Vlasta, Příbram:
Dobrý den pane doktore,asi před týdnem se u mě objevily příznaky infekce močových cest. Příčina nákazy byl nejspíš nechráněný pohlavní styk po delší době... Začala jsem s užíváním přípravku Urinal Acut a opravdu došlo k zlepšení. Dobírám balení 10 tek (10 dní), ale přesto se občas vyskytuje i nutkání na močení. Zvýšené teploty ani krev v moči se neobjevila. Jak dlouho mohu Urinal Acut užívat a kdy mám vyhledat lékaře? Jaký způsob léčby by měl podstoupit partner? Předem velice děkuji za Vaše odpovědi.Vlasta
18.11.2012 dne 20:07

Dobrý den, paní Vlasto,

po dobrání balení Urinal Akut bych spíše doporučila přípravek Urinal, který je vhodnější pro případnou prevenci problémů s močovými cestami. Pokud došlo ke zlepšení, jak sama udáváte, lékaře není třeba vyhledávat. Pokud by se však u Vás objevila zvýšená teplota či se v moči objevila krev, lékaře kontaktujte. Neléčená infekce totiž může přejít do chronické fáze a ohrozit ledviny, které jsou životně důležitým orgánem.

Mezi obecná doporučení patří pití sklenice vody každou hodinu. Zvýší to průtok moči, která vyplaví škodlivé látky z močových cest. Dalším doporučením je to, že byste se měla vždy vymočit hned, když pocítíte nucení.

Velmi důležitá je rovněž dostatečná osobní hygiena. Až 90 % všech zánětů močových cest je způsobeno bakteriemi Escherichia coli. Ty se do močových cest dostávají z tlustého střeva (po stolici je vhodné omývat krajinu konečníku vždy zepředu dozadu. Tím zabráníme zavlečení bakterií do močových cest).

Velmi důležitá je čistota při pohlavním styku. Některé bakterie způsobující záněty močových cest mohou být přenášeny právě při pohlavním styku. Před pohlavním stykem a po něm se omyjte. A to by mělo platit i pro partnera.

S pozdravem a přáním pěkného dne

20.11.2012 dne 13:45