Eva, Olomouc:
Hořčík na vysoký tlak.Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, Zda-li nedostatek hořčíku má opravdu až tak velký vliv na vysoký tlak? Magnosolv užívám několik let kvůli migrénám, ale poslední rok mám období, kdy jej neberu (jsem již přepitá jednostranné chuti, občas jsem doplňovala tkami). Od března se léčím s vysokým tlakem, zpočátku jsem užívala Prenessu, která byla pro nežádoucí účinky po pěti měsících vysazena, změněno na Rilmenidin 1x1. Po stabilizaci tlaku na max. 120/80 a pěti týdnech mi tlak postupně zvýšil na 160/100, zaléčeno dávkováním 2x1. Po dalších 2 měsících jsem opět cca 3 týdny měla spodní tlak 95-100, horní 130-155. Zkusila jsem si tedy pohledat informace, co by mi mohlo pomoci a našla jsem informaci o hořčíku. Nasadila jsem Magnosolv zpět v dávkování 2x1 a do týdne již mám ukázkový tlak 120/80 i méně. Je to shoda náhod nebo fakt vlivu hořčíku na tlak?Dříve jsem běžném krevním obraze měla hořčík v normě. Je pravda, že poslední rok, nebyl krevní obraz dělaný. Děkuji za odpověď.
30.12.2017 dne 7:43

Dobrý den,

hořčík, jako esenciální minerál, je důležitý a hraje v těle nezastupitelné role. Vstupuje do procesu elektrolytické rovnováhy, která je zásadní pro regulaci buněčných a tkáňových tekutin. Ovlivňuje také energetickou rovnováhu v těle, buněčné dělení i stav kostí a svalů, jakožto i svalu srdečního.

Existují vědecké studie, tkeré se souvislostí mezi krevním tlakem a hladinou hořčíku v těle zabývají. Vliv na krevní tlak však není zatím dostatečně prokázán, Ovšem u osob, které jsou léčeny na krevní tlak (ale i jiné léky), dochází vlivem užívání léků k vyšším nárokům na hořčík či k jeho horšímu vstřebávání, a proto nejsou tito jedinci schopni doplnit dostatek hořčíku ze stravy, a je jim tak často doporučován ve formě doplňků stravy.

Jednoznačně odpovědět zda je úprava Vašeho krevního tlaku ovlivněna podáváním hořčíku či jinými vlivy nedokážu.

 

Příjemný den

03.01.2018 dne 9:09