Dobrý den,
vitaminy, minerály, rostlinné extrakty a další aktivní látky musí obsahovat ještě další pomocné (přídatné) látky, aby mohly být vyráběny ve formě tablet nebo tobolek. Je to z toho důvodu, aby mohla daná léková forma udržet tvar a aby byly aktivní látky stabilní po celou dobu expirace (do konce data minimální trvanlivosti). Jedná se o látky, které jsou však inertní vůči organismu, do organismu nijak negativně nezasahují a jsou většinou odvozeny z přírodních či přírodně identických substancí.
Např. oxid titaničitý či oxid železitý jsou barviva, která používáme do některých přípravků. Jsou naprosto bezpečná, navíc jejich množství zdaleka nedosahují max. limitů, která jsou stanovena pro potraviny, jsou totiž přítomny pouze v potahu tablety. Barviva, která jsou používána v doplňcích stravy vždy vyhovují příslušným přísným normám v legislativě, které vycházejí z mnoha toxikologických testů, u kterých se potvrdila bezpečnost.
Vámi zmiňovaná sypaná forma účinných látek není však pro běžného spotřebitele příliš pohodlná. Jednak by bez přítomnosti stabilizátorů (např. hydroxypropyl či karboxymethylcelulózy) na vzduchu mohly tyto účinné látky např. lehce podlehnout oxidaci nebo být znehodnoceny jiným způsobem (často jsou na vzduchu velmi nestabilní) a jednak - jak byste si chtěl odvážit třeba 2,5 mcg např. vitaminu B12? Bylo by to velmi složité a i časově velmi náročné a dalším problémem by mohlo být riziko předávkování. Daleko snáz si totiž ohlídáte, kolik tablet či tobolek zkonzumujete.
A navíc - zkuste se zamyslet, kolik těchto přídatných látek (a v jakých množstvích!) přijmete do svého organismu při konzumaci běžných potravin.
S pozdravem a přáním pěkného dne