Angína nás v létě může nepříjemně překvapit

Angína nás v létě může nepříjemně překvapit

Publikováno: 17.06.2019

Zobrazení: 16782

Ledové nápoje, zmrzlina, klimatizace, prochladnutí z mokrých plavek či výkyvy počasí. To jsou nejčastější příčiny letních bolestí v krku. Na vině ale nejsou jen ledové nápoje či klimatizace, angína se přenáší také kapénkovou infekcí. Letní angíny mohou mít horší průběh než v zimním období (hnisavé a bolestivé čepy v krku). Přecházení angíny je velmi nebezpečné, protože se může později projevit zdravotními komplikacemi, např. revmatickým postižením srdce.

Bakteriální, virová nebo spálová angína?

Angína je zánět ústní části hltanu či patrových mandlí. Pro rozvinutou bakteriální angínu je typická horečka, zarudlé hrdlo a bílé či nažloutlé povlaky na mandlích. Je provázena únavou, horečkou a bolestí v krku. Příznaky se objevují náhle, z plného zdraví. U virové angíny se setkáváme jen se zarudlostí mandlí a nástup nemoci je pozvolnější.  Nejčastějším původcem anginy jsou bakterie streptococcus pyogenes, které uvolňují do krve toxin, který je zodpovědný za doprovodné příznaky. Streptokoková angína se objevuje náhle. U dětí je příznakem této angíny spálová vyrážka, tzv. spála. V tomto případě jde o spálovou angínu a lékem první volby je penicilin, na který streptococcus pyogenes velmi dobře reaguje.

Klimatizace s mírou

Letní angína je často následkem příliš chladné klimatizace. Ta poskytuje v horkých letních dnech úlevu, ale vysušuje jak vzduch v místnosti, tak sliznice dýchacích cest. Přes znečištěné filtry klimatizací se mohou dostat do vzduchu také infekce a plísně. Obzvlášť nebezpečný je tzv. teplotní šok při přechodu z klimatizované místnosti či auta do třiceti stupňového vedra.

Léčba podle typu angíny

Pokud máme na mandlích zřetelný povlak, s návštěvou lékaře bychom neměli otálet. Lékař provede výtěr z krku, rozpozná typ angíny a podle toho naordinuje vhodnou léčbu. Na bakteriální infekce jsou nasazena antibiotika. Ta ale nepomohou při angínách virového původu. V případě virové angíny je doporučena léčba podpůrná, ke zmírnění projevů angíny, především bolestí v krku.

Aktivní péče o dýchací cesty i v létě

Doplněk stravy Sinulan Forte obsahuje směs rostlinných extraktů (např. květ verbeny, kořen muškátu léčivého, květ divizny aj.), které pomáhají zklidnit ústní dutinu, hrdlo, hltan a hlasivky přírodní cestou. Sinulan Duo Forte navíc podporuje imunitní systém, který dostává v létě zabrat...

 

Vyzkoušejte doplňky stravy Sinulan

Angína, nebo jenom bolest v krku?
12.06.2018

Angína, nebo jenom bolest v krku?

Bolí vás v krku tak silně, že nemůžete ani polknout? Žádnou paniku! Každá bolest v krku, ačkoli vám přijde někdy skoro nesnesitelná, ještě nemusí být angína. Nechtějte po svém lékaři, aby vám hned napsal antibiotika. Jsou-li původcem vašich problémů viry, je to beztak zbytečné (na chřipku a další virová onemocnění tyto léky nezabírají) a jenom byste zbytečně zatížili organismus.

Přečtěte si více
Zobrazení: 295940