ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho

ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho

Publikováno: 15.04.2024

Zobrazení: 98

V České republice se neplodnost týká až 20 % párů a jejich počet bohužel stále roste. O diagnóze neplodnosti hovoří lékaři v případě, že pár není schopen počít při pravidelném nechráněném pohlavním styku po dobu minimálně alespoň jednoho roku. Na vině může být problém jak na straně ženy, tak i muže. Příčina může být však také neznámá. Po jak dlouhé době snažení vyhledat odbornou pomoc, na jaké vyšetření se připravit a zda může být prevencí neplodnosti mražení vajíček, jsme se zeptali MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, vedoucí lékařky Pronatal Group.

Jaký je ideální věk pro početí? 

Žena je nejplodnější mezi 20. - 30. rokem života. Tato vysoká plodnost je daná dobrou kvalitou jejích vajíček. 
 

Po jak dlouhé době, v případě, že se početí nedaří, by měl pár navštívit odborníka na neplodnost? 

Zde záleží na věku ženy. Pokud je žena mladší 35 let a je zdráva, doporučujeme snahu o početí spontánně 1 rok. Pokud je žena ale starší 35 let a má nějaké další přidružené diagnózy, je lepší přijít na konzultaci do centra reprodukční medicíny již po 1/2 roce neúspěšné snahy o miminko.
 

Jaká vyšetření pár obvykle čekají?  

Při vstupní konzultaci lékař odebere anamnézu ženy i jejího partnera. Ženu čeká gynekologické vyšetření a podrobné ultrazvukové vyšetření. U muže je potřeba vyšetřit spermiogram. Oběma v páru je též odebrána krev na serologické, hormonální a event. další jiná vyšetření. 
 

Je více neplodných žen, nebo mužů a jaké jsou nejčastější příčiny neplodnosti?   

Ve většině případů je nějaká odchylka u obou partnerů. Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho. U muže jsou to jakékoliv patologie, které způsobí odchylky ve spermiogramu. U žen je častou příčinou neplodnosti endometrióza, poruchy pánevní anatomie /neprůchodné vejcovody/, hormonální poruchy, neplodnost způsobená patologií dělohy, genetická a imunologická neplodnost a mnoho dalších. Nutno ale říct, že někdy ani na vyvolávající příčinu neplodnosti nepřijdeme.
 

V poslední době stále více žen přistupuje k tomu, že si nechá zmrazit vajíčka. Jak je tento proces finančně náročný a jak Vy sama na něj nahlížíte?   

Preventivní mražení vajíček pro jejich budoucí použití, tedy tzv. social freezing je metoda vhodná pro každou ženu, která musí těhotenství z jakýchkoliv důvodů odkládat. Každé centrum reprodukční medicíny má svůj ceník za tento proces, pojišťovna na social freezing nepřispívá. Já osobně tuto metodu doporučuji každé ženě, která se aktivně zajímá o svou plodnost, tuší, že bude muset těhotenství odkládat event. trpí nějakým onemocněním o kterém víme, že neplodnost může způsobit.  
 

Do jaké míry je neplodnost ovlivněna psychicky? Můžeme slyšet příběhy o tom, že páru se podařilo počít např. až v době, kdy se přestali snažit, rozhodli se pro adopci atp.  

Na tuto otázku je těžká odpověď. Osobně si nemyslím, že by psychický stav sám o sobě způsoboval neplodnost. Koneckonců každá pacientka, která se léčí s neplodností, je celou situací zatížená a neplodnost sama o sobě je pro ženu i jejího partnera psychicky náročná.    
 

Jak ovlivňuje životní styl a strava plodnost? 

Obecně můžeme říct, že zdravý životní styl, zdravá tělesná váha a pohyb sám o sobě zlepšuje stav celého organismu. Podobně je to i s plodností. Čím zdravěji budeme žít, tím menší riziko máme, že nám některá nemoc způsobená nezdravým životním stylem zkomplikuje naši plodnost.  
 

Je vhodné v případě snažení se o miminko užívat doplňky stravy s obsahem selenu a zinku, příp. dalších látek, které mají na plodnost příznivý vliv? 

Tyto preparáty jsou vhodné hlavně pro muže a doporučuji je při zdravém životním stylu mužům, u kterých je prokázána patologie ve spermiogramu. 



 

Pokud patříte mezi ty, kterým se miminko počít nedaří, nebojte se problém konzultovat se specialistou z oboru reprodukční medicíny. Objednat se na konzultaci můžete nejen k MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, ale také k dalším odborníkům z Pronatal Group, kteří za více než 25 let existence přivedli na svět již tisíce dětí. MUDr. Mardešićovou můžete sledovat také na jejím instagramovém profilu ivfdoctor_nicole, kde pravidelně sdílí informace z oblasti reprodukční medicíny, a pomáhá tak neplodným párům v cestě za vytouženým miminkem.