Marcela, Kopřivnice:
Je mi 50 let. Poslední 2 roky se léčím pro středně tězkou depresi (nejdříve Zoloft, nyní Efectin). Uzívám Logest, Tenormin. Poslední dobou jsem přibrala na váze, více však nejím. Je to mozné v důsledku uvedených léků? Je nějaká rada jak tomu zamezit?
31. 8. 2001 dne 0:00
Některé léky, které se používájí k léčení depresí, mohou způsobovat přibírání na váze. Jediná rada jak tomu zamezit, je informovat svého lékaře o tomto problému. Pokud je to možné vzhledem k ostatním užívaným lékům či jiným zdravotním omezením, vybere lékař jiné antidepresivum, po kterém nemocní nepřibývají na hmotnosti. Zároveň je nutné, aby ostatní lékaři, kteří Vám předepisují léky, věděli o jiných, již užívaných přípravcích. A to i při změně jednoho přípravku na druhý, zvláště v kombinacích, které popisujete ve svém dotazu. I když je to nezvyklé, může i zkušený lékař něco opomenout, proto je důležité, aby pacient aktivně s lékařem spolupracoval. Proto Vám doporučuji, pokud jste to ještě neučinila, navštívit lékaře a informovat ho o tomto problému.
31. 8. 2001 dne 0:00