Marie, Studénka:
Na obale Ginkgo biloba plus 40 mg jsem si přečetla, že je doporučena 1 ta denně a nemá se překračovat dop.denní dávka. Doposud jsem se řídila doporučením z Nové vitamínové bible, kde je ginkga na studené nohy (neprokrvení) doporučeno 60 mg 2x denně, na křečové žíly 60 mg 2-3x denně a na bolesti a křeče v nohou 60 mg 1-3x denně. Dále na křeče a křečové žíly vit. E 400-1000mg denně. Z čeho tedy vychází doporučení na obalu Ginkgo biloba plus 40 mg? Je to jen všeobecné preventivní doporučení? Proč potom ale upozornění o nepřekračování denní dávky.? Užívám na tyto potíže také lék Detralex. Může tato skutečnost nějak ovlivnit užívání dávky ginkga? Děkuji za odpověď Holíková
25.03.2014 dne 14:39

 Dobrý den, paní Holíková, 

upozornění na nepřekračování denní dávky u označování doplňků stravy je povinné dle Vyhlášky č. 225/2008, par. 3, odstavec 1, písmeno f), nelze jej tedy nikdy vynechat.

 Množství Ginkgo biloby je limitováno rovněž touto legislativou, a to v příloze 3, která stanoví jako maximální denní množství 40mg Ginkgo biloby. Na trhu jsou i 60mg přípravky, jelikož bylo SUKLem stanoveno, že se ještě nejedná o léčivo, nicméně dávkování 1,5 tablety denně u 40mg by bylo nepraktické.

Jiné, než denní dávkování uvedené na obale není doporučeno, nicméně není možno ovlivnit, jaké dávkování si zákazník skutečně určí a na jakém základě tak učiní - jinými slovy si případné riziko se změnou dávkování nese sám.

Co se týče užívání Ginkgo biloby a Detralexu - tyto dva přípravky spolu kombinovat můžete. Jejich souběžným užíváním by nemělo docházet k negativnímu ovlivnění účinnosti jednotlivých přípravků.

S pozdravem a přáním pěkného dne

26.03.2014 dne 9:08