Angína, nebo jenom bolest v krku?
Publikováno: 12.06.2018
Zobrazení: 298507
Bolí vás v krku tak silně, že nemůžete ani polknout? Žádnou paniku! Každá bolest v krku, ačkoli vám přijde někdy skoro nesnesitelná, ještě nemusí být angína. Nechtějte po svém lékaři, aby vám hned napsal antibiotika. Jsou-li původcem vašich problémů viry, je to beztak zbytečné (na chřipku a další virová onemocnění tyto léky nezabírají) a jenom byste zbytečně zatížili organismus.
Akutní infekce horních dýchacích cest jsou většinou virového původu. Základem léčby je klidový režim, dostatek tekutin, zvýšený přísun vitaminů a různé domácí prostředky, jako jsou obklady, kloktadla či inhalace, či protizánětlivé přípravky v podobě pastilek, sprejů z lékárny.
Virové záněty obvykle zvládnete i bez lékaře
Jednou z nejčastějších virových infekcí provázenou obtížným polykáním, při kterém může bolest vystřelovat až do uší, je akutní faryngitida neboli zánět hltanu. K potížím se velmi často přidává také rýma, kašel, zvýšená teplota (u malých dětí někdy až nad 39 °C), bolesti svalů a kloubů, únava a celková malátnost. Tyto příznaky však většinou po několika dnech ustupují.
Podobné příznaky mívá také laryngitida (zánět hrtanu), poměrně častý dětská choroba způsobená viry, která se nejčastěji vyskytuje mezi batolaty a dětmi předškolního věku. Pro tento typ infekce je charakteristický ostrý štěkavý kašel provázený sípáním, který obvykle přichází v noci. Kašel pomáhá zastavit například zvýšený příjem tekutin a chladný vzduch z okna.. V místnosti, kde váš potomek spí, se také snažte udržovat co nejnižší teplotu, která by neměla přesáhnout 18 °C.
Zvětšené mandle a hnisavý povlak? To je angína!
Angína (zánět mandlí, tonzilitida) je onemocnění bakteriálního původu, pro které jsou typické zvětšené a zarudlé mandle, na jejichž povrchu je někdy patrný bílý nebo žlutavý povlak. Stejně zbarvený povlak bývá také na jazyku. K dalším příznakům patří zduřené krční lymfatické uzliny a horečky, které hlavně u malých dětí mohou překročit i čtyřicítku. Bolest v krku je výrazná a zhoršuje se mluvením a polykáním (malí pacienti proto často odmítají jíst a pít). Děti někdy mohou trpět také bolestmi bříška, hlavy a uší a pocitem nevolnosti. V takovém případě, zvláště přidá-li se ještě zhoršené dýchání nebo polykání, je návštěva ordinace zcela na místě. Angínu by měl vždy posoudit lékař, který v případě potřeby předepíše vhodná antibiotika.
Osvědčené domácí prostředky proti bolesti v krku
- Vezměte 2 kousky hřebíčku a několik minut je cumlejte. Můžete je také pomalu rozkousat. Podrážděná sliznice se během chvilky znecitliví.
- Nařeďte 2 polévkové lžíce medu čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, promíchejte a zvolna polykejte. Ale pozor! Med by měl být kvalitní, přímo od včelaře.
- Do sklenice s vlažnou vodou přidejte 5 kapek tea tree oleje a kloktejte 3–5krát denně. Nemáte tea tree olej? Nevadí. Postačí i obyčejná kuchyňská sůl. Ve sklenici teplé vody rozmíchejte 1 lžičku a kloktejte aspoň 5krát denně. Pokud je vám kloktání solí nepříjemné, můžete si solnou směsí proplachovat ústa.
- Provádějte domácí inhalaci – vdechujte páru z misky s horkou vodou, do které jste přidali 2 kapky eukalyptového a 2 kapky mátového oleje. Opakujte 2krát denně po dobu 5–10 minut.
- Uvařte si cibulové mléko, na podrážděnou sliznici působí jako hotový balzám. Oloupejte a nadrobno pokrájejte 3 velké cibule. Vložte je do hrnce, přidejte 1 hřebíček, 1 lžičku hnědého cukru, snítku čerstvého tymiánu (nebo lžičku sušeného) a pár lžic vody. Nechte mírně vařit asi 2 hodiny a občas dle potřeby přilijte vodu. Potom směs protlačte přes cedník a ohřejte malý šálek mléka. Cibulovou šťávu smíchejte se stejným dílem mléka a popíjejte 3krát denně.
- Oloupejte stroužek česneku a rozkousejte ho (polykat ho nemusíte). Chce to odvahu, ale účinek je zaručený. Jestli je chroupání syrových stroužků nad vaše síly, rozmačkejte je a rozetřete na topinku, nebo je přihoďte do hotové polévky.
- Půl vaničky měkkého tvarohu naneste v tenké vrstvě na vlhký ručník, přiložte na krk a upevněte vlněným šátkem (suchým ručníkem). Nebo si připravte Priessnitzův obklad – ve studené vodě namočte větší látkový kapesník a lehce vyždímejte. Přiložte na krk, přes něj položte igelitový sáček, upevněte suchým šátkem a na 2–3 hodinky si zalezte do postele. Potom obklad sundejte, nechte krk 3 hodiny odpočinout a celý postup zopakujte.