Anonymní:
Dobrý den pane doktore nebo paní doktorko,jsem dlouholetá zákaznice Walmarku. Mám na Vás dotaz a prosbu o radu.Vzhledem k dlouhodobému léčení zvýšeného cholesterolu Atorisem,nejdříve 10mg,od léta 20mg,hodnoty bývaji od 5,0-5,4-5,7,po půlročních kontrolách.Ovšem po zvýšení 20mg.Atorisu se mi zhoršili bolesti zad,kloubů,otok nohou,pocit hučení v uších-což jsou dle příbalového letáku vedlejší účinky.Jsem citlivější než běžní pacienti,nemohu dle už Vašeho doporučení užívat přípravek s niacinem.Ráda bych hodnoty snižovala přírodní cestou včetně i případně zvýšené diety.Prosím o radu co by jste mi doporučili ze současných přípravků Walmarku.Děkuji a s přáním hezkého dne zdraví Jana Novotná
30. 11. 2016 dne 10:53

Dobrý den paní Novotná,

zvýšená hodnota cholesterolu, je rizikový faktor aterosklerózy. V případě, že Vám léky nedělají dobře, je třeba zvážit, zda jejich užívání není rizikovější, než samotná hladina cholesterolu. Příliš jsem však nepochopila zápis hodnot, které jste popsala. Je třeba přihlédnout nejen k celkovému cholesterolu, ale také jaká je výše HDL (tedy správného) a LDL (špatného) cholesterolu. Konzultujte užívání s lékařkou.

V poslední době výzkumy ukazují na to, že cholesterol v cévách se ukládá, pokud je v organismu chronická zánět.

Nejsem si jistá, v jakém dotazu či při jaké souvislosti Vám nebyl doporučen niacin, tedy vitamín B3.

Co se týče diety, je důležité zaměřit se na tuky, přirozeně se vyskytující v přírodě, semena, oleje, ale ani máslo, sádlo či vejce, již dnes nejsou potraviny zcela vyloučené při zvýšeném cholesterolu. Naopak, zcela vyloučit ze stravy je potřeba průmyslově upravené tuky. Tedy ztužené tuky, margaríny, cukrovinky, uzeniny, různé polevy, a dehydrované výrobky. Přidat pohyb, vlákninu (zeleninu, celozrnné potraviny) a ubrat stresu.

Z našich produktů doporučuji Omega 3 rybí olej PREMIUM, který je doplněn i vitamínem D,  vitamínem E, selenem.

Rybí tuk obsahuje DHA a EPU, důležité pro správnou hodnotu tuků v krvi.

Ideální by bylo, doplnit také koenzym Q 10.

Přeji mnoho zdraví a krásné Vánoce

1. 12. 2016 dne 8:24