Jitka, Benešov:
Dobrý den, prosím, co byste doporučili na vysoký cholesterol? Je mi 50 let. Dále mi našli nyní ložisko na ledvině a mám problémy s močovými cestami. Od toho bolesti břicha. Od Dr. mám nařízeno shodit 20 kilo a udělat něco s vysokým cholesterolem. Můžete mi doporučit nějaké vitamíny od vás na tyto potíže? Děkuji moc.
14.04.2014 dne 15:00

Dobrý den,

obecně platí, že pokud má někdo vysokou hladinu cholesterolu v krvi, měl by omezit příjem živočišných tuků (žloutky a výrobky z nich, uzeniny, tučné maso, sádlo, škvarky, husí či kachní maso, uzeniny, vnitřnosti, živočišné tuky, šlehačka, tučné krémy, tučná těsta, kaviár, ale také koncentrovaný alkohol, mražené pokrmy, solené pochoutky, (chipsy, oříšky...).

Naopak je vhodné do jídelníčku zařadit dostatečné množství vlákniny - celozrnné pečivo, dostatek ovoce, zeleniny. Dále konzumovat více než červená masa spíše libové maso (šunka, mladé maso), ryby...

Co se týče přípravků příznivě působících na hladinu cholesterolu v krvi, jedná se například o tyto přípravky obsahující omega 3 nenasycené mastné kyseliny (Omega 3 Rybí olej FORTE, OmegaPrim), lecithin (Lecithin, Lecithin s resveratrolem ) a dále také Česnek Alicin 1000 mg, který pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi.

Jak již bylo zmíněno výše, ke snížení hladiny cholesterolu je velmi vhodné zvýšit příjem vlákniny. Pokud víte, že Váš příjem vlákniny je nedostatečný, lze tento deficit opět řešit doplňky stravy - např. přípravkem Digella.

Důležité je rovněž zmínit, že jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snižovat množství rizikového cholesterolu, a tedy i nebezpečí infarktu nebo mrtvice, je aktivní pohyb (vhodné je například i zařazení procházek ve svižnějším tempu, chůze do schodů namísto použití výtahu).

S pozdravem a přáním pěkného dne 

15.04.2014 dne 9:00