ROZHOVOR: Nadýmání je zdravotní i společenský handicap

ROZHOVOR: Nadýmání je zdravotní i společenský handicap

Publikováno: 18.06.2024

Zobrazení: 961

Pocit nafouklého břicha, bublání ve střevech, křeče v oblasti břicha a píchání v boku jsou symptomy, které mohou velmi dobře znát ti, které trápí nadýmání. Nejen, že nadýmání je pro člověka velmi nepříjemné, ale navíc může komplikovat i běžné denní fungování. Jak obtíže se zažíváním zvládat, jsme se zeptali MUDr. Evy Meisnerové ze IV. interní kliniky gastroenterologie a hepatologie, VFN v Praze. 

Jaký je vlastní důvod vzniku nadýmání? 

V zažívacím ústrojí vzniká denně kolem dvou litrů plynu způsobených spolykáním vzduchu během jídla a chemickými pochody při trávení. Množství tohoto plynu je závislé na dietních zvycích, pohybové aktivitě, ale i na psychické pohodě. Nerovnováha mezi příjmem a výdejem plynu v zažívacím ústrojí vede ke vzniku plynatosti. Hovoříme pak o zvýšeném množství plynu v trávicí trubici (meteorismu) a zvýšeném vylučování plynu (flatulenci). 

Kdo je nadměrnou plynatostí nejčastěji ohrožen a jde jen o společenský problém?

Až pětina kojenců ve třetím měsíci trpí kolikami, které jsou provázeny distenzí břicha (tzv. nafouklé bříško) a zvýšeným odchodem plynu. V dospělosti nadýmání častěji postihuje ženy. Zvýšená plynatost představuje společenský handicap, ale může také signalizovat přítomnost tekutiny v dutině břišní, onemocnění jater, ledvin nebo slinivky břišní a další zdravotní problémy. 

Má na zvýšenou tvorbu plynu vliv také způsob stravování?

Nadměrná tvorba střevních plynu je výrazně ovlivněna stravovacím režimem. Je důležité důkladné zpracování potravy v dutině ústní, protože nedostatečné rozmělněná strava ovlivňuje negativním způsobem činnost střev. Každé jídlo bychom si měli vychutnat, nejíst ve spěchu a ve stresu. Před větším jídlem se doporučuje nenáročná tělesná aktivita, například krátká procházka. Lidé se sklonem k plynatosti by také neměli popíjet nápoje brčkem.  

Jistě záleží i na obsahu našeho jídelníčku, je to tak?

Složení stravy ovlivňuje tvorbu plynu v zažívacím ústrojí. Hnití, což je chemický proces, při kterém se bílkoviny rozkládají na škodlivé metabolity – fenol askatol, se zvyšuje při nerovnováze střevní mikroflóry způsobené např. střevní resekcí, užíváním antibiotik a intolerancí k určitým potravinám, zejména mléčným výrobkům. 

Které konkrétní pokrmy mohou způsobovat plynatost?

Mezi nadýmavé potraviny řadíme například luštěniny, cibuli, česnek, zelí nebo brokolici... Nadměrná plynatost se objevuje i při nepřiměřeném přijmu sladkostí, vlivem jednoduchých cukrů. Mohou ji způsobit i některé druhy ovoce (hrušky, švestky, brusinky), zvýšený příjem sycených nápojů a piva nebo žvýkání žvýkaček. 

Jak si ulevit při nadýmání?

Na nadýmání lze užívat například heřmánek, kmín, anýz, máta, fenykl, meduňka, rozmarýn a tymián. Na trhu jsou také různé zdravotnické prostředky osahující látku zvanou simetikon, což je silikonový olej aktivovaný koloidním oxidem křemičitým, který mění povrchové napětí vzduchových bublin. 

Proč je vhodné užívat jednorázové prostředky proti nadýmání před diagnostickými vyšetřeními břicha?

Některá pracoviště doporučují jednorázové prostředky proti nadýmání například před ultrazvukovým vyšetřením, aby se dosáhlo snížení množství plynu v zažívacím ústrojí. Velké množství plynu totiž muže znesnadnit diagnostické vyšetření. 

Klub zdraví doporučuje:

Degasin® je zdravotnický prostředek, který přináší úlevu při střevních a břišních potížích u osob s gastrointestinálními problémy způsobenými tvorbou plynu: nadýmání, plynatost a tlak v břiše. Čtěte pečlivě návod na použití.

Doplněk stravy BIOPRON ProEnzymes přispívá k úlevě při břišních obtížích a normalizuje produkci plynu díky obsahu extraktu z anýzu, koriandru, máty peprné a fenyklu. Kombinace probiotik s prebiotiky navíc pomáhá podporovat obnovení rovnováhy střevní mikrobioty.
 


 

Krása prochází žaludkem
12.06.2024

Krása prochází žaludkem

Stav naší pleti často prozradí víc, než bychom chtěli. Stres, probdělou noc, ale také prohřešky při stravování. Zdravá, svěží a mladistvě vypadají pleť si žádá nejen správnou kosmetickou péči, ale především dostatek vitaminů, minerálů a dalších látek, které jsou pro zdraví pokožky důležité. Víte, jaké potraviny je vhodné zařadit do jídelníčku?

Přečtěte si více
Zobrazení: 202
Jak si užít grilování ve zdraví?
24.05.2024

Jak si užít grilování ve zdraví?

Letní grilování patří bezpochyby k aktivitám, bez kterých si léto neumíme představit. Grilování, to není jen gurmánský zážitek v podobě vepřového steaku, ale také skvělá příležitost k setkání s rodinou a přáteli. Grilování s sebou ale může přinášet určitá rizika, která se nevyplatí podceňovat. Ať už grilujete maso a ryby, nebo zeleninu a sýry, poradíme vám, jaké zásady se vyplatí dodržovat, abyste grilováním zbytečně neohrozili své zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 130
Kam nechodí slunce, chodí lékař aneb co víte o slunci?
15.05.2024

Kam nechodí slunce, chodí lékař aneb co víte o slunci?

Víte, jak moc je důležitý sluneční svit pro naše zdraví? Už naše babičky říkaly, že kam nechodí slunce, chodí lékař, a věřte, že na tomhle rčení opravdu něco je.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 2180
ROZHOVOR: Co je důležité vědět o opalování?
10.06.2024

ROZHOVOR: Co je důležité vědět o opalování?

Léto už pomalu klepe na dveře, a proto není od věci si připomenout, jaká pravidla při pobytu na slunci je třeba dodržovat. Na to, jak si užít slunce bez rizika, jsme se zeptali dermatoložky MUDr. Kateřiny Macháčkové. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 226
ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho
15.04.2024

ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho

V České republice se neplodnost týká až 20 % párů a jejich počet bohužel stále roste. O diagnóze neplodnosti hovoří lékaři v případě, že pár není schopen počít při pravidelném nechráněném pohlavním styku po dobu minimálně alespoň jednoho roku. Na vině může být problém jak na straně ženy, tak i muže. Příčina může být však také neznámá. Po jak dlouhé době snažení vyhledat odbornou pomoc, na jaké vyšetření se připravit a zda může být prevencí neplodnosti mražení vajíček, jsme se zeptali MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, vedoucí lékařky Pronatal Group.

Přečtěte si více
Zobrazení: 193