Ivan, Frýdek-Místek:
Zdravím.Zajímalo by mě zda u produktu Lutein forte s obsahem 20mg luteinu se jedná o čistý lutein nebo např.80% kde by pak hodnota čistého luteinu byla jiná.Není u tohoto produktu nebezpečí předávkování luteinem?Jedná se o cca 3 násobek doporučeného množství denního.Předem děkuji.Osobně tento lutein užívám cca měsíc a předtím jsme užíval jiné luteiny s obsahem do 6 mg.Po měsíci užívání luteinu forte u mě došlo k edémům makuly bez zjevné příčiny.Tak se zajímám,zda nadměrné množství luteinu nemůže způsobit tento problém.Děkuji
02.07.2013 dne 12:17

Vážený pane Bezecný,

produkt Lutein Forte obsahuje v jedné kapsli 100 mg extraktu z měsíčku lékařského, který je standardizován na obsah 20 mg luteinu. Přirozeně vyskytujícím se izomerem luteinu je zeaxanthin, a proto se oba v rostlinných extraktech vyskytují ve směsi. Ve 20 mg luteinu se tedy vyskytuje přirozeně 800 mikrogramů zeaxanthinu. Oba tyto karotenoidy se koncentrují ve žluté skvrně na sítnici a tak podporují zdraví oka.

Lutein je obecně látka bezpečná, a proto není v ČR legislativě stanoven žádný limit pro jeho použití v doplňcích stravy. Náš výrobek Lutein Forte byl řádně notifikován na Ministerstvu zdravotnictví, a proto nemusíte mít obavy o jeho bezpečnosti.

Nemyslím si, že by lutein mohl způsobit otok makuly, zřejmě šlo o souhru náhod.

S pozdravem,.

Romana Skálová

medicínksé oddělení

03.07.2013 dne 10:41