a odběr trvá 5 minut. Ročně lze u jednoho dárce provést max. 5 odběrů u muže a 4 odběry u ženy. Tzv. plná krev se většinou zpracovává na jednotlivé krevní složky (červené krvinky, krevní destičky a krevní plazmu), nebo je doplněna o protisrážlivý roztok a je podána pacientovi. Tzv. krevní konzerva má trvanlivost 35 dní a je uchovávána při teplotě 2-6 stupňů Celsia. Tzv. aferézy jsou speciální typy odběrů, kdy se separují z krve dárce jen jednotlivé krevní složky a ostatní jsou dárci během odběru vraceny
 

Podpora zdraví krve

Po odběru krve lze podpořit regeneraci krve doplňky stravy s obsahem železa. Železo je nezbytnou složkou hemoglobinu v červených krvinkách a je důležité pro normální tvorbu červených krvinek. Železo 20 mg COMPLEX je dobře vstřebatelný zdroj železa obohacen o vitamin B12 a kyselinu listovou přispívající ke snížení únavy a vyčerpání.