Miroslav, Třebíč:
Dobry den, pred dvema dny se u nas na koupalisti porezaly 2 opili divni lide, dnes sem si dal jidlo a kdyz sem dojedl zjistil sem zebna vidlicce te male plastove byla nejspis krev,je to nejaky problem nebo muze to byt nejak nebezpecne vuci nejaky nemoci nebo tak podobne? Dekuji za odpoved :)
18.07.2017 dne 13:51

Dobrý den,

toto je asi dotaz spíše na krajskou hygienickou stanici či na lékaře z infekčního oddělení. Vyvstávají zde otázky, byla to opravdu krev? Byly osoby něčím nakažené? Dostala se Vám ta zaschlá krev do těla?

Například virus HIV v zaschlé krvi nepřežívá. Jiná situace je ale u žloutenky, nebo-li hepatitity. Ta v zaschlé krvi může přežívat až 4 dny. Záleží také na množství krve, se kterou jste se dostal do kontaktu. Dalším faktorem je, že se krev s možným infektem nedostala přímo do Vašeho krevního řečiště (nemáte-li v ústech poranění či otevřenou ránu), ale pouze do gastrointestinálního traktu, kde je velká pravděpodobnost zneškodnění viru obrannými mechanismy těla.

V případě že se nebudete cítit dobře, či jen pro klid duše, kontaktujte krajskou hygienickou stanici, kde Vám ještě přesněji poradí, popřípadě doporučí, kam zajít na odběr krve a následné vyšetření.

 

Příjemný den a mnoho zdraví

24.07.2017 dne 8:18