Bolí vás žaludek ze stresu? Víme, co vám uleví
Publikováno: 31.10.2018
Zobrazení: 73138
Leží vám už dlouho něco (nebo někdo) v žaludku a téměř denně zažíváte stres? Potom by byl skoro zázrak, kdyby vás nezlobilo zažívání. Podle nových vědeckých výzkumů plní totiž žaludek funkci „druhého mozku“, který musí – mimo jiné – čelit i všem starostem a emocím. Na fyzické rovině se tato zátěž projevuje nevolností, nečekanými bolestmi břicha, nechutenstvím či pálením žáhy – symptomy, které klasická medicína označuje jako žaludeční neurózu.
Tento problém spadá do kategorie tzv. funkčních poruch. To znamená, že odborná vyšetření nic neukazují, ale potíže přesto trvají dál. Skutečná příčina totiž leží uvnitř naší mysli.
Náš žaludek špatně tráví negativní emoce
Možná vás to překvapí, ale žaludek je velmi hojně protkán nervy, takže citlivě vnímá každé sebemenší rozrušení (nemluvě o silných negativních emocích, dlouhodobé psychické nerovnováze či stavech blízkých depresím). K dalším příznakům, jimiž dává najevo svůj nesouhlas se způsobem života, který vedeme, patří často také nadýmání, průjem, zvracení, či nepříjemný pocit plnosti, a to i v situaci, kdy jsme skoro nic nejedli. Někdy také dochází k naprosté ztrátě chuti nebo potížím s polykáním. Jako by nám tím náš žaludek dával jasně najevo, že už nic dalšího nepozře, žádné nové starosti, obavy, stres… Podobné stavy přepadnou občas každého, například před pracovním pohovorem nebo důležitým životním rozhodnutím. Problém nastává ve chvíli, kdy tyto potíže pociťujeme trvale.
Zbavte se všeho zbytečného balastu
Věděli jste, že ve střevech vzniká až 95 procent veškerého serotoninu? To je hormon, který funguje jako přenašeč nervových vzruchů a který se stará o to, abychom se cítili dobře. Řečeno v nadsázce, „spokojené bříško“ rovná se spokojená mysl, a platí to i naopak. Pokud tedy toužíte prožívat v životě více pohody a chcete se zbavit problémů se žaludkem, měli byste dbát na pestrou vyváženou stravu a zároveň se přestat stále něčím „užírat“.
Začít změnou jídelníčku bývá většinou snazší. Převažují v něm smažená a tučná jídla? Sladkosti, alkohol, černá káva, polotovary, sladké limonády a energy drinky? Potom se nedivte, že se váš žaludek necítí komfortně (a vy jakbysmet). Dejte přednost lehčím pokrmům, zařaďte čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné pečivo, ořechy, semínka, luštěniny, divokou rýži, ovesné vločky… A k tomu spoustu čisté vody bez bublinek a čerstvé zeleninové šťávy, které se postarají o perfektní detox (vynikající je mrkvová, celerová, petrželová, zelná, rajčatová, šťáva z pórku, kapusty, červené řepy nebo zeleného ječmene).
Zkuste bylinky, meditaci nebo jógu
Ke zmírnění žaludečních potíží přispívají také různé bylinky a koření. Například tymián, máta, vlaštovičník, pelyněk, heřmánek, třezalka, květ měsíčku, islandský lišejník, skořice, hřebíček nebo kurkuma, které pomáhají při nadýmání, kolice a žaludečních zánětech, uklidňují podrážděné vnitřnosti, ulevují při křečích a průjmu, podporují tvorbu žaludečních šťáv a zmírňují překyselení. Na podrážděný trávicí trakt blahodárně působí i konzumace lněného semínka.
Bylinky, případně i preparáty, které vám předepíše lékař, však ovlivňují pouze následky. Pokud chcete, aby se vám žaludeční neuróza nevracela, budete muset udělat něco i s psychikou. Základem je změna životního stylu a snaha maximálně omezit množství stresujících podnětů. Někdo si s tím dokáže poradit sám, není ale ani od věci navštívit zkušeného psychologa. Vhodné jsou i pravidelné sportovní aktivity, různé relaxační techniky, meditace nebo jóga (cvičení na posílení třetí čakry, která umí zažehnout a regulovat „trávicí oheň“). Zkrátka cokoli, co vám pomůže odbourat stres.
Jak to vidí psychosomatika
Za potíže se žaludkem často může závist. Pokud vás už delší dobu zlobí zažívání, položte si otázku: „Trápím se tím, že druzí mají něco, co já nemám?“, „Vadí mi, že jiní jsou v některých věcech lepší než já?“ To, že občas někomu něco závidíme, je celkem normální. Jasně, že vás štve, když vidíte kolegu, jak stoupá po kariérním žebříčku, zatímco vy jste už několik let stále na tom samém místě, přestože jste mnohem schopnější. Ale věci se mění. Kdo ví, co onen kolega závidí (nebo jednou bude závidět) pro změnu vám. Jděte si svou vlastní cestou, aniž byste věčně hodnotili možnosti a šance, které dal osud do vínku druhým.