Jak na zalehlé uši?

Jak na zalehlé uši?

Publikováno: 21.08.2019

Zobrazení: 327128

Pocit zalehlého ucha zná každý. V uchu pociťujeme tlak, praskání, bolest či hůře slyšíme. Zalehlé ucho se často objevuje jako následek rýmy. Existuje spousta babských rad, jak si se zalehlým uchem poradit. Někdy postačí poskočit na jedné noze, ale jindy se nevyhneme vyšetření na ORL a antibiotikům. Záleží na příčině zalehnutí.

Za zalehlým uchem může být i nadměrné čištění

Změna tlaku vzduchu, voda, rýma, velké množství ušního mazu, to vše může pocit zalehlého ucha způsobit. Často jde o následek nadměrného čištění ucha, zánětu středního ucha či potápění. Bohužel ale existují i vážnější příčiny jako např. rakovina nosohltanu aj. Proto je v případě dlouhodobého či bolestivého pocitu zalehnutí lépe vyhledat lékaře.
 

Někdy stačí poskočit, jindy je třeba vyhledat lékaře

Než se budeme snažit pocitu zalehlého ucha zbavit, musíme hledat příčinu obtíží. V případě vody v uchu stačí poskakovat po jedné noze s hlavou nakloněnou na poškozenou stranu. Voda po chvíli vyteče a máme vyhráno. Proti lehkému zalehnutí pomůže zívání či žvýkání, protože tím se otevírá Eustachova trubice a vyrovnává tlak na obou stranách bubínku. Pokud neznáte příčinu, navštivte ale raději odborníka.
 

Do letadla žvýkačku

Pokud se chystáte na dovolenou letadlem, buďte na možné zalehlé ucho připraveni. Zalehlé ucho od rýmy lze těžko ovlivnit, ale na palubě letadla ano. Zásadní je, že do letadla nepatří nemocný se zánětem horních cest dýchacích. V případě rýmy je lepší let odložit, jinak hrozí kromě zalehnutí také silné bolesti. Zejména při přistávání, kdy je ucho zalehnutím nejvíce ohrožené, se doporučuje preventivně žvýkat či zívat.
 

Banner image
 

Zalehlé ucho od rýmy

Pokud vám zalehlo ucho, zatímco máte rýmu, je dost možné, že je právě rýma na vině. Zkuste problém řešit, jako u běžného zalehnutí ucha. Zívejte, žvýkejte a polykejte, a současně dodržujte léčbu rýmy. Doporučuje se užívat vitamíny, dostatek tekutin, stejně jako u bolesti ucha používat nosní kapky a spreje, ke snížení otoku sliznice.
 

Babské rady na zalehlé ucho

Naše babičky na zalehlé ucho používaly kapky olivového oleje tělesné teploty, které aplikovaly do ucha. Po cca 10 minutách je nechaly vytéct ven. Vyzkoušet můžete i teplé obklady z heřmánku povařeného v mléce, které se přikládají na ucho i za něj. Pozor však na potíže způsobené zánětem středního ucha. V takovém případě aplikujte pouze studené obklady, samozřejmě po konzultaci s lékařem.
 

Zaměřeno na imunitu

Základem prevence nejen rýmy, ale i řady dalších onemocnění, které mohou ucho ohrozit, je především silná imunita, kterou nejlépe podpoříte zdravou životosprávou. Pohyb na čerstvém vzduchu, přiměřené otužování, dostatek spánku a odpočinku, pestrá a vyvážená strava s dostatkem vitaminů a minerálů (především vitamin C, A, selen a zinek)Vitamíny a minerály naleznete i v doplňcích stravy, které je vhodné konzumovat po celý rok. Vitamín C a zinek obsahuje např. Spektrum Imunita pro přirozenou obranyschopnost těla. Navíc je Spektrum Imunita obohaceno o komplex Imunactiv®, který obsahuje beta-glukan, bioflavonoidy, vitamin C a zinek. Stejně tak je ale důležitý i vitamín D pro správné fungování imunitního systému. Vitamín D a zinek, kromě řady dalších vitamínů a minerálů, obsahuje doplněk stravy Vápník, hořčík, zinek FORTE. Vhodný zejména pro seniory, lidi dlouhodobě upoutané na lůžko nebo po dobu rekonvalescence, kdy bývá imunita často oslabena.

 

Jak si ulevit při zánětu středního ucha
23.05.2018

Jak si ulevit při zánětu středního ucha

Tahle nepříjemná a bolestivá patálie odborně nazývaná otitida bývá jedním z nejčastějších důvodů návštěv dětského lékaře.

Přečtěte si více
Zobrazení: 71628