Trápí vás křeče v lýtku? Na pomoc si vezměte hořčík

Trápí vás křeče v lýtku? Na pomoc si vezměte hořčík

Publikováno: 20.08.2019

Zobrazení: 25592

Kdo zažil křeče v nohou, nejčastěji v lýtkách, ví, jak nepříjemný pocit to je. Bohužel s věkem se četnost křečí může zvyšovat. Pravidelný přísun tekutin a minerálů může být prevencí těchto křečí a zároveň i první pomocí, když už křeč vypukne. Co vznik křečí ovlivňuje a jak jim lze předcházet?

Svalové křeče zažil někdy každý

Křeče dolních končetin jsou častým problémem pacientů různého věku i pohlaví. Potrápit dokážou jak mladé, tak i starší pacienty. Svalové křeče mají různé příčiny, podle kterých se liší jejich diagnostika a léčba. Proto je vhodné v případě dlouhotrvajících křečí navštívit lékaře.

Nejčastěji trpí lýtka

Postiženy bývají nejčastěji lýtkové svaly, především v noci. V místě křeče lze nahmatat tvrdý stažený sval. Příčina nočních křečí bývá často nejasná. U starších pacientů může jít o špatné prokrvení končetin. Křeče jsou také následkem dlouhodobého setrvávání v určité poloze, kdy se stlačená končetina špatně prokrvuje. Noční křeče se často objevují v horkém počasí, proto jako jeden z faktorů způsobujících křeče může být i ztráta minerálů při nočním pocení. Občas se křeče objeví i vlivem některých léků. Postihne-li člověka křeč, je nejlepší sval protáhnout.

Hořčík a svalové funkce

Pokud nás noční křeče ruší ze spánku, lékař může předepsat léky na uvolnění svalů. Pomáhá také cvičení na protahování lýtkových svalů. Křeče v dolních končetinách se mohou vyskytovat i kvůli nedostatku hořčíku. Užíváním hořčíku v doplňcích stravy nebo v tabletách můžete hladinu opět doplnit.
Zkuste např. Magnesium + B6 Active, který obsahuje vysokou dávku hořčíku pro normální činnost svalů obohacený o vitamín B6. Dalším produktem obsahujícím hořčík je Vápník Hořčík Zinek Osteo obsahující kromě již zmíněného hořčíku i vyváženou kombinaci minerálů a vitaminů. Doporučován je zejména seniorům, lidem dlouhodobě upoutaným na lůžko, po dobu rekonvalescence, ženám v období těhotenství, kojení a menopauzy. Vhodný je v období zvýšené fyzické aktivity, ale i jako doplňková výživa pro všechny, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví.

Tip na protažení svalů

Nejúčinnějším cvikem na protažení svalů je stoj kousek od stěny, kdy chodidla jsou celou plochou na podložce a rukama se reguluje úhel náklonu. V lýtkách je cítit mírný, nebolestivý tah.

Hořčík chybí zhruba jedné třetině Čechů. Nechybí také Vám?
03.10.2022

Hořčík chybí zhruba jedné třetině Čechů. Nechybí také Vám?

Pocity úzkosti, deprese, nervozita a podráždění, svalové křeče a únava. Pokud jsou vám uvedené příznaky až příliš známé, na vině nemusí být podzimní únava, ale nedostatek hořčíku. Hořčík (magnesium) je označován jako prvek života a v dnešní hektické době je zmiňován zejména v souvislosti se stresem.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1629