Vitamin E mírní menstruační bolesti

Vitamin E mírní menstruační bolesti

Publikováno: 13.04.2005

Zobrazení: 1017

Vitamin E může výrazně zmírnit bolesti při menstruaci i intenzitu krvácení. Zjistili to vědci z univerzity Tarbait Modarres v Íránu. Tvrdí, že by jejich poznatky mohly hodně pomoci zejména mladým dívkám.

Potíže provázející menstruaci u nich totiž často vedou k narušení školní docházky.

Bolestmi trpí při menstruaci až 40 procent žen a kolem deseti procent z nich tvrdí, že jim potíže při každém cyklu až tři dny vážně naruší jejich činnost.

Íránští vědci zařadili do výzkumu 280 dívek ve věku mezi 15 a 17 lety, které trpěly menstruačními bolestmi, jež se označují jako dysmenorrhoea. Polovina z nich dostala denně ve dvou dávkách 270 miligramů vitaminu E, zatímco zbytek jen placebo.

Experiment trval čtyři menstruační období, během něhož měly dívky sledovat intenzitu bolesti i sílu krvácení.

Zjistilo se, že dívky, které braly vitamin E, pocítily výrazné zmírnění bolestí oproti minulosti a mohly podstatně snížit počet prášků proti bolesti. Pozorovaly také výrazně menší krvácení proti dívkám, které braly jen placebo.

"Vitamin E je pro dospívající dívky velmi vhodný, protože kromě příznivých účinků, které jsme zjistili při výzkumu, nemá žádný vedlejší dopad, pokud je podáván ve stanovených dávkách," uvedli vědci v britském časopise Journal of Obstetrics a Gynaecology.

Tato léčba je účinná, velmi rychlá a umožňuje vyhnout se podávání hormonů.

iDnes – 12. dubna 2005

Další známé účinky vitamínu E

Vitamín E je rozpustný v tucích a působí jako antioxidant - omlazuje organizmus. Je jedním z činitelů rozšiřujících cévy a zabraňuje srážení krve. Vyskytuje se osm druhů vitamínů E a jeho nejaktivnější formou je alfa-tokoferol.

Vitamín E chrání prostatu
11.05.2004

Vitamín E chrání prostatu

Snížená spotřeba tuku, sójové bílkoviny ve stravě, deriváty vitamínu E a selen mohou být ochranné účinky proti rakovině prostaty.

Přečtěte si více
Zobrazení: 878
Vitaminy
05.06.2016

Vitaminy

Vitaminy jsou nízkomolekulární látky, které si tělo povětšinou nedokáže samo vyrobit a potřebuje je přijímat. Jejich přítomnost je nezbytná, protože katalyzují mnoho biochemických reakcí v našem těle.

Přečtěte si více
Zobrazení: 63
Vitamin E
03.06.2016

Vitamin E

Vitamín E byl oficiálně uznán za vitamín v roce 1925. Vitamin E je souhrnné označení pro skupinu látek známých jako tokoferoly.

Přečtěte si více
Zobrazení: 252