Nový rok jako ideální start ke zdravému stravování

Nový rok jako ideální start ke zdravému stravování

Publikováno: 02.01.2024

Zobrazení: 350

Začít se stravovat zdravěji je jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí. Abychom vaši snahu podpořili, poradíme vám, jak takový zdravý jídelníček sestavit. Možná budete překvapeni, protože stačí se řídit třemi jednoduchými pravidly, kterými jsou pestrost, pravidelnost a střídmost.

Proč se zdravě stravovat?

To, co jíme, ovlivňuje nejen naše zdraví, ale také to, jak se cítíme. A kdo by nechtěl být zdravý, cítit se dobře, a navíc skvěle vypadat? I když prvním krokem ke zdravému stravování může být touha zredukovat nadbytečné kilogramy, ve finále se úbytek váhy projeví ve všech oblastech našeho života. Žít a stravovat se zdravě zkrátka stojí za to. Vždyť ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme.  
 

Zdravá strava není žádná věda

Za zdravým stravováním není třeba hledat žádnou vědu. Budete-li se držet tří jednoduchých pravidel, nadbytečná kila půjdou dolů a vaše zdraví, nálada a sebevědomí nahoru. Díky potravinové pyramidě budete vědět, které potraviny prospívají vašemu zdraví a kondici.  
 

Potravinová pyramida

Pestrý jídelníček

Pokud tápete v tom, co konzumovat, výběr vám usnadní potravinová pyramida, která dělí potraviny do čtyř skupin. Vrchol pyramidy znázorňuje potraviny k dochucení. V každé skupině je mnoho druhů potravin, ze kterých snadno sestavíte pestrý a vyvážený jídelníček. Každé denní jídlo by se mělo skládat ze všech pater potravinové pyramidy. Důležité je vybírat potraviny čerstvé, bez chemických aditiv, s minimem soli, cukru a nasycených mastných kyselin. Důležité je také hlídat správný poměr živin. Pokud máte zdravou tělesnou hmotnost a chcete se díky zdravé výživě cítit lépe, váš denní příjem živin by měl obsahovat cca 55–60 % sacharidů, 25–30 % tuků a 10–15 % bílkovin. V případě nadváhy je vhodné zvýšit příjem bílkovin a snížit příjem živočišných tuků a jednoduchých sacharidů. Nezapomínejte ani na zdravý pitný režim. Nejvhodnější tekutinou je obyčejná pramenitá voda. 
 

Pravidelná strava

Během dne je doporučeno zkonzumovat 5 porcí jídla, přičemž rozestupy mezi nimi by neměly být delší než 3 hodiny. Jen pravidelný příjem zaručí, že tělo si nebude ukládat živiny do zásoby. Dlouhé intervaly jsou příčinou nárazového příjmu energeticky vydatných jídel, převážně sladkostí a nezdravých pochutin. 

Střídmost a nepřejídání

Střídmost je poslední zásadou, kterou je třeba dodržovat. Rozhodnete-li se, že vašemu tělu prospějete zdravou stravou, nezapomeňte také na dostatek aktivního pohybu, který je nezbytnou součástí zdravého životního stylu.

Vsaďte také na kvalitní doplňky stravy

Pokud se obáváte, že i přes vaši snahu mohou organismu některé zdraví prospěšné látky chybět, obohaťte svůj každodenní jídelníček kvalitními doplňky stravy. Díky doplňkům stravy můžete dodat tělu nejen vitaminy a minerály, ale zaměřit se také na specifické potřeby vašeho těla. V Klubu zdraví si vybere každý. A jaké jsou naše tipy?

  • ALAVIS™ MAXIMA SPALOVAČ TUKŮ s obsahem mikroenkapsulovaného kofeinu, koncentrovaného extraktu papriky s kapsaicinem a L-karnitinem přispívající ke snížení příjmu kalorií, potlačení chuti k jídlu a k udržení normální tělesné hmotnosti. Vhodný také ke zvýšení vytrvalostního výkonu. Doplněk stravy, který ocení sportovci a všichni ti, kteří vyznávají aktivní životní styl. Nezatěžuje trávicí trakt.
  • Dialevel je vysoce kvalitní kombinace výtažku ze skořice a chrómu pro normální hladinu cukru v krvi, obohacená o kyselinu alfa-lipoovou.
  • ELOTRANS reload, sypká směs na přípravu izotonického nápoje s elektrolyty, glukózou, a navíc s vitaminy, minerálními látkami a cholinem. Přípravek vhodný ideálně k podpoře, vitalizaci a rehydrataci těla.
  • Biopron9 Balance pro každodenní péči o střevní mikrobiotu. Vyvážená kombinace 9 probiotických kmenů v denní dávce 9 miliard CFU (počet živých mikroorganismů tvořících kolonie).
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Jídelníček pro zahřátí těla
28.11.2023

Jídelníček pro zahřátí těla

Pokud ve Vašem podzimním a zimním jídelníčku převažují zeleninové saláty, není se čemu divit, že je Vám stále chladno. Pokrmy z čerstvé zeleniny je vhodné konzumovat v létě, protože mají schopnost organismus ochlazovat. V chladných měsících se vyplatí zařadit do jídelníčku potraviny, které organismus zahřejí, a navíc podpoří imunitu a dodají energii. Víte, co by ve Vašem podzimním a zimním jídelníčku nemělo chybět?

Přečtěte si více
Zobrazení: 451
Podpořte zdraví svého děťátka už v těhotenství díky omega-3 mastným kyselinám
19.10.2023

Podpořte zdraví svého děťátka už v těhotenství díky omega-3 mastným kyselinám

Každá maminka chce pro svoje dítě to nejlepší. Podpora zdraví děťátka ale začíná již při samotném plánování těhotenství. Je důležité, aby žena měla dostatek zdraví prospěšných látek již před otěhotněním. Jedny z takových látek, na které by budoucí maminka neměla zapomínat, jsou omega-3 mastné kyseliny.

Přečtěte si více
Zobrazení: 28
Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu
09.10.2023

Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu

Pár dnů ve škole a vaše dítko je opět nemocné? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního a školního věku, protože právě v dětských kolektivech se velmi dobře daří virovým infekcím. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Máme pro vás tipy, které pomohou podpořit imunitu a udržet zdraví dětí v dětských kolektivech.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 543
ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.
28.11.2023

ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.

Trápí vás bolesti zad, ale nevíte, zda je vhodnější navštívit lékaře, nebo fyzioterapeuta? Bolesti pohybového aparátu jsou v dnešní době poměrně časté a nutno podotknout, že mnohdy si za ně můžeme sami. Sedavý životní styl, nedostatek pohybu, nadváha a závislost na moderních komunikačních technologiích jsou jen některé z mnoha faktorů, díky kterým se tak málo hýbeme. Na to, jak řešit bolesti zad, jak jim předejít a jakého odborníka v případě obtíží vyhledat, jsme se zeptali fyzioterapeuta Jakuba Remera.

Přečtěte si více
Zobrazení: 55
ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny
21.08.2023

ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Být zdravý, cítit se dobře, a navíc vypadat mladě a svěže, je snem snad každého z nás. Pokud máte pocit, že na to, věnovat se sami sobě, abyste se cítili v psychické i fyzické kondici, nemáte čas, přečtěte si náš článek s Mgr. Kamilou Černou, specialistkou na výživu a ženské zdraví, která svým klientkám předává funkční nastavení slučitelné s normálním životem a rodinnou pohodou. Chcete-li se naučit porozumět sami sobě, umět naplnit své potřeby a stravovat se intuitivně bez zbytečného stresu, vydejte se na cestu právě s Kamilou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 19