Dobrý den,
vznik růže výrazně usnadňují současně probíhající choroby způsobující problémy s cévním zásobením hlavně dolních končetin, hlavně bércové vředy - což je tedy Váš případ. Léčbu je třeba zahájit co nejdřív, a to nasazením antibiotik (nejčastěji, pokud pacient není alergik, penicilinového typu).
Léčbu bércových vředů konzultujte s ošetřujícím lékařem. Je možné užívat přípravek Varixinal , který obsahuje látky, které podporují zdraví cévních stěn.
Onemocnění bércovými vředy je ošetřováno na kožní ambulanci nebo v ambulanci praktického lékaře, je však léčbou komplexní. Kromě lokální léčby, ke které jsou používány různé roztoky k vyčištění defektu a následné použití granulačních a epitelizačních mastí, je nutná také léčba podstaty onemocnění, kterým je onemocnění žil dolních končetin.
Onemocnění bércovými vředy je totiž výsledným stavem onemocnění žil dolních končetin, někdy geneticky slabší cévní soustavy v celém organismu. Bércové vředy jsou tedy projevem pokročilého stádia onemocnění křečovými žílami. Vzhledem k tomu, kromě výše uvedené lokální terapie, je také nutná léčba celková tzn. venotoniky. Při terapii je nezbytná komprese končetiny elastickým obvazem, který napomáhá lepšímu odtoku krve a zlepšuje tlakové poměry v žilním systému. Komprese se přikládá na normální obvaz vždy ráno, kdy končetina není oteklá, na noc se nepřikládá.
Lepšímu odtoku krve a zamezení tvorby otoku napomáhá podložení končetiny v posteli nad úroveň srdce. Dalším nezbytným opatřením je redukce nadváhy, v případě diabetu úprava hodnot krevního cukru (konzultujte s internistou).
Je nutno vyvarovat se dlouhému stání nebo sedění, vhodné jsou procházky a cvičení. Končetiny nesmí prochladnout, ale také se nesmí vyhřívat. Důležité je rovněž ošetření meziprstních prostorů - nejčastější místo výskytu plísňových onemocnění a tvorba prasklin je pak otevřenou bránou infekce končetiny.
S pozdravem a přáním pěkného dne