Jana, Pardubice:
Dobrý den, reaguji na dotaz od p Holmannové z 1.10.2013, která se Vás ptala, proč do Spektrum Gummies přidáváte barvivo E120 - košenilu. Vy jste odpověděli, že je tento výrobek zdravotně nezávadný. Jaké bylo moje překvapení, když jsem si za pár hodin přečetla na internetu článek s názvem: "Jahodový jogurt se barví vysušeným hmyzem. Věděli jste to?" - z www.ona.idnes.cz.Z tohoto článku cituji podtitulek: Váš oblíbený jahodový jogurt končí pravidelně v nákupním košíku možná i proto, že je na něm velký nápis "bez konzervantů". Nejspíš si ani nevšimnete miniaturního nápisu "košenila" nebo "kyselina karmínová". Je to červené barvivo, které se získává z vysušených těl hmyzu červce nopálového. Musím říct, že když jsem si přešetla celý článek i o emulgátorech, tak mně to šokovalo. A co je horší skutečnost, zjistila jsem že je toto "přírodní" barvivo obsaženo v Marťáncích Gummi s echinaceou, které nabízíte pro děti S vaší firmou jsem skončila. J.N.
03.10.2013 dne 16:58

Dobrý den,

jen bych poznamenala, že kdyby košenila byla opravdu zdravotně závadná, nebyla by pro použití v potravinách povolena.  Navíc - v článku, který zmiňujete, bylo uvedeno rovněž toto:

"Maximální povolené množství přídatné látky v potravinách je stokrát nižší než stále ještě bezpečné množství zjištěné při testování,"

a také toto:

"Případné nežádoucí účinky se mohou projevit v případě nadměrné a příliš časté konzumace potravin, které obsahují přídatné látky. Příkladem je neumírněné pití barvených sladkých nápojů nebo pojídání velkého množství cukrovinek u dětí."

Je třeba si tedy zejména uvědomit, kolik přídatných látek (a konkrétně tohoto barviva) je v denní dávce fakticky obsaženo (ve 2 tabletách Marťánků Gummy s Echinaceou, což odpovídá denní dávce, je to 0,46 mg košenily).

S pozdravem a přáním pěkného dne

07.10.2013 dne 9:03